Zwiedzanie Wawelu to jedna z największych atrakcji turystycznych Krakowa, przyciągająca tysiące odwiedzających rocznie. W związku z popularnością tego miejsca, warto zastanowić się czy bilety na zwiedzanie Wawelu trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Na ile wcześniej trzeba kupić bilety na Wawel? Czy zawsze trzeba rezerwować je z wyprzedzeniem?
Bilety na zwiedzanie Wawelu czyli Zamku Królewskiego udostępniane są do sprzedaży z miesięcznym wyprzedzeniem. Planując wizytę w Krakowie możemy zakupić bilety online na oficjalnej stronie internetowej Zamku Królewskiego na Wawelu. Czy trzeba kupować je z wyprzedzeniem? Na najbardziej popularne i najciekawsze trasy zwiedzania, takie jak Zamek I oraz Zamek II, zwłaszcza w sezonie turystycznym najlepiej kupować bilety z dużym wyprzedzeniem. Jak dużym? Sprzedawane są z miesięcznym wyprzedzeniem więc najlepiej kupować je od razu gdy trafią do sprzedaży ewentualnie na jakieś trzy tygodnie przed planowaną datą wycieczki.
Których biletów nie trzeba kupować z wyprzedzeniem?
Na mniej popularne trasy zwiedzania, takie jak np. Wawel Zaginiony czy Skarbiec, rezerwacja również jest zalecana, ale nie wymaga aż tak dużego wyprzedzenia. W przypadku mniej obleganych tras bilety często można nabyć nawet kilka dni wcześniej. Z kolei na eufemistycznie mówiąc mniej interesujące miejsca jak do Ogrodów Królewskich czy Smoczej Jamy i Baszty Sandomierskiej bilety można kupić bez rezerwacji – dostępne są zarówno w kasach jak i w automatach biletowych w różnych punktach Wzgórza Wawelskiego
Co robić jeśli udało nam się zarezerwować biletów na Wawel z odpowiednim wyprzedzeniem? Czy bilety można kupić na miejscu? Każdego dnia w kasach biletowych udostępniana jest pewna liczba wejściówek dostępnych w wolnej sprzedaży. Wówczas kluczową kwestią jest przybycie do kas odpowiednio wcześnie, najlepiej tuż po otwarciu. Wówczas mamy pewność, że uda nam się kupić bilet z puli przeznaczonej do wolnej sprzedaży na miejscu w kasie biletowej.
Czy bilety do Katedry trzeba rezerwować?
Najpopularniejszą atrakcją jest Zamek Królewski na Wawelu. Odrębnym bytem jest katedra. W przypadku zwiedzania Katedry Wawelskiej bilety na zwiedzanie generalnie nie wymagają rezerwacji. Można je kupić w dniu zwiedzania bezpośrednio w kasie biletowej znajdującej się vis-a-vis wejścia do katedry. Warto jeszcze raz podkreślić, że Katedra Wawelska i Zamek Królewski to dwie odrębne instytucje.
Ich zwiedzanie odbywa się na podstawie oddzielnych biletów i nawet bilet na zwiedzanie całego Wawelu nie pozwala na wejście do katedry. Tutaj przeczytacie ile kosztują bilety do Katedry Wawelskiej, a tutaj jest cennik Wawelu.
Na koniec należy podkreślić, że spacerowanie po Wzgórzu Wawelskim to darmowa atrakcja. Nie wymaga rezerwacji ani zakupu biletów. Wzgórze Wawelskie jest ogólnodostępne i można je zwiedzać bez dodatkowych opłat. Można też za darmo wejść na teren arkadowego dziedzińca zamkowego. Tutaj podpowiadamy gdzie zaparkować koło Wawelu.