Co w Krakowie robić w zimie? Zimowe atrakcje Krakowa

Kraków jest miejscem do którego turyści przyjeżdżają praktycznie przez cały rok. Niezależnie od tego czy jest lato czy zima Kraków przyciąga odwiedzających najróżniejszymi atrakcjami. Co w Krakowie robić w zimie? Jakie są zimowe atrakcje Krakowa? Co robić w Krakowie zimą? Podpowiadamy ciekawe atrakcje i wydarzenia. Co robić w zimie w Krakowie i jakie miejsca odwiedzić na ferie?

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy pod koniec listopada na krakowskim Rynku Głównym rusza jeden z najbardziej znanych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce. Krakowski jarmark zwykle trwa od ostatniego weekendu listopada i kończy się w pierwszym tygodniu stycznia. Jarmark w Krakowie wygląda ładnie i jest pełen atrakcji takich jak kramy z jedzeniem i rękodziełem, a także przyciąga występami artystycznymi.

O ile jarmark bożonarodzeniowy na Rynku w Krakowie jest słynną atrakcją to polecamy rozwagę dla odwiedzających. Nie polecamy kupowania jedzenia na stoiskach na jarmarku. Jest ono bardzo drogie i takie sobie. Warto też być uważnym – na straganach często podawana jest cena jedzenia za 100 gramów, a porcja jest większa więc przy kasie płacimy znacznie więcej. Jarmark to dobra atrakcja, żeby się po nim przejść, zobaczyć jego atmosferę, napić się grzanego wina ale zakupy pamiątek z Krakowa lepiej zrobić w tańszych miejscach. Niewątpliwie jednak jest to najbardziej znana zimowa atrakcja w Krakowie.

Konkurs szopek krakowskich

Konkurs Szopek Krakowskich to jedna z najbardziej urokliwych i unikalnych zimowych atrakcji Krakowa, która każdego roku przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Organizowany od 1937 roku, konkurs ten jest wyjątkową tradycją, której celem jest podtrzymanie i promowanie unikalnej sztuki tworzenia szopek.

Głównym punktem programu jest ogłoszenie laureatów, które zwykle odbywa się w pierwszej połowie grudnia na specjalnie zorganizowanej imprezie. Jeśli jednak nie możemy być na ogłoszeniu laureatów w Pałacu Krzysztofory to nic straconego. Dzień po finale konkursu szopek rusza trwająca zwykle do końca stycznia wystawa szopek przygotowanych przez laureatów konkursu. Wystawa działa w tym samym miejscu w którym odbywa się finał czyli w Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym. Wstęp kosztuje około 20-25 złotych. Dodatkową atrakcją w Krakowie w okresie zimowym są najładniejsze szopki z poprzednich lat wystawione w różnych częściach miasta w specjalnie przygotowanych gablotach.

Świąteczna iluminacja

Okres przed i po świętach Bożego Narodzenia w zimie w Krakowie to nie tylko jarmark czy szopki ale również rozstawione w najróżniejszych punktach Krakowa świąteczne świecące ozdoby. Świąteczna iluminacja w Krakowie z roku na rok wygląda lepiej. W różnych punktach Krakowa pojawiają się świetliste świąteczne dekoracje. Do najciekawszych należą te na Rynku Głównym, ale zwykle interesujące dekoracje pojawiają się na Placu Szczepańskim, pod Wawelem, na Rynku Podgórskim, przy pl. św. Idziego oraz na Plantach.

Poza tymi punktami interesujące dekoracje czy przystrojone drzewka znajdują się w wielu innych miejscach miasta. Wieczorny spacer w świątecznym klimacie w Krakowie wygląda dzięki temu naprawdę niezwykle. Zwykle świąteczna iluminacja w Krakowie pojawia się już późną jesienią na początku grudnia, a ulice rozświetlone są ozdobnymi światełkami aż do końca stycznia, przynajmniej tak było w 2023 roku.

Jarmark świąteczny Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie nie jest jedynym jarmarkiem, który odbywa się przed świętami w mieście. Jest jeszcze jeden jarmark wart uwagi ale jest to impreza bardzo krótka bowiem trwająca zwykle tylko dwa dni. Mowa o odbywających się na Rynku Podgórskim Podgórskich Targach Rzeczy Wyjątkowych. Jakość produktów sprzedawanych na straganach w Podgórzu jest dość niska, sam jarmark jest nudny i składa się z niewielu straganów z raczej słabą ofertą ale jarmark ten ma jedną zdecydowaną atrakcję, którą warto zobaczyć i która przyciąga tu zarówno dzieci jak i dorosłych.

Jest nią zabytkowa karuzela z czasów sięgających przed I wojnę światową. Niesamowita karuzela z herbami miast i ślicznym napisem Lwów jest gwiazdą dwudniowego jarmarku, który odbywa się zwykle w pierwszy weekend grudnia. Wstęp na podgórski jarmark jest oczywiście bezpłatny. Po przejściu się pomiędzy straganami warto wybrać się za Kościół św. Józefa by zobaczyć słynne wille – Mira i Julia oraz do położonego zaraz obok Parku Bednarskiego, który w zimowej scenerii wygląda naprawdę ładnie.

Ogród świateł w Ogrodzie Doświadczeń

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema koło centrum handlowego M1 i Tauron Arena to popularna atrakcja dla dzieci w okresie letnim. W okresie zimowym od kilku już sezonów okolica Ogrodu Doświadczeń zamienia się w ogród świateł. Każdego roku atrakcja ma inny motyw przewodni najczęściej związanymi z postaciami z kreskówek i baśni.

Wśród motywów krakowskiego ogrodu świateł z poprzednich lat wymienić można na przykład Alicję w Krainie Czarów, Piotrusia Pana czy w 2023 roku wioskę Smerfów. Niestety atrakcja ta jest płatna i wymaga zakupu biletów. Działa od późnej jesieni właściwie do wczesnej wiosny, a więc praktycznie przez całą zimę po zapadnięciu zmroku.

Boże Narodzenie i Wigilia w Krakowie

Dla gości zagranicznych przyjazd do Krakowa w grudniu to niezwykła okazja na doświadczenie tradycyjnych polskich zwyczajów bożonarodzeniowych oraz wyjątkowej kuchni tego okresu. Dla polskich turystów przyjazd na Boże Narodzenie do Krakowa to możliwość ucieczki od napiętej świątecznej atmosfery. Niewątpliwą atrakcją w okresie Wigilii i Bożego Narodzenia w Krakowie są menu degustacyjne i specjalne świąteczne menu w krakowskich restauracjach.

Wnętrze restauracji Winestone w Hotelu Mercure Stare Miasto

Zwykle specjalne kolacje wigilijne organizowane są w dobrych hotelowych restauracjach jak na przykład Pod Różą (ok. 380 zł za 5-daniowe menu degustacyjne, GBP 75) czy Winestone w Hotelu Mercure Stare Miasto przy ul. Pawiej, ale znajdziemy w Krakowie też eventy świąteczne w mniej formalnych lokalach jak Layla Lounge Bar (bufet all you can eat za 69 zł, GBP 13.8). W Krakowie znajdziemy także mnóstwo restauracji otwartych w Wigilię jak chociażby Urara Sushi przy św. Tomasza 19/4 (dania a’la carte).

Pasterka w Krakowie

Jedna z najsłynniejszych mszy świętych w roku to oczywiście Msza Pasterska znana również pod nazwą Pasterka. Pasterka to świąteczna zimowa atrakcja, którą zobaczyć można tylko raz w roku – o północy w Wigilię.

Każdego roku jedna z najsłynniejszych Mszy Pasterskich w Polsce odprawiana jest w Katedrze na Wawelu. Zwykle wawelskiej pasterce przewodniczy metropolita krakowski. Oczywiście Pasterka na Wawelu nie jest jedyną w Krakowie. Inną ze słynnych krakowskich świątyń do których można wybrać się na Pasterkę jest na przykład bazylika Mariacka czyli słynny kościół Mariacki.

Żywa Szopka u Franciszkanów

Fot. dzięki uprzejmości Zakonu Franciszkanów

Każdego roku już od ponad 30 lat krakowski zakon Franciszkanów organizuje w okresie świątecznym niezwykłą atrakcję dla mieszkańców i odwiedzających Kraków w czasie świąt Bożego Narodzenia, którą jest żywa szopka wraz z koncertami kolęd i innymi pobocznymi wydarzeniami. Żywa szopka w Krakowie organizowana jest koło Bazyliki Franciszkanów vis-a-vis słynnego Okna Papieskiego w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Żywa Szopka przy Franciszkańskiej to zimowa atrakcja dla odwiedzających Kraków w dniach od 24 do 26 grudnia, powstała dla uczczenia pierwszej tego typu stajenki zorganizowanej przez św. Franciszka z Asyżu w 1223 roku we włoskim Greccio w regionie Lacjum.

Fot. dzięki uprzejmości Zakonu Franciszkanów

Poza samą szopką w stajence w której zobaczyć można wówczas zwierzęta z krakowskiego ogrodu zoologicznego w programie imprezy są zwykle życzenia i opłatek, koncerty kolęd, Pasterka czy też jasełka. Udział w żywej szopce jest darmowy ale trzeba pamiętać, że to tylko kilkudniowa atrakcja dostępna wyłącznie w okresie Bożego Narodzenia w dniach od 24 do 26 grudnia.

Plenerowe lodowiska

Lodowisko przed Galerią Krakowską
Lodowisko przed Galerią Krakowską

Zima w Krakowie nieodłącznie kojarzy się z możliwością jazdy na łyżwach na wielu różnych lodowiskach pojawiających się w mieście. Niestety w Krakowie nie ma lodowiska na Rynku Głównym ale w samym centrum w okresie zimowym działa lodowisko przed Galerią Krakowską, które również rozłożone jest w ciekawym miejscu.

To nie jedyne interesujące lodowisko funkcjonujące w chłodnym okresie w Krakowie. Do ciekawych plenerowych atrakcji zaliczyć można też lodowisko w Parku Jordana znane jako Ice Park czyli największe plenerowe lodowisko w Polsce, a także na przykład lodowisko koło NCK w Nowej Hucie, zwykle lodowisko działa też przy Tauron Arena.

W większości przypadków lodowiska w Krakowie umożliwiają zarówno wykupienie biletu na taflę jak i dysponują działającą na miejscu wypożyczalnią łyżew i usługą ostrzenia dlatego też nawet nie mając własnego sprzętu można wybrać się na lodowisko.

Narty w okolicach Krakowa

By pojeździć na nartach lub snowboardzie wcale nie trzeba jechać aż do Zakopanego. Koło Krakowa dostępnych jest kilka lepszych i gorszych tras narciarskich do których dojedziemy w około 60 minut jazdy samochodem w jedną stronę. Gdzie na narty koło Krakowa?

Z Krakowa najłatwiej dojechać na stok Sports Arena w Myślenicach. Niedaleko Krakowa znajdują się też ośrodki takie jak Podstolice SKI, Siepraw SKI, Szklana Góra SKI, Kasina Ski&Bike Park, wyciąg “u Żura” w Chabówce, Stacja Narciarska Laskowa-Kamionna czy na przykład wyciąg w Skomielnej Czarnej.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl