Krakowska komunikacja miejska słynie z wysokich cen ale da się jeździć za darmo komunikacją miejską w Krakowie. Kto może jeździć komunikacją miejską w Krakowie za darmo? Kiedy możemy jeździć krakowską komunikacją miejską bez opłat za darmo? Jakie są warunki? Od ilu lat można jeździć za darmo? Odpowiadamy na te ważne dla turystów pytania. Komu przysługują darmowe bilety?
Kto i kiedy może jeździć za darmo komunikacją miejską w Krakowie? Pierwszą uprzywilejowaną grupą pasażerów są uczniowie szkół podstawowych znajdujących się na terenie Krakowa oraz gmin położonych w metropolii krakowskiej.
Darmowe przejazdy dla uczniów szkół podstawowych, ku zaskoczeniu wielu osób, zostały decyzją nowego prezydenta Krakowa wprowadzone na cały rok, a nie jak to zwykle bywa na logicznie uzasadniony okres trwania roku szkolnego.
Darmowe przejazdy są też dla dzieci do 7 roku życia, dzieci z rodzin wielodzietnych. Uprzywilejowane grupy to też dzieci z zawodowych rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo wychowawczych czy domów dziecka. Dzieci niepełnosprawne słuchowo, umysłowo, wzrokowo, neurologiczne lub ruchowo podróżują za darmo do 18. roku życia.
Darmowe przejazdy mają osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji czy posiadacze I i I grupy inwalidzkiej, osoby niewidome czy upośledzone umysłowo.
Darmowe przejazdy komunikacją miejską w Krakowie mają osoby, które ukończyły 70. rok życia czyli emeryci. Jest to zdecydowane ułatwienie dla turystów z kraju i ze świata, którzy przyjeżdżają na zwiedzanie Krakowa.
Darmowe przejazdy autobusami i tramwajami są też dla honorowych dawców krwi ale nie ma tu równości płci. Mężczyźni dla darmowych przejazdów muszą oddać 18 litrów krwi pełnej, a kobiety 15 litrów.
Darmowa komunikacja miejska obowiązuje też 22 września każdego roku z okazji Dnia Bez Samochodu. Kiedy jeszcze jeździmy za darmo komunikacją miejską w Krakowie?
Władze miejskie ogłaszają darmowe przejazdy krakowską komunikacją miejską w niektóre dni w których przekroczone są w mieście normy dotyczące jakości powietrza. Wówczas stosowny komunikat pojawia się na oficjalnych profilach krakowskiego MPK zarówno na oficjalnej stronie internetowej jak i na przykład na kanałach social media takich jak profil na Facebooku.
Gdy poziom zanieczyszczeń PM10 powyżej 150 mikrogramów/m lub powyżej 200 mikrogramów/m3 z darmowych przejazdów może skorzystać osoba posiadająca dowód rejestracyjny wraz z osobami towarzyszącymi w liczbie odpowiadającej liczbie miejsc siedzących w samochodzie.
Tutaj przeczytacie ile kosztują autobusy i tramwaje w Krakowie.