Podziemna Nowa Huta. Schrony pod Hutą zwiedzanie

W Krakowie wiele jest słynnych muzeów takich jak Muzeum Czartoryskich, Zamek Królewski na Wawelu czy Fabryka Schindlera. Są też takie mniej znane. Jednym z nich jest mieszczące się w Nowej Hucie muzeum Podziemna Nowa Huta w dawnym Kinie Światowid oraz jej niewielki oddział pod technikum mechanicznym. Jakie są Podziemia Nowej Huty? Co można tu zobaczyć? Ile kosztuje wstęp do Muzeum Nowej Huty?

Podziemna Nowa Huta i Muzeum Nowej Huty to wystawa znajdująca się w dwóch lokalizacjach, pierwszej bardziej atrakcyjnej, w budynku dawnego Kina Światowid z lat 1953-1957 wraz z wystawą o historii czasów PRL, oraz druga w zespole szkół mechanicznych na ul. Szkolnym 37 niedaleko Zalewu Nowohuckiego.

Schrony pod Nową Hutą
Schrony przeciwlotnicze budowano pod budynkami Nowej Huty wznoszonymi w latach 1952-1959. Nie były to, wbrew powszechnemu przekonaniu, schrony atomowe, a jedynie przeciwlotnicze.

 

Muzeum Nowej Huty i schrony w Nowej Hucie

Pierwsza bardziej atrakcyjna znajduje się w modernistycznym socrealistycznym budynku dawnego kina Światowid na os. Centrum E1. Budynek zaprojektował architekt Andrzej Unijewski, a wnętrza pochodzący z okolic Stanisławowa Marian Sigmund.

Kino Światowid było jednym z dwóch głównych kin w Nowej Hucie, obok kina Świt na os. Teatralnym.

Pierwszy seans odbył się 21 lipca 1957 roku prezentując francusko-niemiecką komedię “Zwyciężyły kobiety”. Kino działało do 1992 roku. Obecnie wewnątrz od pewnego czasu działa Muzeum Nowej Huty.

Muzeum Nowej Huty to wystawa podzielona na dwie części. Na parterze znajduje się ekspozycja dotycząca historii PRL. Znajdziemy tu kopie propagandowych plakatów, portret Lenina, stary telewizor Unitra z kroniką WFDiF na temat walki z bikiniarzami, stare radia czy też pałkę i tarczę ZOMO.

Możemy zobaczyć sale dawnego kina ale dla większości odwiedzających najciekawsze jest to co zobaczymy dalej.

Dalej ekspozycja prowadzi do piwnic budynku gdzie zobaczyć można wystawę Atomowa Groza czyi wnętrza piwnic budowanych z myślą o tym, że mogą służyć za schron przeciwlotniczy.

Budowa schronów przeciwlotniczych w Nowej Hucie rozpoczęła się w 1952 roku, a pierwsze obiekty zostały zrealizowane w 1953 roku.

Schrony pod Nową Hutą miały służyć ochronie mieszkańców w razie ataków lotniczych, a także jako miejsce ewakuacji i udzielania pomocy medycznej.

Schrony były umieszczane pod budynkami mieszkalnymi oraz w miejscach publicznych takich jak szkoły czy ośrodki zdrowia czy też odwiedzane przez nas kino.

We wnętrzu zobaczyć możemy aparaturę do filtrowania powietrza, stalowe drzwi, podstawowe elementy wyposażenia schronu czy też maski przeciwgazowe. Wystawa jest dość krótka.

Ile trwa zwiedzanie Muzeum Nowej Huty? Jeśli będziemy uważnie czytać wszystkie tabliczki i skupiać się na eksponatach to zwiedzanie zajmie nam około 40-60 minut.

Jeśli znamy historię PRL i chcemy tylko się rozejrzeć to zwiedzanie wystawy Muzeum Nowej Huty zajmie około 30 minut.

Później, na tym samym bilecie, możemy wybrać się do budynku technikum mechanicznego. Możemy tam zobaczyć pomieszczenia zaadaptowane na schrony.

Co ciekawe w korytarzu koło “schronu” w budynku szkoły są… normalne okna przez które do środka wpadają promienie słoneczne. Jaki socjalizm, taki schron chciałoby się powiedzieć.

Druga część wystawy to dosłownie kilka pomieszczeń i niewielki korytarz.

Większą atrakcją jest tu samo wejście do budynku technikum mechanicznego czyli gmachu projektu Jana Suligi i wnętrz według projektu Kazimierza Karasińskiego.

By wejść do schronu trzeba wejść do budynku szkoły i skierować się na dziedziniec budynku, a następnie do drzwi po lewej i po schodach w dół mijając szkolny sklepik.

Zwiedzanie niezbyt imponującej wystawy nie trwa zbyt długo, maksymalnie kilka minut.

Podziemna Nowa Huta – cennik

Ile kosztuje wstęp? Obydwa muzea zwiedza się na jednym bilecie przez co cena biletu nie wygląda na oszałamiającą wysoką. Wstęp na bilecie normalnym to koszt 16 zł, a za ulgowy trzeba zapłacić 12 zł.

Bilety można kupić na oficjalnej stronie jak i na miejscu w kasie. Warto dodać, że podziemia są jednym z muzeów oferujących darmowe dni zwiedzania. Darmowym dniem jest środa i na środy nie ma możliwości rezerwacji biletów.

Podziemna Nowa Huta – informacje praktyczne

Muzeum w kinie Światowid jest łatwo dostępne za pośrednictwem linii tramwajowych i autobusowych. Muzeum mieści się w Nowej Hucie, która na szczęście nie jest jeszcze objęta strefą płatnego parkowania. W niewielkiej odległości od muzeum da się łatwo zaparkować.

Od budynku kina Światowid i działającego tam Muzeum Nowej Huty można urządzić 20 minutową wycieczkę po części starej Nowej Huty lub po prostu podjechać autem pod budynek technikum mechanicznego. W jego okolicy też łatwo zaparkować.

Muzeum Nowej Huty z wystawą schronów z epoki PRL otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 17:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00.

Druga część czyli niewielka ekspozycja w budynku szkoły działa w godzinach od 10 do 17:00 w dniach od środy do niedzieli. Jeśli nie mamy czasu to zdecydowanie możemy pominąć “schron” znajdujący się w Zespole Szkół Mechanicznych.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl