Kościół św. Józefa w Podgórzu zwiedzanie i msze

Zwiedzając położoną w Krakowie dzielnicę Podgórze nie sposób przejść obojętnie wobec kościoła na Rynku Podgórskim. Neogotycki kościół św. Józefa w Podgórzu to jedna z najciekawszych tego typu budowli w Krakowie. Zapraszamy na wycieczkę po kościele,a także informujemy o godzinach mszy i historii kościoła.

Podgórze było osobnym miastem
Podgórze uzyskało prawa miejskie 26 lutego 1784 roku. Istnieją różne teorie co do nazwy nadanej miastu wówczas – rzekomo miało to być “Josephstadt”. Choć istniała duża niechęć wśród mieszkańców Podgórza do połączenia z Krakowem, ostatecznie w 1913 roku Rada Miasta Podgórza podjęła decyzję o połączeniu, co ogłoszono oficjalnie w 1915 roku. Uroczystość odbyła się na “trzecim moście” nad Wisłą.

 

Pierwszym proboszczem kościoła położonego w Podgórzu był Alojzy Owsiński. Pierwsza świątynia podkrakowskiego miasta została wzniesiona w 1832 roku według planów Franciszka Brotschneidera.

Kościół w klasycystycznym stylu miał posiadać wady konstrukcyjne i być za małym na potrzeby Podgórza. Pamiątką po zburzonej świątyni pw. św. Józefa jest zachowana do dziś dzwonnica z 1879 roku. W 1892 roku zawiązano komitet budowy nowego kościoła przy Rynku Podgórskim.

Od 13 maja 1905 aż do jesieni 1909 roku według planów Jana Sas-Zubrzyckiego budowano nowy kościół. Architekt zwrócił uwagę swoim projektem z konkursu na warszawski kościół Najświętszego Zbawiciela.

Gdy ukończono kościół i w dniu 24 października 1909 kościół konsekrowano nową świątynię Podgórze było jeszcze osobnym miastem nie należącym do Krakowa. Ze względu na skromne fundusze początkowo kościół działał ale nie był jeszcze w pełni wyposażony.

Uroczystość konsekracyi nowego kościoła w Podgórzu dokonaną została wczoraj w niedzielę z wielką okazałością i zgromadziła w Podgórzu tysiączne tłumy ludności z miasta i całego powiatu – relacjonowała Nowa Reforma z 25 października 1909 roku

Rynek Podgórski w okresie międzywojennym. Fot. NAC, syg. 1-U-2604a; Domena Publiczna

Kościół św. Józefa to piękna, murowana z cegły świątynia, która składa się z trzech naw oraz długiego prezbiterium i transeptu, jedna z największych atrakcji Podgórza. Główna nawa kościoła jest wyższa od naw bocznych. To neogotycka świątynia (według Zubrzyckiego był to gotyk nadwiślański), której wieża ma być wzorowana na hełmie wieży Kościoła Mariackiego.

W środku znajduje się siedem ołtarzy. Na uwagę zwracają tabernakulum z 1090 roku oraz ambona z 1910 roku będące dziełami Sas-Zubrzyckiego.

Neogotycka fasada kościoła na Rynku Podgórskim zdecydowanie dominuje nad wszystkimi innymi budynkami znajdującymi się przy głównym placu dawnego miasta. Na kościele św. Józefa z zewnątrz możemy zaobserwować rzeźby przedstawiające świętych wywodzących się z Polski. W czasie zaborów był to dodatkowy patriotyczny akcent podkreślający tożsamość narodową świątyni.

Dostrzeżemy tu m.in. figury Kazimierza Jagiellończyka czy Stanisława czy Wojciecha.

Kaplica św. Wincentego Ferreriusza

We wnętrzu znajduje się kilka kaplic w tym św. Ferriusza, św. Judy Tadeusza, Matki Boskiej Różańcowej, Matki Boskiej Częstochowskiej, Serca Pana Jezusa, Jezusa Ukrzyżowanego, Adoracji, a także nową Kaplicę Narodzenia Pana Jezusa.

Drewniana ambona zdobiona jest płaskorzeźbami zwierząt mających symbolizować siedem grzechów głównych. Ogółem w kościele znajduje się ogromna liczba płaskorzeźb, w tym 60 przedstawień wizerunków świętych.

We wnętrzu warto zwrócić uwagę na figurę św. Józefa, płaskorzeźbę zaślubin św. Józefa z Marią autorstwa Wisza i Krzyka, a także zamontowane dopiero w 1922 roku organy. Wnętrze kościoła było zmodyfikowane po wojnie ale ostatnie prace remontowe polegały m.in. na przywróceniu oryginalnej kolorystyki wnętrza.

Kościół św. Józefa Podgórze – msze i zwiedzanie


Kościół na Rynku Podgórskim w Krakowie nie należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji ale jeśli mamy zwiedzać Podgórze i iść na przykład w kierunku Parku Bednarskiego to naprawdę warto do niego wstąpić.

Świątynia położona jest przy ul. Jana Zamoyskiego 2 i otwarta jest codziennie od 6:30 do 19:00. Wstęp do kościoła nie jest płatny ani na modlitwę, ani na krótkie zwiedzanie.

Kościół na Rynku Podgórskim w Krakowie jest oczywiście wciąż aktywny. Jakie są godziny mszy w kościele św. Józefa? W dni powszednie msze są od 7:00, 8:00 oraz o 18:30. W niedziele i święta godziny mszy to 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:30 oraz 20:00.

Oczywiście w czasie mszy kościoła nie możemy zwiedzać. W niektóre święta kościelne są tu dodatkowe msze i nabożeństwa, w sezonie letnim możemy trafić na śluby. Kościoła położonego w Podgórzu nie mylić z kościołem św. Józefa na ul. Poselskiej położonego niedaleko Rynku Głównego.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl