Drewniany kościół Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła

Klasztor w Mogile jest jedną z największych sakralnych atrakcji w Nowej Hucie ale jeśli już się do niego wybieramy to warto zwrócić uwagę na inny położony niedaleko zabytek czyli kościół Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła znajdujący się przy ul. Klasztornej. To jeden z najbardziej unikatowych drewnianych zabytków sakralnych w Małopolsce, a może i w całej Polsce. Jaka jest historia drewnianego kościoła w Mogile?

Kościół Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła w Krakowie-Mogile to zabytkowa perła architektury sakralnej. Pierwsze wzmianki o drewnianej świątyni prowadzonej w tym miejscu przez Cystersów pojawiają się w 1393 roku.

Parafia mogilska zawdzięcza wiele rodowi Odrowążów, którzy byli fundatorami klasztoru i przyczynili się do rozwoju tej okolicy. W 1466 roku prawdopodobnie drewniany kościół odbudowano. Prace nad budowlą nadzorował królewski cieśla i snycerz Maciej Mączka, co upamiętnia dedykacja na portalu kościoła.

Jest to jednonawowa budowla, przykryta gontem, o układzie przestrzennym przypominającym krzyż łaciński, co stanowi rzadkość wśród gotyckich drewnianych kościołów. W 1740 roku rozpoczęła się kolejna przebudowa świątyni ale budowla nie utraciła swojego poprzedniego charakteru.

Wnętrze kościoła, często zamknięte, zachwyca bogatą polichromią z 1766 roku, ukazującą m.in. portrety świętych i biskupów związanych z Mogiłą oraz sceny z życia religijnego. Ołtarz główny z obrazem św. Bartłomieja uzupełniają malowidła iluzjonistyczne przedstawiające postacie świętych. Drewniana ambona, ołtarze boczne i chrzcielnica, datowane na XVII-XVIII wiek, stanowią niezwykłe dzieła sztuki sakralnej.

 

Opactwo w Mogile
Jeden z najciekawszych drewnianych kościołów w Małopolsce należy do opactwa Cystersów w Mogile w Nowej Hucie w Krakowie. Więcej informacji o całym kompleksie klasztoru oraz o kościele znajduje się na stronie mogila.cystersi.pl

 

Kościół otoczony jest drewnianym ogrodzeniem, a jego dzwonnica pochodzi 1752 roku. We wnętrzu znajdują się organy z XVIII wieku. Wokół świątyni istniał kiedyś cmentarz, który został przeniesiony poza obszar wsi w XIX wieku. Do 1851 roku kościół był kościołem parafialnym wsi Mogiła.

Kościół dostępny jest do zwiedzania i robi naprawdę niesamowite wrażenie. W 2023 roku świątynia była dostępna do zwiedzania w okresie od lipca do września w czwartki, piątki i soboty od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 12:00 do 17:00.

Dojazd do kościoła znajdującego się nieopodal opactwa w Mogile możliwy jest autobusami 123, 163 i 193. Jeśli chcemy dojechać tramwajem musimy wysiąść na tramwajowym przystanku Klasztorna przy ul. Tadeusza Ptaszyckiego. Dojazd możliwy jest liniami tramwajowymi 10 oraz 16.

W okolicy kościoła dość łatwo zaparkować, jeśli nie przy samym opactwie lub kościele to na pobliskich osiedlach na których wciąż jeszcze na szczęście nie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Fanom architektury drewnianej można polecić do zwiedzania również znajdujący się całkiem niedaleko kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl