Zwiedzanie Auschwitz w Oświęcimiu to jedna z największych atrakcji w Polsce każdego roku przyciągająca około 2 milionów turystów. Zwiedzanie najłatwiej zorganizować samodzielnie jako jednodniowa wycieczka z Krakowa ale wiele osób chce zwiedzić Auschwitz na przykład z Warszawy. Jak dojechać do Auschwitz z Warszawy? Jakie są sposoby dojazdu i dotarcia do celu? Podpowiadamy jak dojechać do Auschwitz koło Krakowa z Warszawy.
Oczywiście najprostszym sposobem dojazdu z Warszawy do Auschwitz w Oświęcimiu jest dojazd samochodem. Z Warszawy kierujemy się na ul. Więźniów Oświęcimia w Oświęcimiu. Najprościej przejechać trasą S8 a następnie autostradą A1 dojeżdżając w okolice Katowic i potem przez Bieruń Nowy dojechać bezpośrednio do Oświęcimia. Bez korków taki dojazd do około 3h 30 minut. Jeśli nie dysponujemy samochodem dojazd do Auschwitz jest możliwy za pośrednictwem innych środków transport. Tutaj informujemy jak wygląda parking w Auschwitz.
Pociąg z Warszawy do Oświęcimia
Ze stacji Warszawa Centralna na stację Oświęcim da się dojechać bezpośrednim pociągiem. Niestety pociągi kursujące bezpośrednio na trasie Warszawa Oświęcim jesienią 2024 roku odjeżdżają z Warszawy o 19;48 i dojeżdżają na miejsce po niecałych 4 godzinach czyli chwilę przed północą. Wówczas muzeum jest zamknięte. Bezpośrednio więc dojechać na zwiedzanie się nie da.
Jeśli chcemy zwiedzać Auschwitz dojeżdżając pociągiem w jeden dzień to musimy skorzystać z połączenia z przesiadkami. Jakie to połączenia?
Najwygodniejsze są połączenia trwające około 4 godzin jazdy najpierw pociągiem InterCity na stację Kraków Główny, a potem przejazd pociągiem Kolei Małopolskich na trasie do stacji Oświęcim. Wyruszając przed 9:00 z Warszawy dojeżdżamy do Oświęcimia przed 13.
Możliwe jest też dojechanie z Krakowa autobusem do Oświęcimia. Dworzec autobusowy w Krakowie znajduje się zaraz koło kolejowego, a autobusy z Krakowa do Auschwitz są nawet takie, które zatrzymują się bezpośrednio przy muzeum.
Jeśli decydujemy się na pociąg to z dworca PKP w Oświęcimiu pod bramę w sezonie turystycznym kursuje autobus linii M za 4 złote. Jeśli go nie ma to albo jedziemy taksówką albo idziemy, spacerem to około 15 minut (1,7 km).
Autobusem z Warszawy do Oświęcimia
Dojazd autobusem z Warszawy do Oświęcimia jest możliwy ale nie jest prosty. Wymaga przesiadek i potrwa około 7 godzin. Wymagana jest więc raczej przesiadka w Katowicach lub w Krakowie.
Przelot z Warszawy do Oświęcimia
Oczywiście nie da się przelecieć bezpośrednio z Warszawy do Oświęcimia chyba że dysponujemy własnym śmigłowcem lub awionetką. Da się jednak przelecieć do Pyrzowic lub do Krakowa.
Jeśli przylatujemy do Krakowa z Warszawy to do Oświęcimia najłatwiej dostać się dojeżdżając pociągiem z lotniska do centrum Krakowa, a stamtąd wybierając albo wspomniany już pociąg Kolei Małopolskich lub też autobusy dojeżdżające bezpośrednio na parking przed muzeum.
Zorganizowanie jednodniowej wycieczki bez własnego samochodu do Oświęcimia na zwiedzanie Auschwitz nie jest praktycznie możliwe poza miesiącami letnimi gdy muzeum otwarte jest do późnego popołudnia. Zimą gdy wstęp na zwiedzanie możliwy jest tylko w godzinach do około 14:00 ze względu na niekorzystną siatkę połączeń jest to zadanie być może nie niemożliwe jednak niezwykle bardzo skomplikowane ponieważ wymaga bardzo wczesnego przyjazdu do Krakowa lub Katowic ze względu na godziny otwarcia muzeum, a następnie wieczornego powrotu do Warszawy.