Gdzie do parku w Krakowie? Najładniejsze parki TOP

Jedną z atrakcji Krakowa są liczne znajdujące się w nim parki. Wielu turystów przyjeżdżających do Krakowa na dłużej, a także osób w Krakowie mieszkających, zastanawia się gdzie iść do parku w Krakowie. Które parki są najładniejsze w Krakowie? Gdzie iść do parku w Krakowie? Oto kilka naszych propozycji najładniejszych parków znajdujących się w naszym mieście.

Park Bednarskiego

W opinii wielu osób, w tym również w naszej, znajdujący się w Podgórzu Park Bednarskiego jest najładniejszym parkiem w Krakowie. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu niezwykłego położenia. Park Bednarskiego znajduje się w dawnym kamieniołomie wapienia i duża jego część otoczona jest wapiennymi skałami.

Park to nie tylko zabytkowe drzewa i ciekawe położenie na wzgórzach Krzemionek Podgórskich ale również wiele różnych atrakcji, które pojawiły się tu po jego rewitalizacji. W parku znajdują się place zabaw z takimi atrakcjami jak zjeżdżalnie, piaskownica, zrekonstruowany Domek Ogrodnika czy też leżaki znajdujące się w charakterystycznym miejscu parku zwanym wgłębnikiem.

Jesienią i zimą gdy nie ma liści na drzewach można z niektórych miejsc w parku zobaczyć ciekawe widoki na okolice. Wadą parku jest to, że zwłaszcza w weekendy ciężko koło niego zaparkować. Przechadzając się koło Parku Bednarskiego warto zauważyć położone koło niego Wille – Mira i Julia. Dodatkowo blisko stąd do innych atrakcji Podgórza oraz na Kopiec Krakusa.

Park Jordana

gdzie na spacer w krakowie

Jak park w Krakowie to oczywiście Park im. Henryka Jordana. Park ten jest jednym z najstarszych (założony w 1889 roku) i najpiękniejszych parków w Krakowie. Położony w sercu miasta, tuż obok Błoni Krakowskich kilka przystanków od Rynku, stanowi idealne miejsce na relaks, spacer, czy aktywny wypoczynek.

Do atrakcji parku można wymienić sadzawkę z wodnym placem zabaw dla dzieci, liczne place zabaw, boiska, street workout park, kort tenisowy, skatepark, a także liczne zabytkowe popiersia wybitnych przedstawicieli polskiego narodu. W parku jest miejsce zarówno do odpoczynku w ciszy na zielonych polanach jak i spacerowania czy biegania. To również jeden z większych parków, jego powierzchnia to 21,5 hektara. Z Parku Jordana łatwo przejść spacerem na Błonia i pętlę wokół nich.

Planty

O Plantach otaczających Stare Miasto w Krakowie wie prawie każdy, ale nie każdy wie, że tak w rzeczywistości jest to park miejski. Planty tworzą zielony pierścień o długości około 4 kilometrów, stanowiący jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Park zajmuje powierzchnię około 21 hektarów i, jak każdy park, obfituje w typowe parkowe atrakcje.

Planty zostały założone w latach 1822-1830 na miejscu zburzonych murów obronnych miasta. Park pełen jest urokliwych ławeczek, dzieł sztuki w postaci pomników i rzeźb, a także placów zabaw. Jest tu staw z fontanną, a także punkty gastronomiczne. Przechadzając się po Plantach zobaczymy takie słynne miejsca w Krakowie jak Brama Floriańska i Barbakan, Teatr Słowackiego, Collegium Novum albo ławeczkę lwowskich matematyków.

Park Jerzmanowskich

Park Jerzmanowskich, usytuowany w dzielnicy Bieżanów-Prokocim, jest jednym z najpiękniejszych parków w Krakowie chociaż nie ma imponujących rozmiarów. Jego powierzchnia to 7 hektarów. Zabytkowy park założono w 1810 roku, a od 1983 roku jest wpisany do rejestru zabytków. Pierwotnie był częścią większej posiadłości, której centralnym punktem był pałac Jerzmanowskich, który zobaczyć można i dziś.

ark charakteryzuje się bujną roślinnością, w tym licznymi drzewami, krzewami i kwiatami. Znajduje się tu wiele alejek spacerowych, które prowadzą przez pięknie zaaranżowane tereny zielone. Uroku dodaje mu przepływająca przez park niewielka rzeka Drwinka. Dodatkowo atrakcją parku jest stara fontanna, którą kiedyś oglądać można było na płycie Rynku Głównego.

