Ławeczka Jana Karskiego. Kim był i z czego zasłynął?

Przechadzając się po Kazimierzu w Krakowie, po ul. Sienkiewicza w Kielcach, Parku Ocalałych w Łodzi, po warszawskim Muranowie lub też po Madison Avenue w Nowym Jorku, po kampusie Georgetown University w Waszyngtonie i po Sderot Federman w Tel Avivie zobaczyć można serię sześciu rzeźb pomnikowych Karola Badyny ku pamięci Jana Karskiego znanych jako Ławeczki Karskiego. Kim był Jan Karski? Co przedstawiają ławeczki Jana Karskiego?

Ławeczki Jana Karskiego to seria sześciu rzeźb upamiętniających Jana Romualda Kozielewskiego znanego jako Jan Karski, autora jednych z pierwszych raportów dotyczących postępowania niemieckich władz okupacyjnych na terenach Polski znanych jako Raporty Karskiego.

Raporty powstawały w latach 1940-1943. Karskiemu udało się wtargnąć nawet na teren warszawskiego getta, a w przebraniu ukraińskiego SS-mana wszedł do obozu przejściowego w Izbicy błędnie identyfikując go jako Bełżec.

Wszystkie rzeźby mają kształt ławeczek mniej lub bardziej przypominających tą, która została ustawiona jako pierwsza w 2002 roku w Waszyngtonie. Ławki Karskiego przygotował Karol Badyna z krakowskiego ASP.

W Krakowie Ławeczka Karskiego znajduje się przy ul. Szerokiej 40 na krakowskim Kazimierzu. Została ustawiona 26 stycznia 2016 roku przed synagogo Remu. Rodzina Karskiego sprzeciwiała się takiej formie kultywowania jego pamięci, ale jej sprzeciwy nie zdały się na nic. Chociaż może zdały, ponieważ krakowska ławeczka Karskiego jest ostatnią z ławeczek, które powstały.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl