Kopiec Krakusa, zwany również Kopcem Kraka, to ważny obiekt znajdujący się w Krakowie, w dzielnicy Podgórze będący jedną z większych atrakcji dzielnicy i samego Krakowa będący jednocześnie ciekawym punktem widokowym i miejscem spotkań. Wiele osób odwiedzających Kraków zastanawia się czy Kopiec Krakusa ma cennik zwiedzania. Czy wstęp jest płatny? Jak dojechać do Kopca Krakusa? Gdzie zaparkować? Podpowiadamy.
W przeciwieństwie do historii Kopca Kościuszki czy Kopca Piłsudskiego historia Kopca Krakusa nie jest jasna i wyjaśniona. Wysoki na 16 metrów kopiec znajduje się w dzielnicy Podgórze i czasem wymieniany jest jako najstarsza konstrukcja stworzona przez człowieka, która znajduje się w Krakowie.
Nie wiadomo kto, kiedy i po co usypał Kopiec Krakusa. Istnieje wiele hipotez dotyczących jego przeznaczenia. Niektóre zakłada, że był kurhanem grobowym ale w czasie badań nie znaleziono w nim pochówków. Zakładano, że w kopcu pochowany ma być legendarny władca Krakowa – Krak, tak przynajmniej pisał w swojej kronice Jan Długosz.
Gdzie jest Kopiec Kraka. Dojazd i parking
Kopiec Kraka lub Kopiec Krakusa w Krakowie znajduje się w dzielnicy Podgórze ale za sprawą zbudowanej pod koniec lat 70. ubiegłego wieku trasy przelotowej al. Powstańców Śląskich jest geograficznie odseparowany od tkanki miejskiej. Dojechać tu możemy na stację kolejową Kraków Podgórze lub tramwajem na przystanek Podgórze SKA. Następnie czeka nas około 750 metrowy spacer.
Do rejonu kopca prowadzi kładka pieszo-rowerowa przerzucona nad czteropasmową aleją dzięki której można na kopiec dotrzeć od strony Wzgórza Lasoty. Dojazd samochodem do kopca jest dość trudny ponieważ wymaga ostrego skrętu w prawo w niepozorną ul. Zamkniętą (ul. Zamknięta to nazwa ulicy), a następnie wjazd Lanckorońską i aleją Pod Kopcem. Pod sam kopiec nie można wjechać bowiem widnieje tu znak zakazu ruchu, a miejsc parkingowych w okolicy jest jak na lekarstwo.
Istnieje druga możliwość dotarcia na kopiec od strony Cmentarza Podgórskiego. Przejść można przez cmentarz kierując się przez główną bramę, a następnie w jedną z alejek w prawą stronę która zakończona jest furtką wychodzącą u podnóży kopca. Można też przejść po zewnętrznej stronie ogrodzenia cmentarza. Wówczas dojście do kopca jest łatwiejsze niż najpopularniejszą trasą. Niestety miejsc parkingowych koło cmentarza również jest mało.
Kopiec Krakusa cennik
Wiele osób, które przyjeżdżają do Krakowa po raz pierwszy i są na etapie planowania swojej wycieczki zastanawia się czy wstęp na kopiec jest płatny. Nie, nie jest. Kopiec nie ma cennika i można na niego wejść za darmo. W okolicy nie ma żadnego muzeum ani żadnych innych atrakcji. To po prostu usypany z ziemi kopiec będący ciekawym punktem widokowym.
Historia Kopca Krakusa
Wiadome jest jedno. W czasie austriackiej okupacji u podnóża kopca w czasie budowy Twierdzy Kraków zbudowano to fort cytadelowy Krakus. Fort 33 wzniesiony w latach 1854-1857 był fortem cytadelowym. Umocnienia zniszczono w 1933 roku w czasie badań archeologicznych na kopcu, a zachowane jeszcze koszary zniszczono ostatecznie w 1954 roku. Relikty umocnień przywrócono podczas prac remontowych na kopcu w 2014 roku.
W czasie prac archeologicznych w okresie międzywojennym, finansowanych przez IKC, odnajdowano tu srebrne denary Kazimierza Jagiellończyka i Jana Olbrachta. Redakcja tabloidu wykonywała szczegółową dokumentację fotograficzną prowadzonych prac, niestety zdjęcia wykonywano tak, że nie widać na nich zabudować fortecznych. Przed końcem okresu międzywojennego przebadano 60% podstawy kopca.
W kopcu odkryto szkielet dziecka i palenisko, odkryto przedmioty wywodzące się z okresu kultury przeworskiej i z końca kultury łużyckiej. Natrafiono na korzenie dużego drzewa – dębu, który w chwili ścięcia miał mieć około 300 lat co miało sugerować, że był pogańskim miejscem kultu.
Data usypania kopca nie jest znana. Jedne opinie przywołują, że powstał około 500 roku przed naszą erą. Inne datują go na okres od początku VIII do połowy X wieku. Archeolog Andrzej Żaki uważał, że usypano go między końcówką VI, a końcem VII lub VIII wieku. Przeznaczenie budowli i data usypania nie są oficjalnie potwierdzone.
Niektórzy sugerują, że wraz z Wzgórzem Wawel, Kopcem Wandy, Kopcem Esterki, Kopcem Kraka II (niedaleko podkrakowskiego Gdowa) był jednym z elementów celtyckich wskaźników astronomicznym. Zainteresowani pracami archeologicznymi z okresu międzywojennego powinni przeczytać publikację Józefa Żurowskiego pt. Dotychczasowe wyniki badań nad kopcem Krakusa z 1934 roku, którą łatwo znaleźć w internetowych bibliotekach.
Kopiec Krakusa obecnie
Mimo trudności w postaci braku miejsc parkingowych, dużej odległości od sklepów i braku infrastruktury w pobliżu Kopca od lat jest on niezmiennie miejscem spacerów dla mieszkańców Krakowa i turystów. Do samego kopca można przejść starymi kamiennymi schodami lub szerszą szutrową ścieżką, a na szczyt wchodzi się po wydeptanej ścieżce. Szczyt kopca zaadaptowany jest do celów pieszych wędrówek bowiem wysypano go szutrem ale atrakcji, ani nawet lunety obserwacyjnej, na nim nie ma. Dwie lunety są za to u stóp kopca.
Wieczorami łąka w okolicy Kopca zamienia się w miejsce spontanicznych libacji alkoholowych, jednak to raczej libacje studenckie niż ekscesy marginesu społecznego.
,
Opis widoku z Kopca Krakusa
Kopiec Krakusa to dziś miejsce spacerów i spotkań ale również ciekawy punkt widokowy. Szczególnie ładnie tu o wschodzie oraz o zachodzie słońca Ze szczytu Kopca Krakusa w Krakowie rozpościerają się widoki na okolicę w stronę historycznego centrum Krakowa.
Ze szczytu widać bezpośrednią okolicę – zarysy dawnych fortyfikacji, Kamieniołom Libana i pozostałe w nim fragmenty scenografii filmu Lista Schindlera z 1993 roku, okolice starego i nowego Cmentarza Podgórskiego, przeciwległe Wzgórze Lasoty, betonową wieżę SLR Krzemionki, ciąg al. Powstańców Śląskich i Estakadę Obrońców Lwowa, Elektrociepłownie PGE w Łęgu.
W oddali dostrzec można sylwetkę wieży kościoła św. Józefa na Rynku Podgórskim, kościół św. Katarzyny, zabudowania Wzgórza Wawelskiego, sylwetkę kościoła Bożego Ciała i dawnego ratusza na pl. Wolnica, kościół św. Andrzeja, kościół św. Piotra i Pawła, sylwetkę Wieży Ratuszowej, kościoła św. Trójcy oraz bazyliki Mariackiej. W oddali widać Kopiec Kościuszki i wzgórza okalające Kraków. Patrząc w drugą stronę dostrzec można sylwetkę opactwa Cystersów w Mogile i Kopiec Wandy. Przy dobrej pogodzie z Kopca Kraka zauważyć można zobaczyć nawet Babią Górę i Tatry.