Zalew Nowohucki atrakcje, parking, informacje

Zalew Nowohucki, położony na wschodnich obrzeżach Krakowa, to popularny teren spacerowy znajdujący się w Nowej Hucie. Otoczony zielenią, oferuje wiele atrakcji zarówno dla miłośników aktywnego spędzania czasu jak i osób pragnących odprężyć się w otoczeniu natury czy chcących coś zjeść. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Parku Zalew Nowohucki. Oto porady, informacje i atrakcje dla zwiedzających Zalew Nowohucki.

Zalew Nowohucki – parking i dojazd

Zalew od sukcesywnie staje się coraz bardziej popularnym miejscem i zanim opiszemy jego atrakcje i historie przyjrzyjmy się dojazdowi. Do zalewu trudno dojechać za pośrednictwem komunikacji publicznej.

W pobliże dojeżdżają linie 123, 132, 139, 142, 193, 142, 149, 163, 172, 193, 442, 501 ale przystanki te są oddalone od zalewu o ponad pół kilometra. Na ul. Bulwarową dojedziemy liniami 123, 163, 174 i 193, a na przystanek os. Zielone liniami 123 i 132.

Od lat zapowiadane jest wytyczenie przystanku tramwajowego bezpośrednio przy krańcu zalewu od strony al Solidarności jeszcze go nie ma.

Dojazd samochodem jest łatwiejszy. W obrębie Nowej Huty na szczęście nie ma jeszcze strefy płatnego parkowania, a parkingów jest sporo. W ciepłe weekendowe dni znalezienie parkingu wokół zalewu przy ul. Bulwarowej graniczy z cudem i trzeba parkować na oddalonych nieco osiedlach.

Zalew Nowohucki – historia

Zalew Nowohucki to nie jezioro, a sztuczny zbiornik wodny ograniczony ulicą Bulwarową, Aleją Solidarności, Melchiora Wańkowicza, terenami Krakowianki i rzeką Dłubnia na której został wzniesiony w 1957 roku.

Powstał w czasach postalinowskiej odwilży w strefie ochronnej kombinatu metalurgicznego i zajmuje obszar nieco ponad 7 hektarów, a z przylegającymi terenami zielonymi około 17 hektarów.

W okresie PRL był miejscem rekreacji dla mieszkańców najmłodszej krakowskiej dzielnicy czyli Nowej Huty, składającej się przede wszystkim z pracowników kombinatu. Wówczas w zalewie można było się kąpać. Nad jego brzegami łowiono ryby, pływano po nim kajakami i rowerami wodnymi.

Stopniowo popadł w zapomnienie ale od kilkunastu lat ponownie staje się atrakcją Nowej Huty. Po rewitalizacji obszaru powstało tu sporo atrakcji. Co warto zobaczyć i jakie to atrakcje?

Plaża

Czy w Zalewie Nowohuckim wolno się kąpać? W czasach PRL-u kąpiel była dozwolona ale obecnie teoretycznie nie jest. Znaki zakazu kąpieli zastąpiono jednak znakami “kąpiel na własną odpowiedzialność”. Jest tu plaża. Piaszczysta plaża położona jest niedaleko od tężni. Plaża nie jest duża ale na krótkie opalanie w ciepłe popołudnie nadaje się idealnie. Przypominamy jeszcze raz: w zalewie nie wolno pływać o czym przypominają rozstawione tu znaki.

Tężnia solankowa

Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim była pierwszym tego typu obiektem w Krakowie. Pierwotnie miała zostać otwarta w czerwcu 2018 roku ale ucierpiała w wyniku pożaru i otwarto ją latem 2020 roku. Tężnia znajduje się przy północno-zachodnim skraju zalewu i w sezonie wiosenno-letnim otwarta jest przez całą dobę i można z niej korzystać za darmo.

Pływające fontanny

Jedną z atrakcji zalewu są pływające fontanny działające w okresie wiosenno-letnik położone u krańcu zalewu od strony al. Solidarności. System pływających fontann jest wieczorną atrakcją. Podświetlane fontanny przyciągają uwagę pokazami światła i wody odbywającymi się co 20 minut. Dodatkowo nad brzegiem zalewu zainstalowane są panele sterujące fontannami pozwalające na samodzielne kontrolowanie strumieni wody. Pokazy świetlne działają zawsze po zmroku.

Siłownia plenerowa

Przy okazji rewitalizacji brzegów Zalewu Nowohuckiego przy jego północno-wschodnim brzegu uruchomiona została niewielka siłownia plenerowa. Siłownia zewnętrzna przy Parku Nowohuckim dysponuje podstawowym sprzętem bez możliwości regulacji obciążenia. Z tego powodu nie jest popularna wśród entuzjastów treningu siłowego ale jest dobrym rozwiązaniem dla okolicznych seniorów.

Plac zabaw i boiska

Nieopodal tężni będącej atrakcją dla seniorów znajduje się atrakcja dla dzieci – plac zabaw. Dobrze utrzymany i dość nowoczesny plac zabaw obfituje w atrakcje dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Dla młodzieży w obok znajduje się nieco inna atrakcja w postaci boiska do siatkówki plażowej

Basen Wandzianka

Wprawdzie w wodach Zalewu Nowohuckiego nie wolno się kąpać o tyle latem można skorzystać ze znajdującego się nieopodal basenu Wandzianka będącego częścią kompleksu klubu sportowego KS Wanda. Basen utworzony jeszcze w czasach PRL-u w niczym nie przypomina już tego jak wyglądał za komuny. Nowoczesny odkryty basen działa w okresie letnim. Wstęp w ubiegłym roku kosztował 20 zł za normalny na godziny od 10:00 do 18:00, a 15 zł na wejścia po 15:00.

Sprzęt wodny

W wodach zalewu nie wolno pływać ale nad jego brzegiem można wypożyczyć sprzęt wodny w postaci rowerów czy kajaków. Wypożyczalnie sprzętu wodnego działają w sezonie. Warto pamiętać, żeby w czasie wypożyczenia nie płoszyć ptaków i nie utrudniać wędkarzom korzystania z zalewu.

Park foodtrucków

Boom na foodtrucki w Polsce powoli przemija ale nad zalewem w Nowej Hucie wciąż można je znaleźć. Niedaleko od tężni znajduje się park foodtrucków w którym działa m.in. jedno z niewielu miejsc w Krakowie gdzie można zamówić langosze. Ceny w punktach gastronomicznych niestety nie należą do najniższych ale każdy znajdzie tu coś ciekawego.

Ptactwo wodne

Brzegi Zalewu Nowohuckiego, a zwłaszcza wyspa na zalewie znana jako Małpi Gaj, to przede wszystkim dom ptactwa wodnego. Nad brzegami spotkać można stada kaczek oraz łabędzie,a także inne ptaki wodne czy nawet jeże. Warto pamiętać, by nie dokarmiać ptactwa wodnego, a zwłaszcza nie dokarmiać go chlebem ponieważ chleb to pokarm szkodliwy dla kaczek czy łabędzi. Ptaki to nie zabawki dla dzieci, przychodząc tu z dzieckiem lub psem należy pilnować by zwierzętom nie stała się krzywda. Na ptaki można za to popatrzeć z daleka!

Psi park

Przy okazji rewitalizacji zalewu nad jego brzegiem powstał też specjalny park dla psów. Znajdują się tu przeszkody dla psów i dostosowany dla nich wybieg. Teren jest bezpieczny dla czworonogów, znajdują się też kosze na odchody zwierzęce.

Neon

W czasach świetności Nowej Huty szczytem marketingu było sprawienie sobie tradycyjnego neona. Pod koniec 2021 roku nad brzegiem Zalewu Nowohuckiego został ustawiony neon w komunistycznym stylu zawieszony na ogrodzeniu boiska do koszykówki. Neon świecący jest obok pokazu fontann jedną z ciekawszych wieczornych atrakcji Zalewu Nowohuckiego.

Dworek Jana Matejki

Matejko kupił wieś Krzesławice w 1876 roku, a wraz z nią niewielką wiejską chatę, która stała się jego podkrakowskim domem. Matejko rozbudował chatę, tworząc dodatkową pracownię malarską, ganek, oraz oranżerię i cieplarnię. Zlecił także budowę szkoły dla dzieci z okolicznych wiosek. Dziś nieopodal Zalewu Nowohuckiego działa w niej muzeum poświęcone artyście, czynne przede wszystkim w weekendy. Tutaj więcej na temat dworku Jana Matejki.

Kościół św. Jana Chrzciciela i MB Szkaplerznej

W okolicy Zalewu warto zobaczyć też zabytkowy kościół. W czasach PRL-u w okolicy dworku Matejki planowano otwarcie skansenu. W latach 1983-1986 z podkrakowskiej wsi Jawornik koło Myślenic przeniesiono drewniany kościół z lat 1633-1648. Kościółek znajduje się kilka minut spacerem od wód zalewu. Tu dowiecie się więcej o kościele.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl