Brama Floriańska w Krakowie. Atrakcje, cennik i ciekawostki

Niegdyś Kraków otoczony był systemem murów obronnych w skład których wchodziły bramy i baszty. Po powstaniu Plant z inicjatywy Feliksa Radwańskiego zdecydowano o zachowaniu tylko części fortyfikacji w której część wchodzi Brama Floriańska i towarzyszące jej baszty. Co jest na szczycie Bramy Floriańskiej? Kto ją zbudował? Jakie są ciekawostki i historia słynnej bramy? Jaki jest cennik zwiedzania Bramy Floriańskiej?

Brama Floriańska w Krakowie

Brama Floriańska, czyli Brama św. Floriana, to prawdopodobnie najbardziej znana średniowieczna brama z basztą znajdująca się w Polsce. Niegdyś do Krakowa wjazd prowadził przez system bram w murach miejskich. Było ich osiem. Pierwsze wzmianki o Bramie Floriańskiej prowadzą z 1307 roku. Aleksander Hrebeniuk w przewodniku po Krakowie z 1939 roku twierdził, że brama wykonana została w 1298 roku.

Najstarsza zachowana jej część to prawdopodobnie przełom XIII i XIV wieku. Brama jest elementem tak zwanej Drogi Królewskiej czyli trasy którą królowie czy posłowie wjeżdżali do Krakowa kierując się na Wawel. Przez Bramę Floriańską wyjechał Jan III Sobieski w ciągnący z wojskiem na Wiedeń.

Obok Bramy Floriańskiej powstał Arsenał Miejski. Sama brama była połączona szyją ze stojącym nieopodal Barbakanem. Szyja ta została jednak zniszczona. Przed bramą znajdowała się most i zasypana w 1823 roku fosa.

Sama brama posiada nad sobą basztę. W systemie zachowanych fortyfikacji Krakowa obok Bramy Floriańskiej zachowały się też Baszta Pasmoników, Baszta Cieśli i Baszta Stolarzy. Wieńczący basztę hełm pochodzi z 1660 roku.

Brama została zachowana dzięki inicjatywie Feliksa Radwańskiego w styczniu 1817 roku. Następnie chciano ją wyburzyć ponownie ale od zniszczenia uchronił ją Władysław Czartoryski, założyciel Muzeum Czartoryskich, z którego inicjatywy wewnątrz utworzono rodową kaplicę Czartoryskich.

Tramwaj SW1 linii 1 jadący w stronę Bramy Floriańskiej w lutym 1929 roku. Fot. Domena Publiczna; NAC; syg. 1-U-2417-1

Sama Brama Floriańska ma 34,5 metra. Niegdyś wyglądała nieco inaczej niż teraz. Przez bramę wiodło torowisko tramwajowe. Po wprowadzeniu tramwajów elektrycznych na krakowskie ulice obniżono nieco poziom Floriańskiej pod bramą tak, by tramwaj linii 1 Most Podgórski – Dworzec Kolejowy mógł pod nią przejechać. Tramwaje jadące pod Bramą Floriańską jechały później na Rynek Główny. Zlikwidowano je ostatecznie w 1953 roku.

Brama Floriańska atrakcje


Brama Floriańska jest atrakcją samą w sobie, a także charakterystycznym punktem pod którym można na przykład umówić się na randkę. Ma też kilka atrakcji.

W przejściu w Bramie Floriańskiej znajduje się klasycystyczny ołtarz z początku XIX wieku w którym umieszczona jest kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej, którego oryginał znajduje się w bazylice Nawiedzenia NMP przy ul. Karmelickiej 19.

Patrząc z zewnątrz na bramie znajduje się pochodząca z 1882 roku płaskorzeźba Orła Piastowskiego wykonana przez Zygmunta Langmana według planów Jana Matejki, którego dom znajduje się niedaleko na Floriańskiej, a przed bramą widać jego pomnik.

Od strony wewnętrznej południowej na Bramie Floriańskiej zobaczyć możemy płaskorzeźbę św. Floriana przedstawiającą patrona strażaków, hutników, koksowników czy piekarzy w czasie gaszenia pożaru. Święty Florian był niegdyś otoczony szczególnym kultem w Krakowie, a jego relikwie znajdują się w pobliskim kościele św. Floriana, a także w katedrze na Wawelu. Poniżej widoczny jest herb Krakowa.

Brama Floriańska i zachowane mury obronne dostępne są zwiedzania w ramach tematycznej trasy Muzeum Krakowa o nazwie Trasa Obronności bilet normalny kosztuje 18 złotych. W czasie zwiedzania można zobaczyć zrekonstruowaną kaplicę Czartoryskich mieszczącą się w Bramie Floriańskiej na piętrze. Nie jest to jakaś przesadnie wielka atrakcja ale warto o niej wspomnieć.

Dodatkową atrakcją, która wryła się w widok Krakowa jest tak zwana “galeria obrazów” przy Bramie Floriańskiej funkcjonująca od 1979 roku. Obrazy te jednak w większości nie przedstawiają wybitnych walorów artystycznych.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl