Kopiec Piłsudskiego dojazd, parking i cennik

Wśród wszystkich kopców w Krakowie i w Polsce to właśnie ten kopiec jest największy. Kopiec Piłsudskiego znajdujący się w Lasku Wolskim niedaleko ZOO w Krakowie to jedna z ciekawszych ale dość trudno dostępnych atrakcji. Jak dojechać do Kopca Piłsudskiego MPK? Gdzie jest parking? Czy są bilety i cennik Kopca Piłsudskiego? Podpowiadamy jak zwiedzać to miejsce i czy warto.

Kopiec Piłsudskiego dojazd i parking

Droga do kopca od strony Woli Justowskiej

Jak dojechać do Kopca Piłsudskiego w Krakowie? Kopiec Piłsudskiego, obok Kopca Wandy, jest jednym z kopców na który dotrzeć najtrudniej. Do kopca na Sowińcu nie da się bezpośrednio dojechać ani samochodem ani komunikacją publiczną. Jak dojechać autem?

Wjazd na najbliżej położone parkingi koło ZOO w Krakowie możliwy jest tylko w dniach od poniedziałku do piątku. Nawet jeśli uda nam się zaparkować na parkingu koło ZOO musimy jeszcze podejść do kopca długą trasą przez las. Parking ten jest dodatkowo absurdalnie drogi.

W dni weekendowe i świąteczne da się dojechać tylko do wysokości skrzyżowania Kukułczej z Leśną i tam zaparkować na płatnych parkingach, dalej trzeba jechać autobusem w kierunku ZOO co opisujemy w tekście o ZOO w Krakowie. Innym sposobem jest zaparkowanie pod lasem za darmo w Woli Justowskiej i jeszcze dłuższa droga przez las.

Polecamy poszukać darmowych parkingów nieco niżej przy uliczkach dochodzących do Lasu Wolskiego. Są takie miejsca i można tam bez trudu zaparkować za darmo, jednak droga na kopiec przez las jest wówczas jest jeszcze dłuższa.

Powiedzieć, że z Kopca Piłsudskiego widoki są słabe to nie powiedzieć nic

Jak dojechać komunikacją miejską? Do ZOO w Krakowie dojeżdża autobus 134 lub 434 kursujący z okolic stadionu Cracovii.

Kopiec Piłsudskiego cennik, godziny otwarcia, zwiedzanie

Samolot podchodzący do lądowania na lotnisku w Balicach nad stawami w Mydlinkach

Czy wstęp na Kopiec Piłsudskiego jest płatny? Na szczęście Kopiec Piłsudskiego nie ma cennika biletów ponieważ wstęp jest bezpłatny. Z krakowskich kopców wstęp płatny jest tylko na Kopiec Kościuszki. Kopiec Piłsudskiego czy też Kopiec Krakusa to darmowe atrakcje.

Kopiec położony na Sowińcu jest atrakcją dostępną dla zwiedzających przez całą dobę i przez cały rok. Niestety widoki z Kopca Piłsudskiego, mimo że jest to najwyżej położony punkt w Krakowie, są mierne. Widać stąd las, fragment lotniska w Balicach, Rybacką Stację Doświadczeń w Mydlnikach, niewielki fragment Błoń, elektrociepłownię w Łęgu. Widoki są słabe i zdecydowanie nie rekompensują trudności w dostaniu się na kopiec, który z resztą odwiedzany jest rzadko.

Kopiec Piłsudskiego krótka historia

Budowa kopca w Krakowie w 1935 roku. Widoczni sypywanie kopca przez osobistości. Idą w kolejności.: minister komunikacji Michał Butkiewicz, prezes Najwyższej Izby Kontroli Jakub Krzemieński, wojewoda krakowski Mikołaj Kwaśniewski, minister poczt i telegrafów Emil Kaliński. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 22-25-7

Pomysł usypania kopca na wzgórzu Sowiniec pojawił się w 1934 roku. Kopiec miał być pamiątką walki narodowowyzwoleńczej. Budowę kopca rozpoczęto 6 sierpnia 1934 roku w dniu będącym 20. rocznicą wymarszu I kompanii kadrowej z Krakowa.

Dopiero po śmierci sanacyjnego dyktatora w 1935 roku zdecydowano, że kopiec zostanie nazwany jego imieniem. Kopiec został ukończony dość szybko bo już w lipcu 1937 roku.

W dniu wczorajszym z okazji zakończenia robót przy budowie kopca marszałka Piłsudskiego na Sowińcu kierownictwo budowy kopca podejmowało wszystkich zatrudnionych robotników wspólnym obiadem u stóp kopca – donosił dziennik Chwila z 18 lipca 1937 roku

Kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie w 1938 roku. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 1-U-3092

Na kopcu pojawiły się ziemie z pól bitew I wojny światowej w których brali udział polscy żołnierze. W czasie niemieckiej okupacji Krakowa podjęto decyzję o jego zniwelowaniu ale ostatecznie nie wprowadzono jej w życie. Po II wojnie komunistyczne władze usunęły z kopca pamiątkową płytę z Krzyżem Legionowym i kopiec zdewastowano, a na polanie zasadzono drzewa.

Udało się go odbudować w wyniku remontów najpierw w 1981 roku, potem po ulewach w 1996 i 1997 roku, a następnie w 2010 roku.

Kopiec Piłsudskiego czy warto?

Wspinając się na kopce wiele osób liczy na dobre widoki na okolice. Jeśli chodzi o widoki z kopca położonego w Lasku Wolskim to nie należą one do oszałamiających. Kopiec Piłsudskiego nie należy do dobrych punktów widokowych. Niewiele stąd widać, głównie okolice lasu, a nie panoramę Krakowa.

Jeśli zależy nam na dobrych widokach to lepiej wybrać się na Kopiec Krakusa , zwłaszcza że dojazd do niego jest łatwiejszy ponieważ znajduje się on bliżej centrum Krakowa. W Krakowie są też inne ciekawe punkty widokowe.

W okolicy nie ma kawiarni, restauracji czy czegokolwiek poza kilkoma dosłownie ławkami. Dodatkowo na kopiec bardzo ciężko się dostać. Wprawdzie wiedzie do niego droga po której spokojnie mogłyby jeździć samochody i autobusy, jest nawet duży parking, ale droga na kopiec jest zablokowana.

Dostanie się na kopiec wymaga przejścia długą drogą przez las i pozostawienia samochodu na niebotycznie drogim parkingu albo przejścia jeszcze dłuższą drogą z Woli Justowskiej. Na Kopiec Piłsudskiego kompletnie nie warto iść. “Atrakcję” odwiedza niewiele osób bo z kopca po prostu mierna jest atrakcja. Gdy odwiedziliśmy szczyt kopca w czasie wakacji na jego szczycie nie było nikogo.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl