Cmentarz Bronowicki, zwany także Cmentarz Bronowice lub cmentarzem Pasternik, to jeden z większych cmentarzy w zachodniej części Krakowa. Zlokalizowany jest przy ul. Pasternik 40, w rejonie dzielnicy Bronowice. Wiele osób zastanawia się jak dojechać na Cmentarz Bronowice i gdzie zaparkować. Jaki jest dojazd i godziny otwarcia Cmentarza Bronowice? Jak 1 listopada? Podpowiadamy jak dojechać autobusem, gdzie zaparkować, godziny otwarcia i wspominamy historię cmentarza.
Dojazd na Cmentarz Bronowice
Na początek rzecz najważniejsza czyli dojazd na cmentarz. Dojazd na cmentarz jest stosunkowo prosty. Najłatwiej oczywiście dojechać tu samochodem. Cmentarz znajduje się przy drodze 79 jadąc od strony Ikea w kierunku lotniska w Balicach. Gdzie zaparkować? Przed bramą cmentarza znajduje się parking na kilka samochodów.
Na co dzień parking jest stosunkowo spokojny i zwykle można bez problemu znaleźć wolne miejsca. Niektórzy parkują na położonej nieopodal stacji benzynowej lub na uliczkach przylegających do cmentarza. 11 listopada parkowanie koło Cmentarza Bronowice może być bardzo trudne ze względu na niewielką liczbę miejsc postojowych.
Dla osób korzystających z komunikacji miejskiej dojazd jest nieco trudniejszy. Jak dojechać autobusem na Cmentarz Bronowice? Zaraz koło cmentarza znajduje się przystanek autobusowy na którym zatrzymują się autobusy MPK o numerach 238, 248, 258, 268 i 278. Niestety, wszystkie z nich rozpoczynają swój bieg na przystanku Bronowice Małe i jadą przez Rondo Ofiar Katynia, jeśli chcemy dojechać autobusem na cmentarz musimy więc dostać się najpierw innym środkiem komunikacji publicznej na Rondo Ofiar Katynia, a następnie wysiąść na przystanku na żądanie Cmentarz Bronowice.
Godziny otwarcia cmentarza Bronowice
Cmentarz Bronowice jest otwarty codziennie, a godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku, tak samo jak godziny otwarcia cmentarzy w Krakowie położonych w innych częściach miasta. Jakie są godziny otwarcia Cmentarza Bronowice?
w okresie od kwietnia do września czynne jest od 7 do 20, a od października do marca od 7 do 18. Wyjątkiem jest 1 listopada. Jakie są godziny otwarcia 1 listopada?
Tak samo jak w przypadku innych krakowskich cmentarzy godziny otwarcia w święto to zwykle do ostatniego odwiedzającego czyli w praktyce całodobowo. Dzień po czyli 2 listopada zwykle otwarte jest do 22. Warto jednak zawsze prześledzić oficjalne komunikaty na stronach ZCK.
Krótka historia cmentarza
Cmentarz w Pasterniku powstał w 1909 roku jako cmentarz parafialny parafia Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Nekropolia została znacjonalizowana w okresie komunistycznym i przekształcona w rozszerzony kilkukrotnie cmentarz komunalny. Dziś Cmentarz Pasternik ma 2,47 hektara powierzchni i jest wciąż czynny.
Mimo że nekropolia jest dość stara to, w przeciwieństwie do Cmentarza Rakowickiego czy Cmentarza Podgórskiego czy nawet Cmentarza Salwatorskiego, nie znajdziemy tu wybitnych przykładów rzeźby nagrobnej. W oczy rzucają się nagrobek rodziny Tetmajerów w tym Włodzimierza Tetmajera widoczny powyżej. Pochowani są tu też członkowie rodziny Rydlów czy też Jakub Mikołajczyk sportretowany w Weselu Wyspiańskiego jako Kuba. Ze względu na niewielkie wartości artystyczne lepiej wybrać się na zwiedzanie innych cmentarzy w Krakowie.
Cmentarz w Bronowicach podsumowanie
‘
Cmentarz Bronowice (Pasternik) to spokojna i niewielka nekropolia położona w zachodniej części Krakowa,. Oferuje łatwy dojazd samochodem i dość trudny za pośrednictwem komunikacji autobusowej. Parking przy cmentarzu jest bezpłatny i położony na szczęście daleko od drogiej strefy płatnego parkowania w Krakowie ale może być mocno obciążony w dni świąteczne.