Park Zakrzówek

Zakrzówek kojarzy się ze słynnym i niezwykle popularnym kąpieliskiem z pływającymi basenami ale to również dobrze zrewitalizowany malowniczy park nad brzegami zalewu powstałego na terenie dawnego kamieniołomu. Wokół słynnego zalewu rozpościerają się ścieżki, trasy biegowe i rowerowe.

Park daje widoki nie tylko na zalew ale także na okolice w tym nawet na Wawel. Są tu huśtawki, ławeczki i inne elementy małej architektury, liczne rośliny, kąpielisko dla psów. Niewielka część ścieżek jest oświetlona. W okolicy samego zalewu i parku znajduje się kolejne ciekawe miejsce na spacer czyli tak zwane Skałki Twardowskiego.

Park Dębnicki

Do grona najładniejszych parków w Krakowie warto zaliczyć też Park Dębnicki. Usytuowany nad brzegiem Wisły w dzielnicy Dębniki park ma powierzchnię 4,82 hektara, a więc nie należy do największych. Park znajduje się w otoczeniu bulwarów Wisły, a na jego tyłach położony jest Pałac Lasockich, łatwo stąd przejść się piechotą brzegiem Wisły w stronę centrum Krakowa.

Oprócz zieleni i pięknych widoków, Park Dębnicki oferuje takie atrakcje jak plac zabaw dla dzieci czy altanka. Są tu też parawany osłaniające od słońca i naprawdę ładnie utrzymana zieleń. Park jest niewielki ale ze względu na ciekawe otoczenie można zaliczyć go do grona najładniejszych.

Park Tetmajera

Park Tetmajera w Bronowicach to okolica, która przeszła niedawno rewitalizację i powoli staje się naprawdę dużą atrakcją. Głównym elementem parku jest bardzo duży staw z dwoma pomostami spacerowymi. Do atrakcji zaliczyć można hamaki, stoły piknikowe, kwietniki z ławkami, a także altanę na brzegach parku. Dookoła rozciągają się alejki zarówno wysypane kamieniami jak i całkowicie dzikie i wydeptane.

Do parku trudno dojechać ale przylega do niego niewielki parking. W okolicy powstał też ładny plac zabaw i znajdują się takie atrakcje jak chociażby punkt widokowy. Dodatkową atrakcją dla fanów lotnictwa jest to, że Park Tetmajera położony jest blisko lotniska i często przelatują nad nim samoloty podchodzące do lądowania w Balicach.

Park Lotników

Park Lotników Polskich to założony w 1966 roku park o powierzchni ponad 43 hektarów, który podzielony jest na dwie części przebiegającą przez niego aleją Jana Pawła II. Park położony na granicy Nowej Huty ze starym Krakowem to duży obszar obfitujący w różne atrakcje.

W parku znajdują się dwie poświęcone lotnikom rzeźby, a także duża fontanna od strony al. Jana Pawła II. Największą atrakcją Parku Lotników są stawy położone w okolicy centrum handlowego M1 i Tauron Areny od strony al. Pokoju. Koło nich działa kawiarenka. Poza tym znajdziemy tu place zabaw, infrastrukturę w postaci ławeczek, leżaków czy stolików. Dużą atrakcją parku jest znajdujący się w nim Ogród Doświadczeń, niestety wstęp do niego jest płatny.

Park Krakowski

Położony niedaleko popularnego punktu przesiadkowego komunikacji miejskiej czyli przystanku Plac Inwalidów Park Krakowski to wpisany do rejestru zabytków park, którego historia sięga 1885 roku. Ze względu na przebiegającą skrajem parku aleję będącą jedną z przelotowych dróg w Krakowie nie jest to najspokojniejszy park w mieście ale zdecydowanie jest ciekawy.

Do największych atrakcji Parku Krakowskiego można zaliczyć sadzawkę z fontanną, a także duży plac zabaw znajdujący się od strony ul. Karola Szymanowskiego. Do atrakcji Parku Krakowskiego można zaliczyć również betonowe rzeźby z epoki PRL oraz znajdującego się w niej smoka będącego jednym z elementów Smoczego Szlaku. Park jest niewielki ale ze względu na bogatą historię i bliskość centrum warto o nim wspomnieć.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl