Gdzie na spacer w Nowej Hucie? Spacery po Nowej Hucie

Nowa Huta nie jest znana z bycia najładniejszą dzielnicą Krakowa, nie obfituje też w zbyt ciekawe tereny spacerowe. Nie znaczy to jednak, że całkowicie ich nie ma. Sprawdzamy gdzie iść na spacer w Nowej Hucie. Gdzie spacerować w Nowej Hucie? Gdzie do parku? Oto nasze propozycje.

Zalew Nowohucki

Zalew Nowohucki to malownicze miejsce położone w Nowej Hucie, które przyciąga wielu mieszkańców, a czasem także turystów. Otoczony zielenią teren zalewu oferuje liczne atrakcje dla osób szukających relaksu i kontaktu z naturą. Można tu spacerować po malowniczych alejkach, korzystać z licznych ścieżek rowerowych, czy też odpoczywać na niewielkiej plaży. Przypominamy, że w Zalewie nie wolno się kąpać.

Zalew Nowohucki zachęca również do uprawiania sportów wodnych bowiem można tu wypożyczyć podstawowy sprzęt tego typu. To idealne miejsce na rodzinny spacer czy romantyczną wycieczkę. W okolicy znajduje się jeszcze kilka dodatkowych atrakcji takich jak chociażby tężnia, a nad samym zalewem dość łatwo zaparkować. W naszej opinii to jedno z najlepszych miejsc na spacer w Nowej Hucie, które szerzej opisujemy w artykule Zalew Nowohucki.

Łąki Nowohuckie

Łąki Nowohuckie to unikalne tereny spacerowe, położone zaledwie kilka kroków od centrum Nowej Huty. Zajmują obszar 57,17 hektarów i są chronione jako użytki ekologiczne od 2003 roku, włączone również do programu Natura 2000 od 2011 roku. Wokół łąk poprowadzone są ścieżki spacerowe i rowerowe, a także znajdują się drewniane pomosty i punkty widokowe, umożliwiające obserwację różnorodnej fauny i flory. Jest to doskonałe miejsce do wyciszenia się w otoczeniu natury, dostępne zarówno dla spacerowiczów, jak i miłośników rekreacji na świeżym powietrzu. Jest to drugie najlepsze miejsce na spacer w Nowej Hucie. Pozostałe miejsca są już zdecydowanie mniej atrakcyjne.

Planty Bieńczyckie

Planty Bieńczyckie to kolejne miejsce na spacer w okolicach Nowej Huty. Ciągnący się na długości około 2 kilometrów park nie jest przesadnie atrakcyjny, ale jest. Mija osiedla z wielkiej płyty i nie obfituje w przesadnie interesujące atrakcje. Znajdziemy tu ławki, kilka placów zabaw, a popularnym miejscem dla odpoczynku są okolice dobrze znanej w Krakowie lodziarni.

Kopiec Wandy

Kopiec Wandy jest jednym ze znanych w Krakowie kopców jednak nie jest zbyt łatwo dostępny. W 2024 roku w okolicy trwają prace nad budową nowej drogi. Do kopca dość trudno dojechać i jeszcze ciężej zaparkować. Dobrym pomysłem jest dojazd tramwajem tramwajem linii 21 na przystanek o nazwie Kopiec Wandy. Z przystanku do Kopca bardzo łatwo dotrzeć piechotą. Wystarczy wejść po schodkach prosto z przystanku. Łatwo to nie znaczy, że warto. Kopiec Wandy nie oferuje ani ładnych widoków ani nie jest położony w ładnej okolicy. Szkoda marnować na niego czas.

Park Ratuszowy

Nowa Huta przez krótki okres była miastem niezależnym od Krakowa. Jak to w mieście bywa potrzeba było ratusza. Ratusz Nowej Huty ostatecznie nie powstał ale w miejscu gdzie miał stanąć pozostał park założony w latach 60. ubiegłego wieku. Park nie jest duży. Jego powierzchnia to 2,2 hektara. Znajdziemy tu jedną zachowaną rzeźbę parkową z lat 70. ubiegłego wieku. Park znajduje się nieopodal Alei Róż i Placu Centralnego na osiedlu Szklane Domy.

Park Tysiąclecia

Park Tysiąclecia w Krakowie nie znajduje się na obszarze dzielnicy Nowa Huta ale dla większości mieszkańców Krakowa to i tak Nowa Huta. Park zajmuje około 11 hektarów powierzchni i położony jest przy osiedlu Tysiąclecia i ulicy Okulickiego i Wiślickie i ciągnie się aż w kierunku kościoła Maksymiliana Kolbego przy ul. Jancarza. Atrakcją parku są place zabaw, a także niewielka fontanna. Park był miejscem tragedii po zakończeniu Pikniku Lotniczego w 2009 roku.

Planty Mistrzejowickie i Fort Batowice

Planty Mistrzejowickie to park miejski zlokalizowany w Krakowie, w Dzielnicy XV Mistrzejowice, zajmujący obszar 10,51 ha. Nie jest przesadnie atrakcyjnym miejscem na spacer ale na przechadzki nadaje się przede wszystkim dla okolicznych mieszkańców. Jest on integralną częścią architektonicznego i urbanistycznego założenia Mistrzejowic, będącego rozbudową ówczesnej dzielnicy Nowa Huta. Zaprojektowany na początku lat 70. XX wieku przez zespół pod kierownictwem prof. Witolda Cęckiewicza. Znajdują się tu takie atrakcje jak place zabaw, boiska sportowe czy skatepark. Z parku można przejść zobaczyć Fort 48 Batowice.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl