Kąpielisko Zakrzówek Kraków. Zdjęcia, parking, cennik

Otwarcie kąpieliska na Zakrzówku było jednym z bardziej wyczekiwanych wydarzeń wśród mieszkańców Krakowa. Dziś kąpielisko w dawnym kamieniołomie to jedna z największych krakowskich atrakcji nad wodą. Jakie są atrakcje na Zakrzówku? Jaka jest woda? Czy na Zakrzówek można wejść z psem? Jaki jest cennik kąpieliska Zakrzówek, limit osób i godziny otwarcia? Dziś zapraszamy na wycieczkę po Kąpielisku Zakrzówek na Zalewie Zakrzówek.

Kamieniołom Zakrzówek
Kąpielisko Zakrzówek zostało utworzone w zalanym kamieniołomie wapienia powstałym na Krzemionkach Zakrzowskich. Zalew powstał w 1992 roku i przez wiele lat stanowił dziką atrakcję dla fanów skoków do wody, nurkowania i, wówczas, nielegalnych kąpieli. W 2019 roku podjęto decyzję o utworzeniu kąpieliska

 

Kąpielisko Zakrzówek

Wody zalanego kamieniołomu w Zakrzówku przyciągały mieszkańców przez lata. Ostatecznie zdecydowano na utworzenie Parku Zakrzówek oraz kąpieliska w formie pływających basenów na Zakrzówku.

Kąpielisko ma formę pięciu niecek basenowych na które można dostać się z drewnianych podestów na tafli Zakrzówka. Dostępne są baseny o głębokości 40, 80 i 120 centymetrów oraz dwa baseny o głębokości 3,5 metra. Dodatkowo na własną odpowiedzialność można spróbować kąpieli w wodach Zalewu Zakrzówek. Powrót na podesty umożliwiają drabinki.

Warto jednak pamiętać, że głębokość Zakrzówka w okolicy podestów to około 20 metrów. Sam Zalew Zakrzówek w najgłębszych miejscach ma około 32 metrów głębokości.

Kąpielisko w basenach utworzone na Zakrzówku strzeżone jest przez ratowników. Czy wolno kąpać się w Zakrzówku? Poza wyznaczonymi miejscami kąpanie się nie jest zabronione ale nie jest rekomendowane.

Jaki jest cennik Kąpieliska Zakrzówek? Wiele osób przyzwyczajonych jest, że kąpieliska są płatne ale Zakrzówek nie jest płatny. Nie ma cennika ponieważ wstęp jest darmowy. Ze względu na dużą popularność miejsca władze Krakowa w niektórych okresach decydują się na ograniczenie liczby osób mogących przebywać na terenie kąpieliska.

Wejście na teren Kąpieliska Zakrzówek wyposażone jest w bramki. Poza sezonem bramki są otwarte ale w sezonie zliczana jest liczba osób wchodzących na Zakrzówek. Bramki znajdują się przy wejściu od strony ul. Norymberskiej oraz od strony głównego wejścia i budynku kawiami Cafe Zakrzówek od strony ul. Wyłom.

Jaki jest limit osób na Zakrzówku? W lipcu 2023 roku zdecydowano się na wprowadzenie limitu wynoszącego 1000 osób. Obecnie limitu nie ma ale może być znów wprowadzony. Limit wejścia na Zakrzówek nie jest jedynym utrudnieniem. Koszmarem jest parking.

Jakie są godziny otwarcia Kąpieliska Zakrzówek? Kąpielisko otwarte jest od 10:00 do 18:00. Po tej godzinie nie ma ratownika. Obsługa ratownika to okres od czerwca do września. Odwiedzając kąpielisko w maju poza jego teoretycznym okresem otwarcia na teren kąpieliska dało się wejść bez przeszkód, a więc nie trzeba sobie stawiać pytania czy kąpielisko Zakrzówek jest już otwarte, bo przed sezonem też da się na nie wejść.

W sezonie 2024 kąpielisko ma działać od 15 czerwca do 8 września w dniach od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 do 18:00

Plan Kąpieliska Zakrzówek. Fot. zzm.krakow.pl

Parkowanie na Zakrzówku

Na Zakrzówek ciężko się dostać zarówno komunikacją publiczną jak i własnym samochodem. Gdzie jest parking? Niewielka liczba miejsc parkingowych została utworzona przy ul. Norymberskiej. Jest ich jednak bardzo mało. Istnieje parking bezpośrednio przy kąpielisku przy ul. Wyłom ale przy ulicy dojazdowej ustawione są znaki zakazu wjazdu i na dojazd zezwolono tylko wybranym.

W praktyce oznacza to, że parking stoi pusty, a miejsc parkingowych w okolicy brakuje. Trochę miejsc parkingowych jest przy ul. Twardowskiego. Jest ich za mało.

Niektórzy zwiedzający parkują przy supermarkecie Kaufland przy ul. Norymberskiej, trzeba pamiętać że jest to parking płatny i wcale nie jest blisko kąpieliska.

Dojazd na Zakrzówek komunikacją miejską

Dojazd na Kąpielisko Zakrzówek komunikacją miejską jest bardzo trudny. Najbliżej znajduje się przystanek tramwajowy Norymberska przy ul. Grota Roweckiego na które dojeżdżają tramwaje linii 11, 17, 18, 52 i 62. Przystanek znajduje się bardzo daleko od kąpieliska i wbrew temu co piszą niektóre lokalne media dojście do kąpieliska nie trwa 5 minut, a raczej około 15 ponieważ do wejścia od przystanku jest koło kilometra do przejścia.

Drugą opcją jest dojazd na przystanek Kapelanka. Ten znajduje się jeszcze dalej bowiem do przejścia jest ponad 1,5 kilometra co zajmie około 20-25 minut. Do Kąpieliska Zakrzówek w praktyce bardzo ciężko jest dojechać niezależnie od tego jaki sposób dojazdu wybierzemy. Miejma nadzieję, że jakiś parking powstanie w przyszłości bo obecnie sytuacja woła o pomstę do nieba.

Kąpielisko dla psów

Kąpielisko dla psów na Zakrzówku

Czy na Zakrzówek można iść z psem? Na kąpielisko nie ale do parku tak. Poza pływającymi basenami na Zakrzówku utworzono również kąpielisko dla zwierząt znajdujące się w miejscu przy którym dawniej znajdowała się baza dla nurków i niedaleko obecnego miejsca kąpielowego dla morsów. Zejście ulicą Wyłom jest łagodne i przy brzegu woda jest płytka.

Atrakcje na Zakrzówku

Jakie są atrakcje Zakrzówka? Czy są tu atrakcje dla dzieci? Największą atrakcją Zakrzówka są oczywiście pływające baseny. Kąpielisko jest naprawdę ładne, tak samo jak cały Zalew Zakrzówek. Ze względu na widoczne skały i kolorową wodę niektórzy nazywają Zakrzówek Małą Chorwacją. Oczywiście jest to nadużycie ale zdecydowanie mniejsze niż nazywanie stawu w Parku Lotników przy M1 “krakowskimi Malediwami”. Kąpielisko Zakrzówek nie jest jedyną atrakcją w okolicy.

Wokół terenu dawnego kamieniołomu założony został Park Zakrzówek. Park ma powierzchnię około 50 hektarów, a powierzchnia przylegających do niego terenów zielonych to prawie drugie 50 hektarów. Wytyczono tu ścieżki biegowe i spacerowe wokół całego kamieniołomu. Cześć jest oświetlona i ogólnie dobrze oznakowana. Przejście spacerem dookoła zapewnia ładne widoki na cały obszar Zalewu Zakrzówek. W parku znajdują się szutrowe alejki ale także ścieżki asfaltowe, a także huśtawki, ławki czy stoły do pingponga i stoliki piknikowe.

Atrakcją przy kąpielisku jest otwarta w 2024 roku kawiarnia Cafe Zakrzówek. Przy ul. Wyłom znajduje się też kilka punktów gastronomicznych, a wkrótce otwarta zostanie atrakcja dla każdego Wielkiego Chłopa w postaci boksera na którym przetestować będzie można siłę cepów.

Atrakcją jest sam park zapewniający przepiękne widoki na Zalew Zakrzówek oraz kąpielisko. Dodatkowo w północnej części parku znajduje się punkt widokowy z którego rozpościera się ciekawy widok na Wawel. Poniżej schodząc na dół znajduje się strefa grillowa. W okolicy znajdują się też kawerny dawnego systemu Twierdzy Kraków, a także takie atrakcje jak Kamień Elvisa Presleya przy ul. Do Groty, a dalej niedaleko jednostki wojskowej znajduje się Jaskinia Twardowskiego oraz punt widokowy uroczysko nieopodal brzegu Wisły.

Fakty o Zakrzówku

Kamieniołom Zakrzówek był jednym z kilku kamieniołomów działających w okolicy. Przed II wojną światową kamieniołomy należały do Pierwszej Galicyjskiej Fabryki Sody Amoniakalnej, przemianowanej później na Austriackie Zakłady Solway, a ostatecznie Krakowskie zakłady Sodowe Solvay. Zakłady sodowe zamknięto ostatecznie w 1990 roku, a w miejscu kamieniołomu wapienia utworzony został zalew.

W zakładach Solvay w Krakowie w latach 1940-1944 pracował Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II. Początkowo pracował w kamieniołomie, niektórzy twierdzą że w kamieniołomie Zakrzówek, a następnie w oczyszczalni wody.

Woda w zalewie ma w najgłębszych miejscach około 32 metrów. Dzięki wapiennym skałom woda jest dość przejrzysta i Zalew Zakrzówek przez lata wykorzystywany był przez nurków. Na dnie zatopiono m.in. autobus, i samochody, łodzie i inne atrakcje dla nurków. Budowa kąpieliska na Zakrzówku nie podobała się różnej maści aktywistom miejskim i ekologom. Ostatecznie udało się je utworzyć za kwotę około 50 milionów złotych. Park jest dziś jedną z największych atrakcji w Krakowie.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl