Wielu mieszkańców Krakowa zastanawia się skąd do Krakowa dostarczana jest woda pitna. Skąd Kraków czerpie wodę? Postanowiliśmy sprawdzić z których miejsc dostarczana jest woda pitna dla konkretnych części Krakowa. Sprawdzamy skąd płynie woda dostarczana do krakowskich kranów. Zarówno ta ciepła jak i zimna. Z jakich źródeł jest woda dla Krakowa?
Początki dostarczania wody i rozbudowy nowoczesnych wodociągów w Krakowie sięgają czasów prezydentury Józefa Dietla, który wpadł na pomysł budowy miejskich wodociągów w 1866 roku. W okupowanym przez Austrię Krakowie wodociąg powstał ostatecznie w 1901 roku gdy uruchomiono krakowskie wodociągi z siedzibą przy Senatorskiej 1 na Półwsiu Zwierzynieckim.
Obecnie sieć wodociągowa rozbudowana jest rzecz jasna w całym Krakowie, a to z którego ujęcia dopływa woda do kranu w konkretnym domu uwarunkowane jest przez jego położenie. Woda do Krakowa dostarczana jest z czterech ujęć z których trafia później do zakładu uzdatniania wody. Źródła z których czerpana jest woda dla Krakowa to rzeka Sanki, rzeka Dłubnia, Rzeka Rudawa oraz Zbiornik Dobrzycki na rzecze Rabie.
Woda z Raby dostarczana jest przede wszystkim dla mieszkańców południowej części Krakowa w okolicach granicy z Libertowe, Skawiną czy Wieliczką na obszarze Podgórza Duchackiego czy Swoszowic. Mieszanka wody z Raby i stacji na Bielanach to przede wszystkim obszar Podgórza i Starego Miasta, a także część terenów w południowej części Krakowa. Obszar Tyńca i południowo-zachodnia część Krakowa to woda ze stacji uzdatniania Bielany czyli z rzeki Sanki.
Obszary sąsiadujące z Balicami, Bronowice czy Prądnik Biały i północno-zachodnie obszary Krakowa to woda z Rudawy. Zakład Uzdatniania Wody Raba i Rudawa i Bielany dostarcza wodę do części w północnej części Krakowa. Znaczna część Nowej Huty, Rybitwy, Branice, Przylasek Ruskiecki i duża część obszarów na południowym wschodzie Krakowa to woda z Raby i Dłubni. Stara część nowej Huty to przede wszystkim woda z Dłubni. Istnieją też miejsca gdzie woda mieszana jest między Rabą i Dłubnią.
Na oficjalnej stronie internetowej krakowskich wodociągów znajduje się interaktywna mapa na której naniesione są wszystkie tereny znajdujące się w administracyjnych granicach Krakowa i przypisano do nich konkretne źródła. Można tam też wpisać swój krakowski adres by dokładnie ustalić skąd mamy wodę.
Woda na Rynku Głównym to na przykład woda dostarczana przez Zakład Uzdatniania Wody Raba i Bielany, a Plac Centralny to Zakład Uzdatniania Wody Raba i Dłubnia.