Kiedy najlepiej zwiedzać Auschwitz? Kiedy jechać do muzeum?

Zwiedzanie muzeum w dawnym obozie Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu jest jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicach Krakowa. Każdego roku muzeum odwiedza około 2 milionów turystów. Wiele osób planujących swoją wizytę w Auschwitz zastanawia się kiedy najlepiej jechać do Auschwitz. Kiedy najlepiej zwiedzać Auschwitz? Jaki dzień tygodnia jest najlepszy? O której godzinie najlepiej przygotować zwiedzanie? Kiedy najlepiej pojechać?

Najlepsza pora na wizytę w muzeum

Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu jest otwarte praktycznie przez cały rok i we wszystkie dni tygodnia w tym również w niedziele czy święta takie jak 1 listopada. Jaki dzień tygodnia jest najlepszy na zwiedzanie?

Jeśli mamy taką możliwość to najlepiej zwiedzać Auschwitz w dni powszednie od poniedziałku do czwartku chyba że dany dzień przypada w trakcie przedłużonego weekendu. Jeśli tak jest to możemy mieć pewność, że chętnych ma zwiedzanie będzie znacznie więcej niż zwykle. Dni od piątku do soboty to okres w którym chętnych na zwiedzanie jest więcej, więc jeśli chcemy zwiedzać w spokoju i bez tłumów to najlepsze ku temu są dni powszednie.

Jeśli nie mamy możliwości przyjazdu do Oświęcimia na zwiedzanie obozu w dni powszednie to najlepiej wybrać godziny poranne lub późne popołudnie.

O której godzinie zwiedzać Auschwitz? Mimo że w sezonie turystycznym muzeum jest otwarte od wczesnych godzin porannych to w pewnych przypadkach nie mamy zbyt wielkiego pola manewru. Dlaczego?

Jeśli chcemy skorzystać z gwarantowanego ustawowo darmowego wstępu do muzeum to jedyną opcją jest zwiedzanie w godzinach popołudniowych, a w sezonie turystycznym w późnych godzinach popołudniowych.

Poranny wstęp do Auschwitz możliwy jest tylko po wykupieniu drogiego wstępu na zwiedzanie z muzealnym przewodnikiem. Zwiedzanie to ma dwie wady: po pierwsze jest drogie i kosztuje aż 100 złotych, a po drugie trwa aż 3,5 godziny. Nie wszyscy mają tyle czasu.

Jaka pora roku najlepsza na zwiedzanie?

Od wejścia na teren muzeum do słynnego napisu idzie się kilka minut betonowym tunelem

Zwiedzanie Auschwitz wymaga sporo chodzenia w czasie którego jesteśmy narażeni na działanie najróżniejszych warunków atmosferycznych. Zimą niskich temperatur lub ewentualnych również opadów śniegu, jesienią i wiosną chłodu lub deszczu, a latem wysokiej temperatury.

Najgorszym okresem na zwiedzanie jest późna jesień (po zmianie czasu) oraz zima. Niskie temperatury, często poniżej zera, mogą stanowić wyzwanie, zwłaszcza podczas zwiedzania na zewnątrz, w szczególności obozu Birkenau, gdzie większość czasu spędza się pod gołym niebem.

Najpopularniejszym okresem siłą rzeczy są miesiące od czerwca do sierpnia, więc jeśli mamy możliwość to lepiej ich unikać. Najlepszy jest więc okres w kwietniu, w maju poza długimi weekendami czy w czerwcu jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się więc późną wiosną lub późnym latem. Po pierwsze nie jesteśmy wówczas narażeni na skrajne warunki pogodowe i zwiedzanie jest mniej męczące, a po drugie jest to już po sezonie wakacyjnym, a więc tłumy w muzeum są znacznie mniejsze.

Kiedy najlepiej zwiedzać Auschwitz?

Biorąc pod uwagę dostępność darmowych wejściówek, warunki pogodowe, długość dnia, a także okresy szczytu sezonu wakacyjnego najlepsza pora na zwiedzanie Auschwitz to popołudniowe godziny w dni powszednie późną wiosną i późnym latem. Niezależnie czy chcemy zwiedzać za darmo czy skorzystać z płatnego wejścia to wejściówki najlepiej rezerwować z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza te darmowe których jest mało.

Jeśli chcemy odwiedzić muzeum w wakacje to również lepiej wybrać dni powszednie bez ekstremalnie wysokich temperatur. W weekendy w sezonie bywa tłoczno.

Najlepiej unikać dni z opadami deszczu czy śniegu, ekstremalnie wysoką i ekstremalnie niską temperaturą ponieważ znaczna część zwiedzania wymaga przebywania na otwartej przestrzeni.

Tutaj podpowiadamy jak zorganizować wyjazd do Auschwitz z Krakowa. Podpowiadamy też jak się ubrać do Auschwitz i odpowiadamy na pytanie czy można zwiedzać Auschwitz z dziećmi. Warto też wziąć pod uwagę kwestię parkowania w Oświęcimiu ponieważ parking przy muzeum nie jest tani.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl