Kraków kojarzy się z wieloma symbolami i atrakcjami. Wśród nieco mniej oczywistych kwestii związanych z Krakowem można wymienić znajdujące się w Krakowie kopce. Wielu turystów, a także mieszkańców Krakowa, stawia sobie pytanie o to który kopiec w Krakowie jest najwyższy. Który z krakowskich kopców jest najwyższy? Jaka jest wysokość wszystkich kopców w Krakowie? Podpowiadamy. Sprawdzamy też który kopiec w Polsce jest najwyższy.
W Krakowie znajduje się kilka kopców. Przyjmując, że chodzi nam tylko o duże i znaczące stare budowle to są cztery, jeśli doliczamy do nich niewielki kopczyk usypany ku pamięci Jana Pawła II to mamy ich pięć. Który jest najwyższy?
Najniższym ze znajdujących się w mieście kopców jest niewielki kopiec im. Jana Pawła II wzniesiony jako pamiątka VI pielgrzymki papieża do Polski. Kopiec ma zaledwie 7 metrów wysokości i znajduje się w Dębnikach. Kolejny kopiec to Kopiec Wandy w Nowej Hucie. Również niewielki i niezbyt atrakcyjny kopiec ma wysokość 14 metrów.
Kolejny kopiec w Krakowie to słynny Kopiec Kraka znany też jako Kopiec Krakusa. Kopiec z jednym z najładniejszych widoków w Krakowie, wznosi się na wysokość 16 metrów. Kolejny pod względem wysokości kopiec w Krakowie to Kopiec Kościuszki. Jedyny kopiec na który płaci się za wejście ma wysokość 34,1 metra.
Który kopiec w Krakowie jest najwyższy? Najwyższa tego typu konstrukcja w naszym mieście to Kopiec Piłsudskiego sypany wcześniej jako Kopiec Niepodległości lub też Kopiec Wolności, nazwany na cześć sanacyjnego dyktatora po jego śmierci w 1935 roku. To najwyższy kopiec nie tylko na terenie Krakowa ale i najwyższy kopiec w Polsce. Wysokość kopca znajdującego się w Lesie Wolskim na wzgórzu Sowieniec to aż 35 metrów.
Krakowskie kopce zajmują cztery czołowe pozycje w rankingu kopców znajdujących się w Polsce. Wśród polskich kopców, które obecnie nie znajdują się w Polskich granicach, znajduje się Kopiec Unii Lubelskiej wzniesiony z inicjatywy Franciszka Smolki we Lwowie z okazji 300. lecia Unii Lubelskiej. Kopiec ten ma wysokość 15 metrów.