Dworek Jana Matejki w Krzesławicach cennik i zwiedzanie

Krzesławice to dzielnica Krakowa położona z daleko od turystycznych szlaków miasta. Jedną z atrakcji dla fanów historii i sztuki w Krzesławicach jest dworek Jana Matejki. Dziś przyglądniemy się jak wygląda zwiedzanie Dworku Jana Matejki w Krzesławicach w Krakowie. Sprawdzimy też cennik biletów i godzin otwarcia oraz historię dworku.

Krótka historia Krzesławic
Pierwsze wzmianki o Krzesławicach pojawiają się w dokumentach z XII wieku. Obecnie to dzielnica Krakowa będąca dawną wsią położoną nad lewym brzegiem rzeki Dłubni. Do zabytków, obok dworku Matejki, należą tu Fort 49 Krzesławice czy drewniany kościół św. Jana Chrzciciela przywieziony z Jawornika.

 

Dworek Jana Matejki – historia

Na miejscu późniejszej nieruchomości Matejki znajdowała się wcześniej nieruchomość należąca do Hugo Kołłątaja. Resztki z posiadłości Kołłątaja zostały rozebrane w 1918 roku.

Dworek należący do Matejki został wzniesiony w 1826 roku przez Kirchmayerów, przedstawicieli przybyłego z Austrii rodu do którego należała wieś Krzesławice. Malarz kupił wieś Krzesławice i posiadłość w 1876 roku po namalowaniu obrazu Stefan Batory pod Pskowem. Brat Jana dzierżawił znajdującą się niedaleko wieś Bieńczyce.

Dworek został urządzony jako letnia pracownia Matejki lecz artysta często przyjeżdżał tu z domu znajdującego się przy ul. Floriańskiej w Krakowie. W Krzesławicach przeprowadzono remont i przebudowę.

Matejko zaprojektował ganek, który podziwiać można do dziś. Pierwotnie jednak znajdował się on po przeciwnej stronie domu.

Niewielki dom na wsi często odwiedziły dzieci artysty. Były tu stajnie, a dla dzieci sprowadzono osiołka. Matejko pracował w Krzesławicach nad wieloma ukończonymi tu obrazami i szkicami.

Po śmierci artysty w 1893 roku przeszedł najpierw pod władanie żony zmarłej 3 lata później, a potem syna Tadeusza, który popadł w długi i sprzedał nieruchomość w ręce jej dotychczasowego zarządcy Teodora Cybulskiego. Warto jednak podkreślić, że według tego co czytamy w książce Jan Matejko epoka lat dalszych do końca życia artysty Krzesławice popadały w długi wobec Kirchmayerów jeszcze za życia artysty (Matejko kupił wieś na raty i spóźniał się z ich opłacaniem).

Ostatnim właścicielem chaty w Krzesławicach była Maria Burzyńska, córka Cybulskich.

Wiejskie gospodarstwo Matejki w Krzesławicach idzie okropnie, bo nie tylko nie bierze ze wsi dochodów; lecz nadto, od czasu kupienia tego majątku, corocznie jeszcze na wiejskie rozchody dokłada – czytamy w pamiętniku Jan Matejko epoka lat dalszych do końca życia artysty

Ostatecznie po II wojnie światowej do dworku wprowadzono przymusem rodziny z marginesu, a sama nieruchomość była rozkradana i popadała w ruinę. Wówczas zawaliła się letnia pracownia artysty. W 1960 roku Burzańska oddała dworek Towarzystwu Przyjaciół Sztuk pięknych w zamian za rentę o którą wystarał sIę dla niej Karol Estreicher.

Tak rozpoczęła się nowa karta historii dworku Jana Matejki. 17 stycznia 1966 roku w nieruchomości zostało otwarte niewielkie Muzeum Jana Matejki. Rozpoczęto remont, który obejmował pokrycie dworku nowym dachem, odbudowę pracowni Matejki, położenie nowych podłóg.

To z czasu przebudowy pochodzą charakterystyczne lukarny nadające budowli dworkowego charakteru. W rzeczywistości w czasach Jana Matejki posiadłość w Krzesławicach przypominała po prostu parterową wiejską chatę. Główną posiadłością Matejki była bowiem cała wieś, a nie parterowy domek znajdujący się we wsi.

W pamiętniku Mariana Gorzkowskiego, sekretarza Szkoły Sztuk Pięknych, posiadłość w Krzesławicach opisana jest jako “dom wiejski”, a nie dworek czy dwór.

Muzeum Dworek Jana Matejki

Dworek Jana Matejki położony niedaleko Zalewu Nowohuckiego jest dostępny do zwiedzania. Z oryginalnego wyposażenia posiadłości artysty praktycznie nic nie zostało. Elementami, które pamiętają Matejkę jest wspomniany wcześniej ganek, drzwi wejściowe i drewniana ławka. Na wyposażeniu dworku jest fortepian na którym grała żona artysty, ale większość wyposażenia to eksponaty przywiezione z Pałacu Pusłowskich z ul. Westerplatte (d. ul. Potockiego).

We wnętrzu znajdują się pamiątki i dzieła związane z Matejką oraz Hugonem Kołłątajem. Elementem wystawy w Dworku Jana Matejki jest słynny Poczet Królów Polskich ukończony przez Leonarda Stroynowskiego i Zygmunta Papieskiego.

Dworek Jana Matejki dostępny jest do zwiedzania w dniach od piątku do niedzieli. Dworek jest wówczas otwarty od godziny 11 do 15:00 lub 17:00. W poniedziałki dworek można zwiedzać po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Dworek Jana Matejki cennik


Zwiedzanie Dworku Jana Matejki w Krzesławicach nie należy do najtańszych atrakcji w Krakowie. W 2024 roku bilet normalny kosztuje 20 złotych, ulgowy dla emerytów i rencistów to koszt 15 zł, a bilet ulgowy uczniowski i studencki to koszt 10 złotych. Bilet rodzinny do Dworku Jana Matejki w Krakowie kosztuje 45 złotych. Wokół chaty znajduje się dość zapuszczony park do którego wstęp jest darmowy.

Dworek Jana Matejki informacje praktyczne

Dwór Jana Matejki znajduje się niedaleko Zalewu Nowohuckiego przy ul. Melchiora Wańkowicza 25. Dojazd MPK jest tu bardzo utrudniony i najlepiej przyjechać tu albo własnym samochodem parkując przy dworku lub zaparkować przy Zalewie Nowohuckim i spacerem nieopodal tężni dojść do dworku. Zwiedzanie dworku trwa kilkanaście minut.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl