Apteka pod Orłem w Krakowie. Cennik i historia

W Krakowie wiele jest muzeów ale tylko kilka placówek muzealnych ma historię tak dramatyczną jak Apteka pod Orłem w Podgórzu. Dziś przyglądamy się historii Apteki pod Orłem w Krakowie. jedynej apteki działającej w czasie funkcjonowania getta w Podgórzu. Jaki jest cennik zwiedzania Apteki pod Orłem w Krakowie? Po ile są bilety? Jaka jest jej historia?

Apteka Pod Orłem cennik zwiedzania

Apteka Pod Orłem to dziś muzeum znajdujące się w pomieszczeniach dawnej apteki działającej na parterze niewielkiego narożnego budynku przy ówczesnym Małym Rynku (późniejszym Placu Zgody) od 1909 roku. Aptekę w Podgórzu założył Józef Pankiewicz, aptekarz z Sambora pod Lwowem. Rodziny biznes, po ukończeniu farmacji na UJ, przejął w 1934 roku syn Pankiewicza – Tadeusz.

Po wojnie znacjonalizowana apteka działała w narożnej kamienicy do 1967 roku, później działał tu Bar Nadwiślański. W 1981 roku wydano decyzję o zamknięciu baru i utworzeniu niewielkiego muzeum otwartego w 1983 roku. Od 2003 roku apteka jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i bez wątpienia jest jedną z atrakcji turystycznych Podgórza. Ile kosztuje zwiedzanie? Jaki jest cennik?

Apteka Pod Orłem w Podgórzu dostępna jest do zwiedzania. Bilet normalny to koszt 18 złotych, a bilet ulgowy kosztuje 14 złotych. Kasa biletowa znajduje się drzwi obok wejścia do apteki.

Apteka pod Orłem w Krakowie jest oddziałem muzealnym, który oferuje dzień darmowego zwiedzania. Darmowym dniem jest wtorek.

Kim był Tadeusz Pankiewicz

Pankiewicz urodził się 21 listopada 1908 w Samborze koło Lwowa jako syn Józefa Pankiewicza (zm. 29.09.1942). Rodzina szybko przeprowadziła się do Podgórza gdzie ukończył VI Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Po studiach na Wydziale Farmacji UJ Pankiewicz rozpoczął pracę w należącej do rodziny aptece, która weszła w jego zarząd w 1934 roku. Po wybuchu II wojny wyjechał do Lwowa, wrócił do Krakowa i aresztowano go w czasie Zweite Sonderkation Krakau. Po wyjściu z więzienia powrócił do pracy w aptece, która działała również po utworzeniu getta w Podgórzu.

Apteka stała się miejscem spotkań, Pankiewicz pomagał w organizowaniu przepustek, ukrywał mieszkańców getta, rozdawał leki, przekazywał korespondencje. Po znacjonalizowaniu apteki w Podgórzu był mianowany jej kierownikiem, następnie pracował w aptece przy Al. 29 Listopada. Zmarł 5 listopada 1993 roku, został pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Jest autorem wspomnień “Apteka w getcie krakowskim”, ciekawie omówionych przez kanał Okupowana Polska.

W 2013 roku ukazała się książka Magister Tadeusz Pankiewicz Biografia.

 

Ile trwa zwiedzanie Apteki pod Orłem?

Zbiory muzeum Apteka pod Orłem są skromne. Na muzeum składa się główne pomieszczenie apteki (izba ekspedycyjna) z kopią oryginalnych mebli apteki Pod Orłem: ladą, wagą apteczną, kasą i kredensem aptecznym z zegarem i charakterystyczną figurą orła z rozpostartymi skrzydłami.

Znajdziemy tu też kilka dodatkowych elementów wyposażenia apteki jak witryny wypełnione przedwojennymi opakowaniami po lekarstwach. Do dyspozycji zwiedzających oddana jest niewielka sala recepturowa oraz pokój Tadeusza Pankiewicza wyposażony w oryginalne biurko, krzesło, telefon, leżankę i charakterystyczny kilim. Są tu kopie numerów propagandowej Gazety Żydowskiej z okresu okupacji i trochę interaktywnych pokazów i nagrań, w tym krótki film z udziałem Tadeusza Pankiewicza. Zobaczymy tu archiwalne zdjęcia czy plakaty.

Zwiedzanie Apteki jest krótkie. W istocie to tylko kilka niewielkich pomieszczeń. Szybkim tempem aptekę da się zwiedzić w około 15 minut. Przy bardzo wnikliwym zwiedzaniu zajmie nam to do około 30-45 minut. Warto zwiedzać ją wraz z położonym kilkanaście minut dalej muzeum w Fabryce Emalia w ramach biletu Trasa Pamięci w cenie 74 zł.

Apteka pod Orłem dojazd

Plac Bohaterów Getta, dawny Mały Rynek w Podgórzu, to duży węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej. Na plac w okolice muzeum można łatwo dojechać tramwajami linii 3, 17, 19, 24 oraz 69. Można tu łatwo dojść piechotą z Rynku Podgórskiego czy z Kazimierza.

Apteka pod Orłem otwarta jest w dni od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:00.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl