Oscypek to jeden z najsłynniejszych polskich serów. Wykonany z mleka owczego z niewielkim dodatkiem mleka krowiego ser jest produktem chronionym. Do stosowania nazwy oscypek konieczne jest spełnienie restrykcyjnych wymogów. Ile kosztuje oscypek w Zakopanem? Ile kosztuje ser w Zakopanem? Kiedy jest prawdziwy oscypek i ile kosztuje? Podpowiadamy.
Na samym wstępie warto podkreślić, że w Zakopanem, na Podhalu, na jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie i w wielu innych miejscach w Polsce w większości przypadków nie kupujecie prawdziwego oscypka.
Jedynie sery spełniające ściśle określone standardy mogą być nazywane „oscypkiem”. Produkcja oscypka jest regulowana przepisami i wymaga m.in. użycia co najmniej 60% mleka owczego oraz wykonania według tradycyjnej receptury i w tradycyjny sposób. Sery te mogą być produkowane tylko w kilku gminach położonych na południu Polski.
Prawdziwy oscypek produkowany jest tylko od maja do września gdy owce pozostają na halach i pozostaje w sprzedaży wyłącznie do końca października (produkcja kończy się w pierwszej połowie października). Prawdziwy oscypek musi ważyć od 60 do 80 dkg i mieć wymiary między 17 do 23 centymetrów i ma charakterystyczny chroniony walcowaty kształt.
Uwaga: ser gołka czyli wędzony ser krowi produkowany podobnie jak oscypek również dostępny jest wyłącznie w okresie od maja do października.
Tylko prawdziwy oscypek nazywany jest oscypkiem ponieważ za nieuprawnione używanie tej nazwy przewidziane są konsekwencje prawne. W Zakopanem, na Podhalu i w wielu innych miejscach w Polsce sprzedawane są więc sery “góralskie”, “górskie”, “tradycyjne”, “bacowskie”, “z gór wędzone”, “z gór naturalne”, “maślane”, “klasyczne”, “maślane”, “zakopiańskie”, “podhalańskie”, “małosłone”. Żaden z tych serów nie jest prawdziwym oscypkiem i nie są nim niewielkie serki grillowane sprzedawane z opiekacza za 2,50-3 zł w Zakopanem i około 6 zł na jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie. Najczęściej to zwykłe wędzone sery z mleka krowiego lub z niewielką domieszką mleka owczego.
Prawdziwy oscypek kosztuje około 40-50 złotych za sztukę. Wszelkie inne sery, które kupujecie w okresie od listopada do początku kwietnia nie są oscypkiem (ani gołką).
Ile kosztują sery nie będące oscypkiem?
Niewielki ser nie sprzedawany jako oscypek (na stoisku nie pojawia się nazwa oscypek tylko na przykład “tradycyjny” lub “zakopiański”, która może nieco wprowadzać w błąd ale nie łamie prawa) to za średniej wielkości ser cena w granicach od 12 do 16 złotych, w droższych miejscach do około 20 złotych, większy ser kosztować będzie już nawet pomiędzy 30 a 40 złotych.
Podsumowanie: ile kosztuje oscypek w Zakopanem? Cena prawdziwego oryginalnego oscypka wykonanego w większości z mleka owczego w okresie od końca kwietnia do połowy października to około 40-50 złotych. Sery te sprzedawane są wyłącznie w okresie od końca kwietnia do końca października. Gdy owce schodzą z hal nie ma już produkcji oryginalnego chronionego oscypka.
Pozostałe sery sprzedawane przez cały rok w Zakopanem czy na Podhalu nie są oscypkiem, nie mogą być nazywane oscypkiem, nie są produkowane w oryginalny sposób i z tego samego składu i kosztują w granicach między 10 a 20 złotych.