Najsłynniejszym cmentarzem Krakowa jest oczywiście Cmentarz Rakowicki ale osoby, które lubią zwiedzać nekropolie powinny zainteresować się jeszcze kilkoma w tym Cmentarzem Podgórskim znanym też jako Nowy Cmentarz Podgórski przy ul. Wapiennej 13. Jakie są godziny otwarcia cmentarza? Jaki jest dojazd? Gdzie jest parking? Dziś o nowym Cmentarzu Podgórskim.
Cmentarz Podgórski informacje praktyczne
Cmentarz Podgórski znany jako Nowy Cmentarz Podgórski to komunalny cmentarz znajdujący się przy ul. Wapiennej 13 w Krakowie. Dojazd i parkowanie przy Cmentarzu Podgórskim jest dość trudne. Wjazd pod cmentarz prowadzi ul. Ludową w którą wjeżdża się skręcając ostro w prawo z ul. Wielickiej. Przed cmentarzem jest niewielki parking na około kilkadziesiąt samochodów. Niewielki parking jest też przed samą bramą, miejsc postojowych jest tu jednak tylko 6. Wiele osób parkuje albo uliczce Ludowej, Wapiennej lub dalej przy Alei Pod Kopcem.
Dojazd komunikacją miejską możliwy jest na przystanek Cmentarz Podgórski na którym zatrzymują się linie tramwajowe 3, 13, 24, 69 i 72 oraz autobusy 143 i 669. Przed cmentarzem znajduje się kilka straganów z kwiatami czy zniczem.
Jakie są godziny otwarcia Cmentarza Podgórskiego? Cmentarz Podgórski to cmentarz komunalny, a więc jego godziny otwarcia są takie same jak godziny otwarcia cmentarzy w Krakowie a więc czynny jest 7:00 do 20:00 w okresie od kwietnia do września oraz od 7:00 do 18:00 w okresie od października do marca. We Wszystkich Świętych zwykle otwarte jest całą dobę (do ostatniego odwiedzającego), a w dni poprzedzające do 22:00.
Krótka historia Cmentarza Podgórskiego
Miasto Podgórze posiadało cmentarz znany dziś jako Stary Cmentarz Podgórski ale już na kilka lat przed jego zamknięciem zaczęto debatować nad budową nowego cmentarza. Ostatecznie Cmentarz Podgórski nowy został otwarty i poświęcony zaraz po Wielkanocy 1900 roku czyli we wtorek 17 kwietnia bez udziału parafian.
Jako pierwszą osobę pochowano Teklę Dudocz, lat 23, zmarłą w Zakrzówku” – czytamy w Przewodniku Cmentarnym Krakowa Podgórza i Zwierzyńca z 1908 roku. Czasem zmarła podawana jest jako Tekla Dudek ale w spisie pochowanych na nowym Cmentarzu Podgórskim z 1908 roku pod nazwiskiem Dudek widnieją tylko Helena zmarła w 1905 i Kasper zmarły w 1901 roku. Spór nigdy nie zostanie rozwiązany. W spisie pochowanych wydanym w 1908 roku nie ma ani Tekli Dudek, ani Tekli Dudocz, a grób nie zachował się do naszych czasów.
Cmentarz początkowo zajmował obszar 10 morgów czyli około 5,755 hektara. Obszar cmentarza kilkukrotnie powiększono w 1907, 1942, 1947-48, 1975-76 roku i dziś jego obszar to 8,33 hektara. W 1907 roku na cmentarzu powstała kaplica. W czasie I wojny uruchomiono w jego obrębie cmentarz wojenny.
Cmentarz służył jako miejsce pochówki mieszkańców Podgórza oraz podkrakowskich wsi Dębników, Kobierzyna, Ludwinowa, Łagiewnik, Płaszowa, Zakrzówka, Pychowic i Woli Duchackiej i tak jest do dziś. Nie były to najzamożniejsze okolice Krakowa ale i tak mimo to na cmentarzu znajdzie się kilka naprawdę przepięknych nagrobków z robiącymi wrażenie rzeźbami, sprawia to że cmentarz może być jedną z atrakcji Podgórza.
Do najbardziej okazałych wymienić można na przykład nagrobki Ludwika Miszczyńskiego, Stanisława Balickiego, grobowiec Wójcików czy Franciszka Tomana. Poza tym zobaczymy to klasyczne grobowce międzywojenne oraz biedniejsze pochówki przedwojenne w postaci stalowych krzyży ze stalowymi tabliczkami.
Pochowani na Cmentarzu Podgórskim
Wśród najsłynniejszych pochowanych na Nowym Cmentarzu Podgórskim można wymienić Antoniego Matecznego, radnego Podgórza i właściciela uzdrowiska Mateczny, Bronisława Cieślaka znanego z roli Borewicza w serialu 07 zgłoś się, Dariusza Gnatowskiego znanego z roli Arnolda Boczka w serialu Świat według Kiepskich, farmaceutę i przemysłowca Michała Ludwika Dobrowolskiego, piłkarza Józefa Kałużę czy też farmaceutę Dyonizego Matulę właściciela Willi Mira w Podgórzu.