Kościół Arka w Nowej Hucie historia i zwiedzanie

Historia dzielnicy Nowa Huta zbudowanej na potrzeby założonego po II wojnie światowej kombinatu metalurgicznego jest nie tylko historią przemysłu, ale również historią walki o wolność religijną i wyjątkową determinację społeczności w obronie swoich wartości. Symbolem tej walki jest pierwszy zbudowany w Nowej Hucie kościół znany jako Kościół Arka czyli kościół Matki Bożej Królowej Polski. Jaka jest historia nowohuckiej atrakcji? Kiedy są msze? Dziś opowiadamy o nowohuckiej świątyni.

Początki i dążenie do wolności religijnej

Gdy Nowa Huta powstawała, jej projekt był oparty na ideologii socjalistycznej, która nie przewidywała miejsca dla kościołów w planowanym mieście. Mimo prób ograniczenia życia religijnego, wielu mieszkańców Nowej Huty dążyło do zachowania swojej wiary. Już w latach 50. XX wieku, choć nie było tam oficjalnego kościoła, ludzie z Nowej Huty zaczęli gromadzić się na modlitwie w różnych miejscach, takich jak kaplica prowadzona przez siostry Służebniczki.

Etapem walki o wiarę w Nowej Hucie była też obrona krzyża w Nowej Hucie znana też jako wypadki nowohuckie z 1960 roku. Wówczas władze komunistyczne wydały decyzję o usunięciu krzyża, który ustawiono wcześniej w miejscu w którym miała powstać pierwsza w Nowej Hucie świątynia. Zamiast kościoła zaczęto budować szkołę.

Doszło do starć z milicją, a sytuacja osiągnęła apogeum, kiedy robotnicy zostali wysłani, aby usunąć krzyż. Ludność broniła go, co doprowadziło do interwencji wojska i licznych aresztowań. Do demonstrantów strzelano, a świadkowie informowali nawet o ofiarach śmiertelnych. Pierwszym nowowybudowanym kościołem w Nowej Hucie stał się ostatecznie omawiany dziś kościół Arka Pana.

Kościół zbudowany na wzór kaplicy Notre Dame du Haut w Ronchamp według planów Wojciecha Pietrzyka. Budowa trwała w latach 1967-1977 Budynek kościoła, zależnie od źródła, ma 1300 lub 1800 metrów kwadratowych powierzchni. Charakterystycznym elementem jest stojący obok kościoła krzyż wysoki na 70 metrów.

Do wnętrza budynku prowadzi siedem wejść. Ołtarz wykonany jest z jednego kawałka karraryjskiego marmuru, a pod ołtarzem mieści się grota Matki Bożej. W tabernakulum znajduje się kamień pochodzący rzekomo z Księżyca. W środku w oczy rzuca się kopia obrazu Matki Boskiej z kościoła w Zbarażu w województwie tarnopolskim.

Charakterystycznym elementem kościoła Arka w Krakowie jest rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego autorstwa Bronisława Chromego, którego dzieła nie wszystkim przypadają do gustu.

Pod kościołem zobaczyć można Kaplicę Pojednania, a przed znajduje się pomnik Jana Pawła II, który – warto wspomnieć – jeszcze jako krakowski kardynał Karol Wojtyła konsekrował nowohucki kościół 15 maja 1977 roku. Kościół Arka wyposażony jest w osiem dzwonów, a także wykonane w Niemczech organy z 44 głosami. Otoczenie kościoła nie należy do przesadnie pięknych, a można wręcz powiedzieć, że jest brzydkie.

Kościół Arka w Nowej Hucie zwiedzanie


Kościół znajdujący się w Nowej Hucie jest dostępny do zwiedzania na które nie ma cennika bowiem wejść do środka można za darmo. Kościół otwarty w dni powszednie od 8:30 do 18:00 z wyjątkiem środy w godzinach od 8:30 do 12:30. Do Arki można wejść na modlitwę lub też po prostu go zwiedzić.

Kościół położony jest blisko Bieńczyckiego Placu Targowego i przystanku autobusowego Arka. Można tu dojechać również tramwajem wysiadając na ul. Kocmyrzowskiej na przystanku Teatr Ludowy.

Kościół położony jest w Nowej Hucie więc nie ma przy nim problemów z parkowaniem. Koło kościoła znajduje się niewielki parking na którym można się zatrzymać.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl