Cmentarz parafialny Mogiła. Cmentarz w Nowej Hucie

Przechadzając się między dwoma oddziałami Muzeum Nowej Huty przejść możemy obok położonego w Nowej Hucie cmentarza. Cmentarz, o którym nie wie nawet wielu mieszkańców dzielnicy, to parafialny cmentarz założony w 1836 roku, znajdujący się na os. Wandy. Jaką historię ma Cmentarz Mogilski w Nowej Hucie? Sprawdzamy też godziny otwarcia Cmentarza Mogilskiego, w tym godziny otwarcia 1 listopada.

Pierwsze osiedle Huty
Osiedle Wandy jest najstarszym osiedlem w Nowej Hucie, z którego rozpoczęto budowę całego miasta. Pierwszy budynek nowego miasta, blok mieszkalny numer 14, został wybudowany właśnie na terenie os. Wandy 23 czerwca 1949 roku.

 

Na terenie dawnej wsi Mogiła koło kościoła Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła istniał niewielki cmentarz. W czasie zaborów Austriacy zabronili prowadzenia przykościelnych cmentarzy czego efektem stało się m.in. założenie Cmentarza Rakowickiego czy też założenie nowego cmentarza już za granicą wsi Mogiła.

Cmentarz uruchomiony w 1836 roku niestety nie jest wypełniony zabytkowymi pochówkami z czasów XIX czy początku XX wieku. Wręcz przeciwnie. Najstarszy zachowany pochówek to mogiła Styczniów z 1854 roku.

Poza tym starych grobów jest bardzo mało. Wyróżnić można zaledwie kilka przykładów rzeźby nagrobnej i rząd czterech odnowionych zabytkowych grobów Karola Żabińskiego, Julii z Ciepielów primo voto Pędrackiej, secundo voto Żabińskiej, Tomasza Pędrackiego i Franciszka Xawerego Pędrackiego.

W oczy rzuca się jedna nagrobna rzeźba nawiązująca do stylistyki art deco chociaż według daty na nagrobku z epoką art deco teoretycznie nie ma on wiele wspólnego. Fani zwiedzania cmentarzy raczej nie mają po co się tu zapuszczać chyba, że akurat są w okolicy.

Cmentarz wojenny nr 390 Mogiła

Na uwagę zwraca znajdująca się nieopodal kwatera z pochówkami dziecięcymi założona w latach 50. ubiegłego wieku. Na Cmentarzu Mogilskim znajduje się cmentarz wojenny 390 Mogiła projektu Hansa Mayra z lat 1914-1917. Nad nazwiskiem projektanta trwają dyskusje, niektórzy uważają, że autorem cmentarza był Karl Korschann, służący wówczas w Twierdzy Kraków w stopniu porucznika.

Na Cmentarzu 390 Mogiła pochowano na nim 71 żołnierzy, w większości z armii austro-węgierskiej w tym także wcielonych do niej Polaków i jednego nieznanego żołnierza z armii rosyjskiej.

Cmentarz został odremontowany i odbudowany ale zatracił znaczną część swojego oryginalnego wyglądu. Z czasów odbudowy pochodzą repliki oryginalnych rzeźb żołnierskiech czapek.

Na terenie cmentarza w Mogile zachowało się zaledwie kilka wartościowych figur nagrobnych, reszta to większości nagrobki z lastryko o wątpliwej wartości artystycznej, stoją też na wielu starych pochówkach. Uwagę zwraca tu duży grobowiec Rogozińskich w tym Kazimierza Rogozińskiego właściciela eklektycznej willi położonej nieopodal opactwa w Mogile.

Cmentarz Mogilski obecnie

Cmentarz tylko przez pewien okres miał szansę na zachowanie swojego zabytkowego stanu. Gdy w październiku 1964 roku otwarto Cmentarz Grębałów Rada Narodowa podjęła decyzję o zamknięciu Cmentarza Mogilskiego. Niestety, decyzja została uchylona w latach 80. ubiegłego stulecia i cmentarz działa nieprzerwanie do dzisiejszego dnia. W 2007 roku na Cmentarzu Mogilskim pochowano słynnego szopkarza Ferdynanda Sadowskiego, spoczywa tu aktor Tadeusz Szaniecki, ksiądz Józef Zastawniak, którego pogrzeb prowadził Karol Wojtyła, a także proboszczowie kościoła w Mogile: ks. Wojciech Siedlecki czy ks. Leopold Sieminski.

Do grobów składano też ciała wyłowione z Wisły nieopodal Mogiły jak chociażby Kazimierza Łowickiego w lipcu 1886 roku czy też niezidentyfikowaną młodą kobietę bez czterech przednich zębów w 1903 roku.

We wschodniej części cmentarza pochowano ofiary eksplozji w składach amunicyjnych nr 16 i 17 w Mogile z 2 sierpnia 1917 roku mieszczących się mniej więcej na obszarze dzisiejszego Parku Ratuszowego. Zebrane szczątki blisko 50 ofiar złożono w siedmiu trumnach przy asyście wojskowej i z udziałem proboszcza Twierdzy Kraków księdza Wessely’ego.

Cmentarz Mogilski godziny otwarcia

Cmentarz parafialny Mogiła w Nowej Hucie nie należy do cmentarzy komunalnych więc jego godziny otwarcia są inne niż większości cmentarzy w Krakowie.

Cmentarz jest otwarty od kwietnia do listopada w godzinach od 7:00 do 20:00, a od 4 listopada do 31 marca w godzinach od 7:00 do 18:00. Oznacza to, że godziny otwarcia 1 listopada to od 7:00 do 20:00. Na cmentarz dojedziemy autobusami jadącymi przez os. Wandy i tramwajami kursującymi al. Jana Pawła II.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl