Czy w Zakopanem są bezpłatne parkingi? Gdzie są?

0akopane, jedno z najpopularniejszych turystycznych miast w Polsce, słynie z wysokich cen. Wiele osób planujących wyjazd do Zakopanego jedzie do miasta własnym samochodem i zastanawia się czy w Zakopanem są bezpłatne parkingi. Czy da się parkować za darmo w Zakopanem? Jak parkować za darmo w Zakopanem?

Ceny w Zakopanem nie należą do najniższych. Często w internecie można przeczytać o bardzo drogich parkingach w okolicy, zwłaszcza parkingu używanym przez osoby wybierające się bryczką lub na piechotę na Morskie Oko. Ceny parkowania w Zakopanem są wysokie ale generalnie tylko na prywatnych płatnych parkingach. Tak jak w wielu miastach jak Kraków czy nawet Olkusz i Pszczyna, w Zakopanem jest strefa płatnego parkowania.

O cenach parkowania w strefie płatnego parkowania w Zakopanem już kiedyś pisaliśmy. Cennik strefy nie jest przesadnie wysoki i strefa ta obowiązuje od poniedziałku do piątku w dni robocze. Oznacza to, że w weekendy za parking w strefie w Zakopanem się nie płaci. Strefa ma też ograniczony wymiar.

Czy w Zakopanem są darmowe parkingi?

Wszystkie publicznie dostępne miejsca parkingowe znajdujące się poza obrębem strefy płatnego parkowania są darmowymi miejscami parkingowymi. Jeśli tylko jakieś miejsce parkingowe nie jest zarezerwowane na przykład dla mieszkańców czy osób posiadających identyfikator i nie znajduje się w obrębie strefy płatnego parkowania to jest darmowe.

Gdzie parkować bezpłatnie w Zakopanem? W dni obowiązywania strefy płatnego parkowania na miejscach poza strefą, a w dni w których nie obowiązuje strefa również na miejscach w strefie. Obecnie takim miejscem jest ul. Powstańców Śląskich ale wkrótce władze miasta mogą to zmienić i również tam będzie strefa płatnego parkowania.

Bezpłatne miejsca parkingowe znaleźć można na obrzeżach strefy płatnego parkowania, na ulicach mniej uczęszczanych przez turystów, a także w okolicach mniej popularnych dzielnic Zakopanego. Decydując się na skorzystanie z darmowych miejsc postojowych należy pamiętać, że odległość do Krupówek czy innych centralnych atrakcji może wymagać dodatkowego czasu na dojście pieszo lub skorzystanie z komunikacji miejskiej.

Do bezpłatnych parkingów zaliczany jest też parking Jaszczurówka oddalony od centrum Zakopanego i wykorzystywany na przykład jako punkt startowy do wyjścia w góry.

Generalnie na wyznaczonych miejscach poza strefą płatnego parkowania w Zakopanem można parkować za darmo jeśli tylko nie ma znaków zakazu i parkowaniem nie łamiemy przepisów. Strefa jest w centrum, więc tam płacić trzeba. Plagą Zakopanego są parkingi urządzane na prywatnych posesjach. Te są oczywiście płatne i te często wyjątkowo drogie i często lepiej zapłacić za strefę niż napychać komuś kieszeń płacąc wielokrotnie więcej za prywatny parking.

Trzeba też pamiętać, że opłat dokonuje się w specjalnych urządzeniach czyli parkomatach albo za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym. Pułapką na turystów w Zakopanem są osoby wyłudzające opłaty za publiczne miejskie parkingi. Po zaparkowaniu na publicznie dostępnym miejscu wyznaczonym w obrębie strefy płatnego parkowania do nieświadomego kierowcy doskakują pajace przebrani za parkingowych i próbują wyłudzić opłatę do ręki. Co więcej nieświadomy turysta może przez to zaparkować na płatnym miejscu płacąc oszustowi i nie płacąc za postój w strefie co może skończyć się nałożeniem opłaty dodatkowej.

My parkujemy zwykle na płatnych miejscach ul. Ks. Józefa Stolarczyka nieopodal Cmentarza na Pęksowym Brzyzku.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl