Kto jest pochowany na Wawelu? Lista pochowanych

Katedra Wawelska jest jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa, niezwykle ważną świątynią rzymskokatolicką ale również miejscem pochówku wielu wybitnych przedstawicieli polskiego narodu. Wiele osób planujących wizytę w Katedrze Wawelskiej zastanawia się kto jest pochowany w Katedrze na Wawelu. Kto spoczywa na Wawelu? Kto jest pochowany w kryptach i jacy królowie są pochowani na Wawelu? Przybliżamy pełną listę pochowanych na Wawelu.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława jest jedną z najważniejszych świątyń w Polsce. Przez wieki była miejscem pochówku królów, rodzin królewskich, przywódców wojskowych i artystów. Kto jest pochowany na Wawelu? Poniżej przedstawiamy listę pochowanych na Wawelu w niektórych miejscach, a na sam koniec przedstawimy pełną alfabetyczną listę wszystkich pochowanych na Wawelu.

Pochowani w Katedrze Wawelskiej

Wybitni przedstawiciele naszego narodu pochowani są zarówno w kryptach jak i w samej katedrze. Już w nawie głównej katedry znajdują się nagrobki i symboliczne nagrobki dwóch polskich władców.

Nawa główna Katedry Wawelskiej to centralna część kościoła, stanowiąca jego główną przestrzeń, która biegnie od wejścia do ołtarza głównego. Jest to najważniejsza i największa część wnętrza katedry, z wysokim sklepieniem i rzędami kolumn oddzielających ją od naw bocznych

W Nawie Głównej znajduje się symboliczny nagrobek Władysława III Warneńczyka. Władca poległ w Bitwie pod Warną 10 listopada 1444 roku. Ciała króla nie odnaleziono. Charakterystyczny nagrobek z baldachimem został odsłonięty 7 lipca 1906 roku.

W Nawie Głównej znajduje się też nagrobek Władysława II Jagiełły. Władysław II Jagiełło zmarł 1 czerwca 1434 pod Lwowem w miejscowości Gródek Jagielloński odebranej Polsce po 1945 roku, obecnie zwanej tylko Gródkiem. Nagrobek wykonano w okresie renesansu.

Kolejnym miejscem ze szczątkami pochowanych w Katedrze Wawelskiej jest transept katedry. Transept to poprzeczna część kościoła, która przecina nawę główną, tworząc charakterystyczny kształt krzyża. W transepcie znajduje się urna ze szczątkami św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa krakowskiego, patrona Polski zmarłego 11 kwietnia 1079 roku. Relikwiarz wykonany przez Piotra von der Rennena znajduje się na specjalnym Ołtarzu św. Stanisława. W transepcie znajdują się epitafia biskupów Marcina Szyszkowskiego, Piotra Gembickiego, Jana Małachowskiego, Kazimierza Łubieńskiego.

Prezbiterium to część kościoła znajdująca się na wschodnim końcu, zwykle wyodrębniona i podwyższona, przeznaczona dla duchowieństwa i ołtarza głównego. W prezbiterium Katedry Wawelskiej również znajdują się szczątki pochowanych.

W prezbiterium przy schodach do ołtarza znajduje się nagrobek Fryderyka Jagiellończyka, biskupa krakowskiego zmarłego 14 marca 1503 roku. Niedaleko w latach 1399-1949 pochowana była Jadwiga Andegaweńska. Szczątki królowej przeniesiono do mensy ołtarza. Wystawny nagrobek w prezbiterium jest dziś pusty. W prezbiterium pochowany jest też biskup Piotr Gembicki, sekretarz Zygmunta III Wazy.

W prezbiterium znajdują się również nagrobek króla Władysława Łokietka zmarłego w 2 marca 1333 roku. Obok znajduje się również okazały nagrobek króla Kazimierza Wielkiego zmarłego 5 listopada 1370 roku.

Wstęp do Katedry Wawelskiej umożliwia zwiedzanie również krypt pod katedrą

W ambicie katedry znajdują się nagrobki osobistości, których szczątki przeniesiono, a więc są to tylko nagrobki. Są to Michała Korybuta Wiśniowieckiego zmarłego we Lwowie 10 listopada 1673 roku i jego żony Eleonory Habsburżanki zmarłej w Wiedniu w 1697 roku, zaś pochowana jest w krypcie w kościele kapucynów w Wiedniu.

Obok są też nagrobek Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. W ambicie znajduje się epitafium kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, obok ołtarza św. Doroty pochowana jest Anna Cylejska, druga żona Władysława Jagiełły. Jest tu epitafium Albina Dunajewskiego, płyta nagrobna Stanisława Borka.

W nawach bocznych Katedry Wawelskiej pochowany jest Bartłomiej Sabinek lekarz króla Zygmunta Augusta, biskup Andrzej Trzebicki, a także Stanisław Walenty Ankwicz, Piotr Kmita Sobieński starszy, obok płyta nagrobna Piotra Kmity młodszego, a także nagrobek Piotra Boratyńskiego.

Kaplice Katedry Wawelskiej

W Kaplicy Świętokrzyskiej znajduje się nagrobek króla Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. W kaplicy pochowany jest również biskup Kajetan Ignacy Sołtyk.

W Kaplicy Potockich pochowany jest biskup Filip Padniewski. W Kaplicy Szafrańców znajduje się nagrobek kardynała Jerzego Radziwiłła.

W Kaplicy Wazów znajdują się epitafia Wazów, a szczątki w podziemiach. W Kaplicy Zygmuntowskiej znajdują się nagrobki Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta oraz nagrobek Anny Jagiellonki.

W kaplicy Jana Konarskiego znajdują się szczątki Jana Konarskiego. W Kaplicy Zadzika znajdują się szczątki biskupa Jakuba Zadzika. W Kaplicy Jana Olbrachta znajduje się grobowiec Jana Olbrachta.

W kaplicy biskupa Andrzeja Załuskiego znajduje się nagrobek kasztelana krakowskiego Walentego Dembińskiego, nagrobek Jana Grota.

W kaplicy Piotra Tomickiego znajdują się relikwie Wincentego Kadłubka oraz nagrobek biskupa Piotra Tomickiego. W kaplicy Mariackiej znajduje się nagrobek Stefana Batorego oraz szczątki Elżbiety Pileckiej, trzeciej żony Władysława Jagiełły. W kaplicy Piotra Gamrata znajdują się szczątki biskupa Piotra Gamrata.

W Kaplicy Zebrzydowskiego znajdują się szczątki biskupa Andrzeja Zebrzydowskiego. W Kaplicy Skotnickich znajduje się płyta nagrobna Tomasza Różnowskiego oraz pomnik nagrobny Michała Skotnickiego. W Kaplicy Lipskich znajduje się nagrobek biskupa Andrzeja Lipskiego i Jana Aleksandra Lipskiego.

W Kaplicy Czartoryskich znajduje się epitafium Władysława Czartoryskiego. W Kaplicy królowej Zofii znajduje się płyta nagrobna Zofii Holszańskiej i płyta nagrobna biskupa Piotra Tylickiego i nagrobek Anny z Tyszkiewiczów.

Krypty pod Katedrą Wawelską

Pod Katedrą Wawelską znajduje się kilka krypt. W każdej z nich pochowani są wybitni przedstawiciele naszego narodu. Pierwszą z krypt pod Katedrą Wawelską jest Krypta Wieszczów Narodowych.

Kto jest pochowany w Krypcie Wieszczów Narodowych? Znajdują się tu szczątki Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego oraz upamiętnienie Cypriana Kamila Norwida (pochowany na cmentarzu w Montmorency) oraz Fryderyka Chopina (pochowany na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu).

Drugą z krypt jest Krypta św. Leonarda. Znajdują się w niej szczątki króla Jana III Sobieskiego i jego żony królowej Marysieńki czyli Marii Kazimiery, król Michał Korybut Wiśniowiecki, Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski oraz generał Władysław Sikorski.

W Krypcie Arcybiskupów Krakowskich pochowani są biskupi Kazimierz Łubieński, Karol Skórkowski, Albin Dunajewski, Adam Stefan Sapieha, Franciszek Macharski, a także Piotr Szyszkowski.

Najsłynniejszą kryptą są oczywiście Groby Królewskie na Wawelu. W Krypcie Stefana Batorego znajduje się sarkofag Stefana Batorego. W krypcie Władysława IV pochowany jest Władysław IV Waza oraz Cecylia Renata, a także królewicz Zygmunt Kazimierz Waza oraz królewna Anna Maria Izabela.

W Krypcie Zygmuntowskiej pochowany pochowany jest Zygmunt II August, Anna Jagiellonka, Anna Austriaczka, Aleksander Karol Waza, urna z prochami Stanisława Leszczyńskiego, Barbara Zapolya, Anna Maria Wazówna oraz August II Mocny. W krypcie Zygmunta Starego pochowany jest Zygmunt I Stary i jego syn Olbracht urodzony i zmarły 20 września 1527 roku.

W Krypcie Wazów pochowany jest Zygmunt III Waza, Konstancja Austriaczka, Jan Albert Waza, Ludwika Maria Gonzaga, Jan Kazimierz Waza, Jan Zygmunt Waza.

W krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów pochowany jest Józef Piłsudski, Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska. Do naszych czasów nie przetrwały groby królewny Katarzyny, królewna Anna Konstancja oraz królewicz Jan Kazimierz.

Alfabetyczna lista pochowanych na Wawelu

Adam Mickiewicz, Adam Stefan Sapieha, Adam z Będkowa, Adelajda Ludwika Sobieska, Aleksander Karol Waza, Albin Dunajewski, Aldona Anna Giedyminówna, Andrzej Gawroński, Andrzej Gorra, Andrzej Grabianowski, Andrzej Lipski, Andrzej Stanisław Załuski, Andrzej z Sadowia, Andrzej Zebrzydowski, Anna Cylejska, Anna Habsburżanka, Anna Jagiellonka, Anna Maria Wazówna, August II Mocny, Barbara Zápolya, Bernard Maciejowski, Cecylia Renata Habsburżanka, Daniel Sigonius, Elżbieta Granowska, Elżbieta Rakuszanka, Eugeniusz Baziak, Feliks Paweł Turski, Franciszek Macharski, Franciszek Potkański, Fryderyk Jagiellończyk, Hieronim Russocki, Jakub Janidło, Jakub Milewski, Jakub Najmanowicz, Jakub Sieklucki, Jakub Zadzik, Jakub z Ercieszowa, Jakub z Zaborowa, Jan Albert Waza, Jan Aleksander Lipski, Jan Baruchowski, Jan Benedykt Solfa, Jan Chojeński, Jan Elgot, Jan I Olbracht, Jan II Kazimierz Waza, Jan III Sobieski, Jan Konarski, Jan Małachowski, Jan Puzyna, Jan Romiszewski, Jan Rzeszowski, Jan Wajduta, Jan z Dąbrówki, Jan (Sacranus) z Oświęcimia, Jadwiga Andegaweńska, Jadwiga Jagiellonka, Józef Olechowski, Józef Piłsudski, Józef Poniatowski, Juliusz Słowacki, Karol Skórkowski, Kasper Cieński, Kasper Zebrzydowski, Kazimierz III Wielki, Kazimierz IV Jagiellończyk, Kazimierz Łubieński, Konstancja Habsburżanka, Konstanty Felicjan Szaniawski, Lech Kaczyński, Ludwika Maria Gonzaga, Maciej Łącki, Maciej Miechowita, Maria Anna Izabela Wazówna, Maria Kaczyńska, Maria Kazimiera d’Arquien, biskup Maurus, Michał Korybut Wiśniowiecki, Mikołaj Oborski, Piotr Boratyński, Piotr Gamrat, Piotr Gembicki, Piotr Kmita Sobieński, Piotr Tomicki, Piotr z Gorczyna, Salomea Słowacka, Samuel Maciejowski, Sebastian Komecki, Stanisław Krasiński, Stanisław ze Skarbimierza, Stanisław Grotkowski, Stefan Batory, Tadeusz Kościuszko, Wacław Sierakowski, Walenty Dembiński, Władysław I Łokietek, Władysław II Jagiełło, Władysław IV Waza, Władysław Sikorski, Wojciech Koryciński, Zbigniew Oleśnicki, Zofia Holszańska, Zygmunt I Stary, Zygmunt II August, Zygmunt III Waza, Zygmunt Kazimierz Waza, Zygmunt ze Stężycy

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl