Planty im. Floriana Nowackiego w Podgórzu. Opis i zdjęcia

Słysząc słowo Planty wiele osób kojarzy je z miejskim parkiem otaczającym Stare Miasto. Nie każdy wie, że Planty w Krakowie znajdują się też w innym miejscu – w dzielnicy Podgórze. W Podgórzu znajdują się Planty im. Floriana Nowackiego. Jaka jest ich historia? Jak wyglądają na zdjęciach?

Planty im. Floriana Nowackiego (byłego asesora i naczelnika miasta Podgórze, odwołany w atmosferze skandalu po kontroli Wydziału Krajowego we Lwowie w lipcu 1888 roku za nadużycia) znane także jako Planty Podgórskie są najstarszym parkiem powstałym na terenie dawnego miasta Podgórze włączonego później do Krakowa. Według dostępnych źródeł park ten założono w latach 1868-88 w miejscu dawnego stawu królewskiego zwanego Kazimierskim (źr. Kraków: geologia, hydrografia, prawiek Klemensa Bąkowskiego), a później podobno plantacji trzciny.

Dokładna data nie jest znana, Nowacki został odwołany z urzędu w 1888 roku, a później jako dyrektor urzędujący i kasjer PKO w Wieliczce skazano go na pięć lat za oszustwa i fałszowanie weksli. Zwolniono z aresztu w Wiśniczu w 1905 roku, a zmarł w 1908 roku.

Planty w Podgórzu nazwano nazwiskiem Nowackiego dopiero w 1991 roku, wcześniej nazywane były po prostu plantami podgórskimi. Park wpisany jest pomiędzy obręb ulic Karola Rollego, Jana Długosza, plac Emila Serkowskiego i ul Władysława Warneńczyka.

Park położony w pobliżu ujścia Wilgi do Wisły ma 2,67 hektara powierzchni, a więc nie należy do największych parków Krakowa. Na terenie Plant w Podgórzu znajduje się obelisk z 1898 roku wzniesiony kosztem krajowego Towarzystwa Rybackiego dla absolwenta Uniwersytetu Lwowskiego Maksymiliana Siła-Nowickiego, badacza natury, zoologa, prezesa krajowego towarzystwa rybackiego, profesora UJ. Obelisk początkowo chciano postawić w obrębie osady Rybaki, ostatecznie trafił do Podgórza.

Kilkanaście lat temu odbyła się renowacja terenu Plant. Powstał wówczas charakterystyczny plac zabawa z drewnianą atrakcję o kształcie ryby gatunku lipień, a także innych instalacji przypominających ryby, co może być ukłonem ku słynnemu zarybiaczowi Sile-Nowickemu oraz historii okolicy, która była stawami królewskimi.

W parku przygotowano dwa boiska i odświeżono drzewa i krzewy, znajduje się tu też niewielka siłownia plenerowa niestety nie nadająca się do faktycznych ćwiczeń ponieważ nie ma regulowanego obciążenia.

Park znajduje się w obrębie strefy płatnego parkowania, na szczęście w okolicy łatwo o znalezienie miejsc parkingowych – znajdują się przy przylegających do parku ulicach. Planty ciężko zaliczyć do atrakcji Podgórza bowiem w najbliżej okolicy znajduje się Park Bednarskiego, jeden z najpiękniejszych w Krakowie.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl