Do współczesnych czasów przetrwał tylko niewielki fragment średniowiecznych fortyfikacji Krakowa. Obok słynnej Bramy Floriańskiej zachowany jest słynny Barbakan w Krakowie, jeden z symboli miasta. Jaka jest jego historia i funkcja? Co jest w Barbakanie w Krakowie? Ile kosztują bilety na zwiedzanie Barbakanu? Podpowiadamy.
Barbakan obecnie. Cennik i bilety
Barbakan w Krakowie obecnie nie posiada właściwie żadnej konkretnej funkcji poza byciem ciekawą atrakcją turystyczną i oddziałem Muzeum Historycznego.
Barbakan, podobnie jak Bramę Floriańską, można zwiedzać w ramach tak zwanej Trasy Obronności pozwalającej na zwiedzanie Murów Obronnych i Barbakanu. Koszt biletu to 18 złotych.
W Barbakanie w Krakowie od czasu do czasu odbywają się wydarzenia kulturalne albo na przykład pokazy odtwórstwa historycznego.
Historia Barbakanu w Krakowie
Stojący koło Bramy Floriańskiej w Krakowie Barbakan, zwany też Rondlem a niegdyś Barbakanem Floriańskim, to element systemu fortyfikacji miejskich Krakowa wzniesiony w latach 1498-1499 na polecenie króla Jana Olbrachta.
Przygotowanie Barbakanu w Krakowie było efektem przegranej przez Polaków bitwy pod Koźminem w 1497 roku w której armia Hospodarstwa Mołdawskiego pokonała Królestwo Polskie doprowadzając do śmierci około 11 tysięcy polskich żołnierzy.
W Krakowie obawiano się dalszych ataków wybudowano więc ufortyfikowaną placówkę przed murami miasta, którą połączono szyją i systemem mostów nad fosą z Bramą Floriańską. Fosa przed Barbakanem miała 6 metrów głębokości i szerokość 26 metrów. Głównym zadaniem Barbakanu była obrona Bramy Floriańskiej.
Krakowski Barbakan jest jednym z kilku tylko ocalałych barbakanów w Europie i jednym z najciekawszych przykładów średniowiecznych fortyfikacji (w zależności od przyjętej klasyfikacji daty końca średniowiecza).
Gotycki budynek ma formę wycinka koła o wewnętrznej średnicy 24,40 metra i murach grubych na około 3 metry w których znajduje się 130 otworów strzelniczych. W podłodze najwyższych kondygnacji przygotowane były machikuły mające służyć do oblewania wrogów znajdujących się w fosie smołą lub wrzątkiem. Fosę można było również zalać wodami Rudawy.
Barbakan użyto w bojach kilkukrotnie. Przydał się w czasie oblężenia Krakowa w 1587, 1655 i 1657 roku, a także w wojnie obronnej Konstytucji 3 maja w 1792 roku. Później wraz z rozwojem nowych broni jego znaczenie militarne spadło i niedługo później miał zostać rozebrany. Podobnie jak Brama Floriańska został uchroniony od rozbiórki za sprawą Feliksa Radwańskiego.
W 1910 roku w ramach obchodów 500-lecia Bitwy pod Grunwaldem w Barbakanie chciano przygotować ekspozycję Panoramy Grunwaldzkiej autorstwa Jana Styki (autora Panoramy Racławickiej) i jego syna Tadeusza. Plany nie doszły do skutku, obraz nie powstał. Powstał za to obraz Rozwadowskiego i Popiela Panorama bitwy pod Grunwaldem. Eksponowano go wówczas w Krakowie, później trafił do Lwowa i po odebraniu Polsce Lwowa po II wojnie światowej nie oddano go Polakom. Znajduje się w Muzeum Historycznym we Lwowie.
W okresie kursowania tramwaju wąskotorowego linii 1 zaraz koło Barbakanu znajdował się przystanek.