Gdzie gra hejnał w Krakowie? O której? Czy w nocy?

Hejnał mariacki lub też jak kto woli hejnał z wieży mariackiej to jedna z najpopularniejszych krakowskich tradycji, a przy okazji obok Smoka Wawelskiego jedna z większych atrakcji turystycznych. Gdzie usłyszeć hejnał w Krakowie? Jakie są godziny hejnału w Krakowie? Podpowiadamy też czy hejnał w Krakowie grają w nocy.

Hejnał z wieży mariackiej to krótka melodia grana przez trębacza siedzącego na wieży zwanej hejnalicą czyli północnej wieży kościoła Mariackiego znajdującego się zaraz obok Rynku w Krakowie.

Według legendy melodia ta była wykorzystywana d ostrzegania mieszkańców miasta przed najazdami, a kończy się niespodziewanie ponieważ według legendy hejnalistę trafiła zabłąkana strzała.

W istocie z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie przez lata, przynajmniej od 1392 roku, odgrywana była melodia alarmująca na przykład o pożarach. Hejnał, który znamy obecnie pojawił się oficjalnie 13 lutego 1838 roku i początkowo odgrywano go w południe.

Gdzie grają hejnał w Krakowie?

Hejnał odgrywany jest na cztery strony świata. Na ul. Floriańskiej też go słychać

Jak już wspomnieliśmy powyżej hejnał mariacki w Krakowie grany jest z wieży kościoła znajdującego się zaraz obok Rynku w Krakowie. Najłatwiej usłyszeć go więc stojąc na płycie Rynku lub pod kościołem. Hejnał grany jest na cztery strony świata, więc jeśli jesteśmy w samym centrum Krakowa w godzinie gdy trębacz gra to i tak raczej go usłyszymy.

Jakie są godziny hejnału?

Dawnej hejnał w Krakowie odgrywano tylko w południe ale obecnie sytuacja ma się zupełnie inaczej. Hejnalista w czasie swojej zmiany odgrywa hejnał 48 razy w ciągu doby. Oznacza to, że jeden hejnalista gra 12 razy po 4 razy na każdą stronę świata.

Hejnał mariacki jest oczywiście grany na żywo. Trębacza wystawiającego swoją trąbkę przez okienka wieży łatwo zobaczyć jeśli stoim na dole.

Jakie są godziny hejnału w Krakowie? Hejnał w Krakowie odgrywany jest o każdej pełnej godzinie czterokrotnie. Czy hejnał odgrywany jest w nocy? Tak, hejnał w Krakowie można usłyszeć również w nocy, a więc grany jest 24 godziny na dobę.

Legenda hejnału
Dlaczego hejnał w Krakowie się urywa? Według legendy urywa się ponieważ trębacz został trafiony tatarską strzałą. Tak naprawdę legenda ta nie wywodzi się nawet z czasów w których rozpoczęto grać. Powstała w latach 20. ubiegłego stulecia i wymyśliła ją Aniela Pruszyńska oprowadzająca po mieście Amerykanina Erica Philbrooka Kelly’ego. TO w jego książce dla dzieci The Trumpeter of Krakow z 1928 roku historyjka pojawia się po raz pierwszy.

 

Najsłynniejszy hejnał w Krakowie odgrywany jest o 12:00 w południe za sprawą tego, że niegdyś o tej porze hejnał transmitowano na żywo na antenie Polskiego Radia.

Trębacz na wieży kościoła Mariackiego w 1941 roku. Fot. NAC; Domena Publiczna; syg. 2-6219

Podsumowanie: kiedy i gdzie jest hejnał w Krakowie? Hejnał z wieży mariackiej w Krakowie odgrywany jest czterokrotnie o każdej pełnej godzinie nawet w ciągu nocy. Odgrywany jest oczywiście na żywo przez zatrudnionych trębaczy ze Straży Pożarnej.

Jeśli chcemy posłuchać hejnału to najlepiej ustawić się o pełnej godzinie pod wieżą bazyliki mariackiej lub stać na płycie Rynku Głównego.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl