Ławeczka Matematyków w Krakowie. Pomnik Banacha i Nikodyma

Park Planty w Krakowie pełen jest ciekawych pomników wśród których wymienić można stare monumenty takie jak pomnik Groettgera, Jadwigi i Jagiełły w Krakowie, Kopernika ale i nowsze pomniki. Jednym z najciekawszych w formie jest ławeczka matematyków w Krakowie na Plantach. Oto opis ławeczki Stefana Banacha i Ottona Nikodyma niedaleko Wawelu w Krakowie.


Stefan Banach to jeden z najsłynniejszych polskich matematyków
. Przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej, uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli matematyki XX wieku. Wprowadził pojęcia takie jak Przestrzenie Banacha i jest jednym z pionierów analizy funkcjonalnej.

Otton Nikodym to również jeden z najsłynniejszych polskich matematyków. Urodzony w Zabłotowie niedaleko Stanisławowa był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Znany jest m.in. z Twierdzenia Nikodyma o ograniczonośc Obydwaj panowie kończyli Uniwersytet Lwowski.

Co upamiętnia ławeczka matematyków?

Ławeczka Matematyków położona na Plantach przed budynkiem Wyższego Seminarium Duchowego pod Wawelem upamiętnia rozmowę młodych matematyków Stefana Banacha i Ottona Nikodyma do której włączyć się miał doktor Hugo Steinhaus, który podsłuchał dwóch dżentelmenów rozprawiających o całce Lebesgue’a. Miał przedstawić rozmówcom problem matematyczny, który… kilka dni później rozwiązał Stefan Banach.

Rozmowa toczyć się miała w październiku 1916 roku na Plantach w Krakowie gdzieś między budynkiem Collegium Nobum, a Wawelem. Prawdopodobnie od tego spotkania rozpoczęła się współpraca Banacha ze Steinhausem, który rekomendował Banacha do roli asystenta Antoniego Łomnickiego na wydziale mechanicznym Politechniki Lwowskiej. Stefan Banach wyjechał do Lwowa w 1920 roku i tam mieszkał aż do swojej śmierci w 1945 roku. Pochowano go na Cmentarzu Łyczakowskim w grobowców słynnej lwowskiej rodziny Riedlów.

Ławeczka matematyków na Plantach

Ławeczka Banacha i Nikodyma na Plantach w Krakowie została odsłonięta 16 października 2016 roku. Projekt rzeźby-pomnika wykonał Stefan Dousa, rzeźbiarz i profesor nauk plastycznych, absolwent ASP w Krakowie. Fundatorem pomnika była firma Astor. W budynku Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego od 2019 roku można podziwiać gipsowy model ławeczki matematyków w skali 1:1.

Obok pomnika Banacha i Nikodyma znajduje się niewielka tabliczka pamiątkowa.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl