Ogród Profesorski UJ w Krakowie. Wejście, godziny otwarcia

Centrum Krakowa kojarzy się raczej z tętniącymi życiem ulicami. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niedaleko Rynku Głównego można znaleźć naprawdę ciche i zielone miejsca. Jednym z takich miejsc jest Ogród Profesorski UJ. Jak wejść do Ogrodu Profesorskiego? Jaka jest jego historia? Jakie są godziny otwarcia Ogrodu Profesorskiego w Krakowie? Podpowiadamy.

Ogród Profesorski UJ to niewielki ogród o powierzchni 0,15 hektara do którego główne wejście znajduje się od strony ul. Jagiellońskiej 17 przez charakterystyczny portal z herbem uniwersytetu. Ogród znajduje się pomiędzy budynkami uniwersyteckimi takimi jak Collegium Maius, Minus, Medicum i Collegium Witkowskiego, przylega do Plant.

Główne wejście do ogrodu biegnie przez widoczny powyżej zabytkowy portal od ul. Jagiellońskiej, ale w okresie turystycznym można tu wejść przez Długą Sień z dziedzińca Collegium Maius, tego samego na którym zobaczyć można Grający Zegar.

Ogród Profesorski w Krakowie jest atrakcją całkowicie darmową. Nie pobierane są opłaty za wstęp. Ten możliwy jest codziennie od 10:00 do 18:00, w zimie godziny otwarcia mogą być krótsze. Godziny podane w Google są nieprawidłowe. Ogród nie jest zbytnio popularny wśród turystów dlatego jest prawdziwą oazą spokoju w samym centrum Krakowa.

Krótka historia Ogrodu Profesorskiego

Wiadomo, że Ogród Profesorski istniał już 1467 roku. Początkowo teren ten rozciągał się od południowo-zachodniej strony Collegium Maius do murów miejskich. W ogrodzie znajdował się sad oraz warzywnik, z których plony trafiały na stoły profesorów mieszkających w kolegium.

W 1475 roku postawiono tam zagrodę dla drobiu, a od 1510 roku korzystali z niego także studenci, którzy mogli korzystać z latryn połączonych z systemem kanalizacyjnym.

Ogród, choć pełen życia w czasach świetności Collegium Maius, zaczął podupadać w XVIII wieku, kiedy to profesorowie opuścili kolegium. W XIX wieku teren ten stał się miejscem składów materiałów budowlanych. Pod koniec XIX wieku Zakład Botaniki UJ, pod kierownictwem prof. Edwarda Janczewskiego, podjął próbę przywrócenia dawnego charakteru tego miejsca.

Na niewielkiej powierzchni ogrodu stworzono bogatą kolekcję roślin użytkowych i dydaktycznych, jednak kolejne plany rozbudowy uczelni, takie jak budowa Collegium Witkowskiego zmniejszyły obszar ogrodu zaniedbanego.

Ogród Profesorski obecnie

W latach 2009-2010, Ogród Profesorski przeszedł przebudowę finansowaną przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Uniwersytet Jagielloński. Wytyczono wówczas brukowe alejki, postawiono ławki, zasadzono rośliny, a przestrzeń wzbogacono o XIX-wieczne rzeźby profesorów w togach i biretach oraz kamiennych halabardników stojących przy bramie wejściowej

Jednym z najciekawszych elementów odnowionego ogrodu są interaktywne modele pięciu przyrządów naukowych, które nawiązują do różnych etapów rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zegar słoneczny oraz model sfery armilarnej przypominają o złotym okresie uczelni w XV i XVI wieku, półkule magdeburskie odzwierciedlają rozwój nauki w dobie oświecenia, a XIX-wieczna klatka meteorologiczna przypomina o początkach stałych pomiarów meteorologicznych. XX wiek reprezentują urządzenia naukowe, takie jak oryginalny licznik scyntylacyjny oraz fragment cyklotronu.

W ogrodzie rozstawione są też tablice informacyjne dotyczące nazistowskiego aresztowania profesorów Sonderaktion Krakau z listopada 1939 roku.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl