Przechadzając się między dwoma oddziałami Muzeum Nowej Huty przejść możemy obok położonego w Nowej Hucie cmentarza. Cmentarz, o którym nie wie nawet wielu mieszkańców dzielnicy, to parafialny cmentarz założony w 1836 roku, znajdujący się na os. Wandy. Jaką historię ma Cmentarz Mogilski w Nowej Hucie? Sprawdzamy też godziny otwarcia Cmentarza Mogilskiego, w tym godziny otwarcia 1 listopada.
Na terenie dawnej wsi Mogiła koło kościoła Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła istniał niewielki cmentarz. W czasie zaborów Austriacy zabronili prowadzenia przykościelnych cmentarzy czego efektem stało się m.in. założenie Cmentarza Rakowickiego czy też założenie nowego cmentarza już za granicą wsi Mogiła.
Cmentarz uruchomiony w 1836 roku niestety nie jest wypełniony zabytkowymi pochówkami z czasów XIX czy początku XX wieku. Wręcz przeciwnie. Najstarszy zachowany pochówek to mogiła Styczniów z 1854 roku.
Poza tym starych grobów jest bardzo mało. Wyróżnić można zaledwie kilka przykładów rzeźby nagrobnej i rząd czterech odnowionych zabytkowych grobów Karola Żabińskiego, Julii z Ciepielów primo voto Pędrackiej, secundo voto Żabińskiej, Tomasza Pędrackiego i Franciszka Xawerego Pędrackiego.
W oczy rzuca się jedna nagrobna rzeźba nawiązująca do stylistyki art deco chociaż według daty na nagrobku z epoką art deco teoretycznie nie ma on wiele wspólnego. Fani zwiedzania cmentarzy raczej nie mają po co się tu zapuszczać chyba, że akurat są w okolicy.
Cmentarz wojenny nr 390 Mogiła
Na uwagę zwraca znajdująca się nieopodal kwatera z pochówkami dziecięcymi założona w latach 50. ubiegłego wieku. Na Cmentarzu Mogilskim znajduje się cmentarz wojenny 390 Mogiła projektu Hansa Mayra z lat 1914-1917. Nad nazwiskiem projektanta trwają dyskusje, niektórzy uważają, że autorem cmentarza był Karl Korschann, służący wówczas w Twierdzy Kraków w stopniu porucznika.
Na Cmentarzu 390 Mogiła pochowano na nim 71 żołnierzy, w większości z armii austro-węgierskiej w tym także wcielonych do niej Polaków i jednego nieznanego żołnierza z armii rosyjskiej.
Cmentarz został odremontowany i odbudowany ale zatracił znaczną część swojego oryginalnego wyglądu. Z czasów odbudowy pochodzą repliki oryginalnych rzeźb żołnierskiech czapek.
Na terenie cmentarza w Mogile zachowało się zaledwie kilka wartościowych figur nagrobnych, reszta to większości nagrobki z lastryko o wątpliwej wartości artystycznej, stoją też na wielu starych pochówkach. Uwagę zwraca tu duży grobowiec Rogozińskich w tym Kazimierza Rogozińskiego właściciela eklektycznej willi położonej nieopodal opactwa w Mogile.
Cmentarz Mogilski obecnie
Cmentarz tylko przez pewien okres miał szansę na zachowanie swojego zabytkowego stanu. Gdy w październiku 1964 roku otwarto Cmentarz Grębałów Rada Narodowa podjęła decyzję o zamknięciu Cmentarza Mogilskiego. Niestety, decyzja została uchylona w latach 80. ubiegłego stulecia i cmentarz działa nieprzerwanie do dzisiejszego dnia. W 2007 roku na Cmentarzu Mogilskim pochowano słynnego szopkarza Ferdynanda Sadowskiego, spoczywa tu aktor Tadeusz Szaniecki, ksiądz Józef Zastawniak, którego pogrzeb prowadził Karol Wojtyła, a także proboszczowie kościoła w Mogile: ks. Wojciech Siedlecki czy ks. Leopold Sieminski.
Do grobów składano też ciała wyłowione z Wisły nieopodal Mogiły jak chociażby Kazimierza Łowickiego w lipcu 1886 roku czy też niezidentyfikowaną młodą kobietę bez czterech przednich zębów w 1903 roku.
We wschodniej części cmentarza pochowano ofiary eksplozji w składach amunicyjnych nr 16 i 17 w Mogile z 2 sierpnia 1917 roku mieszczących się mniej więcej na obszarze dzisiejszego Parku Ratuszowego. Zebrane szczątki blisko 50 ofiar złożono w siedmiu trumnach przy asyście wojskowej i z udziałem proboszcza Twierdzy Kraków księdza Wessely’ego.
Cmentarz Mogilski godziny otwarcia
Cmentarz parafialny Mogiła w Nowej Hucie nie należy do cmentarzy komunalnych więc jego godziny otwarcia są inne niż większości cmentarzy w Krakowie.
Cmentarz jest otwarty od kwietnia do listopada w godzinach od 7:00 do 20:00, a od 4 listopada do 31 marca w godzinach od 7:00 do 18:00. Oznacza to, że godziny otwarcia 1 listopada to od 7:00 do 20:00. Na cmentarz dojedziemy autobusami jadącymi przez os. Wandy i tramwajami kursującymi al. Jana Pawła II.