Grający Zegar w Collegium Maius. Kiedy gra zegar? Godziny

Collegium Maius to najstarsza część Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest miejscem pełnym historii, tradycji ale są tu też dość współczesne atrakcje takie jak kawiarnia oraz grający zegar. Grający Zegar w Collegium Maius to ciekawostka, którą można za darmo zobaczyć w czasie zwiedzania Starego Miasta w Krakowie. Kiedy gra? W jakich godzinach? Co symbolizuje? Podpowiadamy.

Collegium Maius, założone w 1400 roku, jest jednym z najstarszych budynków uniwersyteckich w Europie. Jego gotycka architektura i bogata historia sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Krakowa. Można zwiedzić znajdujące się tu muzeum do którego wstęp jest płatny ale samo wejście na uroczy dziedziniec, a także pokazy Grającego Zegara są darmowe.

Zegar znajduje się na dziedzińcu zabytkowego budynku i wcale nie jest tak stary jak otaczające go mury. Na jego miejscu wcześniej działały zabytkowe zegary. Pierwszy zniszczony w 1492 roku, następny z 1522 roku wyposażony był w ruszające się symbole Słońca i Księżyca. Również został zniszczony.

Ten obecny został zainstalowany w 2000 roku w roku 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej przez króla Władysława Jagiełłę. Zegar ruszył 30 września. Oficjalnie zaprezentowano go 1 października w czasie inauguracji nowego roku akademickiego. Największą atrakcję stanowi pokaz orszaku odbywający się kilka razy w ciągu doby.

Pokaz zegara w Collegium Maius

Kiedy gra zegar w Collegium Maius? Pokazy zegara odbywają się pięć razy dziennie. W jakich godzinach? Zegar ożywa o 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 oraz o 17:00. Wówczas odbywa się procesja składająca się z figur postaci związanych z historią Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polski. Mechanizm zegara wprawia w ruch postacie takie jak król Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga, św. Jan Kanty, Hugo Kołłątaj, Stanisław ze Skarbimierza oraz pedel (woźny).

Pochód odbywa się przy instrumentalnej interpretacji studenckiego hymnu Gaudeamus Igitur (Radujmy się więc) do którego muzykę napisano w 1782 roku oraz przy XVI wiecznej muzyce dworskiej Jana z Lublina. Cały pokaz orszaku trwa nieco ponad 3 minuty. Fragment pokazu można zobaczyć poniżej.

Arkadowy dziedziniec Collegium Maius można oczywiście zobaczyć również gdy zegar nie gra, otwarty jest dla publiczności w godzinach od 9:00 do 18:00.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl