Błonia w Krakowie dojazd i parking. Jaki obwód?

Błonia w Krakowie to jedno z bardziej unikatowych, chociaż powiedzmy to sobie szczerze niezbyt atrakcyjnych, miejsc w Krakowie. Ogromna łąka o powierzchni 48 hektarów to popularne miejsce spacerowe. Jaka jest jego historia? Jak dojechać na Błonia w Krakowie? Jakie są atrakcje na Błoniach? Gdzie zaparkować?

Błonia w Krakowie dojazd i parking

Błonia w Krakowie to ogromna łąka będąca miejskim parkiem położonym niedaleko samego centrum miasta. Jak dojechać na Błonia z centrum? Na Błonia można po prostu przejść piechotą z Rynku w Krakowie. Zajmie to około 15 minut.

Na Błonia dojeżdżają tramwaje linii 0 (Krakowska Linia Muzealna kursująca latem) oraz 1 i 20, a także zatrzymują się przy nich autobusy zatrzymujące się na przystankach takich jak Muzeum Narodowe czy też Cracovia Stadion.

Dojazd na Błonia w Krakowie najłatwiejszy jest oczywiście samochodem. Niestety, pętla wokół Błoń to popularne miejsce spacerowe, a obok znajduje się jeszcze Park Jordana. Oznacza to, że miejsc parkingowych jest tu zdecydowanie za mało, a ich ilość systematycznie spada.

Gdzie zaparkować? Koło Błoń da się zaparkować w ciągu al. 3 Maja, a także na przykład w ciągu al. Focha i innych uliczek dochodzących do wspomnianych alei. Warto pamiętać, że duża część z miejsc parkingowych koło Błoń to miejsca położone w bardzo drogiej strefie płatnego parkowania. W okolicy są też drogie parkingi takie jak na przykład parking pod Muzeum Narodowym.

Błonia w Krakowie atrakcje

Błonia w Krakowie są atrakcją z powodu tego, że są. Tak właściwie to tylko ogromna łąka w dodatku nie jest w całości wykoszona więc nie jest w całości dostępna dla spacerowiczów. Najbardziej atrakcyjna jest ścieżka spacerowa koło Błoń ciągnąca się wokół al. 3 Maja i al. Focha oraz po drugiej stronie ulicą Piastowską.

Poza tym na Błoniach nie ma żadnych atrakcji poza dużym blokiem granitu z okolic Morskiego Oka znanym jako kamień papieski. Na Błoniach w Krakowie znajduje się też kamień upamiętniający sanacyjnego dyktatora Józefa Piłsudskiego. Odbywają się tu wydarzenia takie jak koncerty czy strefy kibica, ale rzadko. Zimą atrakcją na Błoniach bez wątpienia jest lodowisko ustawiane od strony al. 3 Maja.

Atrakcją są widoki z Błoń w Krakowie. Z krańca oddalonego od centrum zobaczyć można sylwetki Wawelu czy wież przy Rynku w Krakowie. Patrząc w drugą stronę zobaczyć można Kopiec Kościuszki. Błonia najładniej wyglądają latem o wczesnych godzinach porannych przy słonecznej pogodzie.

Dużą atrakcją jest położony obok Park Jordana. W pobliżu Błoń po dwóch ich stronach znajdują się stadiony piłkarskie Wisły i Cracovii.

Ile ma pętla wokół Błoń? Same Błonia w Krakowie mają powierzchnię 48 hektarów co czyni je największą miejską łąką w Europie. Pętla spacerowa wykorzystywana przez rolkarzy czy rowerzystów lub jako obszar spacerowy to około 3500 metrów.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl