Cmentarz Parafialny Borek Fałęcki, położony w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki przy ul. Zawiłej w Krakowie, jest miejscem spoczynku katolików zarządzanym przez okoliczną parafię pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie. Założony w 1924 roku dzięki staraniom proboszcza ks. Wojciecha Karabuły cmentarz nie jest przesadnie popularny. Jak dojechać do Cmentarza Borek Fałęcki przy Zawiłej w Krakowie? Jakie są godziny otwarcia?
Dojazd na cmentarz Borek Fałęcki
Dojazd autem jest tu niezwykle prosty. Jadąc od centrum Krakowa z ul. Zakopiańskiej skręcamy w prawo na tak zwanej Górze Borkowskiej w ul. Zawiłą i po kilku minutach jesteśmy na miejscu. Przy głównym wejściu na cmentarz przy Zawiłej znajduje się parking na kilkadziesiąt samochodów. Dojazd komunikacją miejską jest możliwy ale nieco trudniejszy.
Przystanek położony najbliżej cmentarza to przystanek o nazwie Cmentarz Borek Fałęcki. Przystanek ten obsługiwany jest przez miejskie linie autobusowe o numerach 121 i 151 oraz linie aglomeracyjne 204 i 293. Trzeba jednak pamiętać, że żaden z tych autobusów nie kursuje bezpośrednio przez centrum Krakowa, dlatego dotarcie tu wymaga przesiadek. Jak dojechać na cmentarz parafialny Borek Fałęcki z centrum Krakowa? Najwygodniejsze opcje dojazdu to z okolicy Dworca Głównego tramwaj numer 52 lub 3, a następnie autobus 204. Można również wybrać trasę z trzema przesiadkami, ale jest to mniej wygodna opcja.
Z centrum łatwiej przyjechać na cmentarz z przystanku Teatr Bagatela. Stąd odjeżdżamy tramwajem numer 18 lub 8. Przy pętli Borek Fałęcki przesiadamy się w autobus 204, 121, 151 lub 293 albo po prostu urządzamy sobie krótki spacer.
Charakterystyka i otoczenie
Cmentarz Borek Fałęcki, choć ma już niemal sto lat, nie prezentuje szczególnej wartości artystycznej ani zabytkowej. Nagrobki i grobowce są głównie sztampowe, bez unikalnych elementów rzeźbiarskich i wyjątkowych walorów estetycznych. Dla osób pasjonujących się zwiedzaniem cmentarzy historycznych i artystycznych cmentarz parafialny Borek Fałęcki nie jest raczej miejscem szczególnie atrakcyjnym. Znacznie lepiej zwiedzić Cmentarz Rakowicki i Cmentarz Podgórski Nowy.
Kaplica cmentarna została wzniesiona około 2015 roku, nie jest więc zabytkowa ani specjalnie ładna. Położenie cmentarza tuż przy Lesie Borkowskim nadaje temu miejscu jednak pewien urok. Warto też wspomnieć o niewielkiej kwaterze w której pochowano 153 radzieckich jeńców wojennych zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Godziny otwarcia cmentarza cmentarza
Cmentarz Borek Fałęcki jest cmentarzem parafialnym, a nie komunalnym co wpływa na jego godziny otwarcia – czasem można go odwiedzać praktycznie przez całą dobę.
Przebywający na cmentarzu, według obowiązującego tu regulaminu, proszeni są o zachowanie ciszy. Regulamin zabrania też m.in. wprowadzania zwierząt, spożywania alkoholu, wjazdu pojazdami mechanicznymi (bez zgody administracji) oraz wyrzucania gruzu czy odpadów poza pojemniki przeznaczone do tego celu.