Szczawnica na przestrzeni wieków przeszła intensywny rozwój zwłaszcza w okresie przed I wojną światową oraz w czasach międzywojennych. Jak kiedyś wyglądała Szczawnica? Złośliwi twierdzą, że lepiej niż teraz. Oto stare zdjęcia Szczawnicy w okresie międzywojennym i przed I wojną światową gdy uzdrowisko przechodziło gruntowny okres rozwoju.
Fot. otwierające: cygan z niedźwiedziem w Szczawnicy. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 1-P-2322
Od XIX wieku Szczawnica była popularnym miejscem dla kuracjuszy. W 1828 roku majątek nabyła Józefina Szalay, której syn Józef Szalay rozwinął uzdrowisko w latach 1830-1876. Powstały wówczas pierwsze budynki uzdrowiskowe, pensjonaty i restauracje.
Szczawnica, chociaż mniej popularna niż Truskawiec, stała się miejscem spotkań polskiej arystokracji oraz elit intelektualnych.
Dla komfortu gości stale przebywał tu lekarz, dr Onufry Trembecki, a uzdrowisko zyskało renomę dzięki walorom zdrowotnym miejscowych źródeł mineralnych.
Po śmierci Szalaya w 1876 roku, uzdrowisko przeszło pod zarząd Akademii Umiejętności, a w 1909 roku trafiło w ręce hrabiego Adama Stadnickiego, który przeprowadził kolejne modernizacje.
W międzywojniu Szczawnica rozkwitała, przyciągając turystów z Polski i zagranicy.
Wzbogacono infrastrukturę o nowe pensjonaty i sanatoria, w tym “Inhalatorium” i “Modrzewie”. Międzywojnie to także czas, gdy w Szczawnicy funkcjonowały nowoczesne jak na ówczesne czasy udogodnienia, takie jak szkoła, urząd pocztowy z telegrafem oraz straż pożarna.
Szczawnica była dobrze zorganizowaną miejscowością, co przyciągało licznych gości. Pod koniec lat 30. miejscowość stała się jednym z najważniejszych polskich uzdrowisk, a inwestycje Stadnickiego przyczyniły się do tego, że Szczawnica stała się rozpoznawalna nie tylko w Polsce ale i za granicą.
Zmodernizowano kanalizację, a miejscowość rozpoczęła proces elektryfikacji, który został w pewnym momencie przerwany przez wybuch II wojny światowej.
W czasie wojny Szczawnica znalazła się pod niemiecką okupacją, co wiązało się z trudnymi czasami dla lokalnej społeczności, która w większości przyjęła tzw. “góralskie kennkarty”.
Do Goralenvolk w Szczawnicy przystąpiło 96,5% mieszkańców.
Spływy Dunajcem, organizowane przy dźwiękach kapeli i pochodniach, stały się jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji regionu i pozostają nią do dziś. Tutaj dowiecie się jaki jest cennik spływów Dunajcem koło Szczawnicy.
Po wojnie w 1948 roku, uzdrowisko zostało odebrane prawowitym właścicielom i upaństwowione. W czasach komuny rozpoczęła się nowa era w historii Szczawnicy po której ruiny dostrzec można do dziś.