Centrum Krakowa pełne jest jednych z najsłynniejszych kościołów w Polsce. Niektóre świątynie znajdujące się na Starym Mieście ucieka uwadze turystów, jednym z takich jest kościół św. Anny czyli akademicka kolegiata św. Anny przy ul. św. Anny 13. Jakie są godziny mszy i historia tego kościoła?
Kościół św. Anny w Krakowie, jeden z ciekawszych zabytków architektonicznych miasta ale ze względu na swoje położenie bryła kościoła niego ginie nawet jeśli spacerujemy po Plantach. Kościół ma bogatą historię sięgającą XIV wieku. Początki świątyni związane są z królem Kazimierzem Wielkim, który w 1363 roku zwrócił się do papieża Urbana V o udzielenie odpustu dla wiernych nawiedzających kościół w rocznicę jego poświęcenia.
W 1381 roku właściciele Grodźca, Sulisław z Nawoja i Novogiusa, zapisali majątek na rzecz kościoła, który wówczas był drewniany. Po pożarze w 1407 roku, z fundacji króla Władysława Jagiełły zbudowano w tym miejscu gotycką świątynię murowaną. W 1418 roku kościół został związany z Akademią Krakowską.
W 1428 roku nastąpiła pierwsza znacząca przebudowa prezbiterium, a w 1535 roku biskup Piotr Tomicki podniósł kościół do rangi kolegiaty. Z biegiem lat świątynia okazała się zbyt mała dla wzrastającego kultu św. Jana z Kęt. W 1689 roku rozpoczęto budowę nowego, barokowego kościoła na miejscu gotyckiego. Budowa trwała do 1703 roku, a jej projekt powierzono Tylmanowi z Gameren, wybitnemu architektowi pochodzącemu z Holandii. Współpracowali z nim także Franciszek Solari i Baltazar Fontana, odpowiedzialny za wspaniałą dekorację rzeźbiarską.
W 1689 roku Akademia Krakowska zdecydowała o wyburzeniu gotyckiej świątyni i rozpoczęciu budowy kolejnego kościoła, który został konsekrowany przez biskupa Kazimierza Łubieńskiego w 1703 roku. Nowy kościół św. Anny został zbudowany na planie krzyża łacińskiego z kopułą na skrzyżowaniu nawy i transeptu. Wnętrze świątyni zachwyca bogactwem barokowych zdobień, które przedstawiają sceny biblijne i życia św. Jana z Kęt. Fasada kościoła jest dwukondygnacyjna, ozdobiona figurami świętych i płaskorzeźbą Madonny z Dzieciątkiem.
Godziny mszy świętych w kościele św. Anny
Jakie są godziny mszy w kościele św. Anny w Krakowie? W kościele odbywają się regularne Msze Święte zarówno w dni powszednie, jak i w niedziele oraz święta. W niedziele wierni mogą uczestniczyć w Mszach już od wczesnego rana od godziny 7:30. Kolejne Msze odbywają się prawie co godzinę, a każda z nich jest prowadzona przez innego kapłana. Na szczególną uwagę zasługują Msze tematyczne: o godzinie 11:00 jest msza dedykowana dzieciom, natomiast o 13:00 proboszcz prowadzi Eucharystię dla pracowników nauki. Wieczorna Msza o 19:30 jest szczególnie adresowana do studentów.
W dni powszednie Msze Święte odbywają się trzykrotnie: o godzinie 7:00, 13:00 oraz 19:30. W każdy czwartek o 13:00 wierni mogą uczestniczyć w Eucharystii przy konfesji św. Jana z Kęt. Msze w pierwsze piątki miesiąca msze odbywają się o 7:00, 13:00, 18:00, 19:30
Pierwsze piątki miesiąca mają specjalny charakter. Oprócz porannych i popołudniowych Mszy, wieczorna Eucharystia o 18:00 jest dedykowana dzieciom, młodzieży oraz wspólnocie Oazy. Po Mszy Świętej o 19:30 odbywa się Adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z Koronką do Bożego Miłosierdzia. W okresie Adwentu, na szczególną uwagę zasługują roraty odprawiane o godzinie 6:15, które skierowane są do studentów i wszystkich pragnących głębiej przeżywać czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
Organy, kaplice i wnętrza
W kościele św. Anny znajdują się także barokowe organy z początku XVIII wieku, ufundowane przez Grzegorza Ochabowicza. Świątynia posiada liczne kaplice boczne, każda z nich dedykowana innemu świętemu, z bogatą dekoracją rzeźbiarską i malarską autorstwa wybitnych artystów.
Pod kościołem znajdują się podziemia, gdzie spoczywają członkowie Kapituły Kolegiackiej i profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakrystia zachowała oryginalne wyposażenie z XVIII wieku, przechowywane są w niej również zabytkowe szaty liturgiczne.
W przeciwieństwie do Kościoła Mariackiego i Katedry Wawelskiej zwiedzać kościół św. Anny możemy za darmo bez biletów w godzinach otwarcia oczywiście nie w trakcie Mszy świętych.