Drewniany Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej

W bezpośredniej okolicy Dworku Jana Matejki w Krzesławicach i parku Zalew Nowohucki znajduje się interesujący drewniany kościółek, Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej przy ulicy Melchiora Wańkowicza 19 kościół stanowiący filię parafii św. Wincentego w Krakowie-Pleszowie to miejsce, które można zobaczyć przy okazji spaceru po Nowej Hucie.

Początki drewnianej świątyni sięgają lat 1633–1648, kiedy to została wzniesiona w Jaworniku koło Myślenic. Wówczas kościół p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego pełnił ważną rolę w tamtejszej społeczności. Przez lata popadł w ruinę i w 1983 roku zdecydowano o przeniesieniu budynku do krakowskiej dzielnicy Krzesławice.

Kościół pojawił się w Krzesławicach w latach 1983–1986 ze względu na to, że w okolicy dworku Matejki planowano utworzenie skansenu. Planów tych ostatecznie nie zrealizowano.

Kościół to drewniana, jednonawowa świątynia o konstrukcji zrębowej z dachem pokrytym gontem. Zwiedzając go warto zwrócić szczególną uwagę na zachowaną częściowo polichromia z XVII wieku przedstawiająca m.in. Sąd Ostateczny i św. Krzysztofa oraz barokową ambonę.

Krótka historia Krzesławic
Historia Krzesławic, gdzie znajduje się kościół, sięga XII wieku. Od XIII do XVII wieku wieś niemal nieprzerwanie należała do klasztoru Bożogrobców w Miechowie. BNyła własnością Kirchmeyerów, a następnie Matejków. Od 1949 roku Krzesławice stały się częścią nowego miasta Nowa Huta, które następnie wraz z nią przyłączono do Krakowa w 1951 roku

 

Wnętrze kościoła kryje wiele cennych artefaktów: późnobarokowy ołtarz główny z krucyfiksem z końca XVI wieku, który pierwotnie znajdował się w kościele św. Wincentego w Pleszowie. Dodatkowo, na uwagę zasługują także boczne ołtarze pochodzące z Jawornika.

Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej to więc nie tylko obiekt sakralny, ale także cenny zabytek i świadek historii podkrakowskiego regionu. Obecnie kościół działa jako filia parafii w Pleszowie. Odbywają się tu msze we wtorki, czwartki i soboty oraz w pierwszy piątek o 7:00, a także w niedziele i święta o 9:30 i o 14:00.

Do kościoła dość trudno dojechać komunikacją miejską. W okolice zalewu, dworku i kościoła najlepiej przyjechać własnym samochodem chociaż parkowanie jest trudne. Najlepiej przyjść piechotą od Zalewu Nowohuckiego jeśli jesteśmy w okolicy. Przyjeżdżać tylko po to by zobaczyć kościół nie ma sensu ponieważ nie jest on przesadnie atrakcyjny.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl