Historia Krakowa w czasie II wojny światowej pełna jest dramatycznych kart. Jedną z nich jest stworzone w 1941 roku przez okupacyjne władze niemieckie getto. Wielu turystów przyjeżdżających do Krakowa zastanawia się gdzie było getto w Krakowie. W której dzielnicy było getto w Krakowie? Gdzie było getto w Krakowie? Podpowiadamy.
Przed wojną w Krakowie mieszkało wielu obywateli Polski będącymi członkami religii żydowskiej. Wiele osób wie, że słynną przedwojenną dzielnicą żydowską w Krakowie był Kazimierz i wiele osób myli Kazimierz z miejscem w którym znajdowało się krakowskie getto. Czy getto w Krakowie było na Kazimierzu? Nie, w czasie II wojny utworzone w Krakowie getto nie znajdowało się w dzielnicy Kazimierz.
Gdzie było getto w Krakowie? Krakowskie getto zostało stworzone przez okupacyjne władze niemieckie w marcu 1941 roku i zostało ostatecznie zlikwidowane w marcu 1943 roku. Gdzie dokładnie się znajdowało? Getto w Krakowie znajdowało się w dzielnicy Podgórze położonej na przeciwległym do Kazimierza brzegu Wisły. Pozostałości murów getta są dziś jedną z atrakcji turystycznych Podgórza.
Getto w Krakowie położone było za Wisłą w dzielnicy Podgórze czyli dzielnicy przeciwległej do żydowskiego Kazimierza. W skład getta w Krakowie wchodziły w całości ulice: Piwna, Kącik, Traugutta, Potebni, Brodzińskiego oraz Józefińska oraz Plac Zgody znany dzisiaj jako Plac Bohaterów Getta z charakterystycznym pomnikiem w postaci krzeseł.
Częściowo do getta należały ul. Krakusa, Nadwiślańska, Dąbrowskiego, Lwowska, Limanowskiego, Parkowa, a także wschodnia i północna pierzeja Rynku Podgórskiego i północne stoki Wzgórza Lasoty.
Na teren getta można było wejść bramami znajdującymi się przy pl. Zgody, przy ul. Lwowskiej, Limanowskiego i przy wylocie Limanowskiego na Rynek Podgórski. Przez teren getta w Krakowie przejeżdżała linia tramwajowa numer 3 oraz numer 6, które wykorzystywano do transportowania na teren getta najróżniejszych przesyłek.
Podsumowanie: gdzie było getto w Krakowie? Getto w Krakowie mieściło się w dzielnicy Podgórze. Do obecnych czasów przetrwały fragmenty murów getta znajdujące się przy ul. Lwowskiej oraz dłuższy fragment, który zachował się za budynkiem szkoły przy ul. Limanowskiego. Zainteresowanym historią II wojny światowej można polecić inne związane z nią miejsca w Krakowie jak Apteka Pod Orłem, dawny areszt Gestapo przy ul. Pomorskiej, a także muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Podpowiadamy też jak zorganizować wyjazd na zwiedzanie Auschwitz w Oświęcimiu.