Kraków dysponuje wieloma interesującymi miejscami na spacer, które są w pełni darmowe. Jeśli jednak mamy ochotę na coś więcej niż zwykły park to istnieje możliwość wizyty w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Ile kosztują bilety do Ogrodu Botanicznego w Krakowie? Jaki jest cennik? Jaka jest historia ogrodu i gdzie zaparkować? Jak dojechać? Odpowiadamy na te pytania związane ze zwiedzaniem Ogrodu Botanicznego w Krakowie.
Ogród Botaniczny cennik i godziny otwarcia
Na początek warto skupić się na konkretach ważnych dla każdego zwiedzającego. Po ile są bilety? Nie da się ukryć, że wstęp do Ogrodu Botanicznego w Krakowie nie należy do tanich atrakcji jeśli weźmiemy pod uwagę to, że jest to po prostu ogród botaniczny. Ceny biletów są dosyć wysokie. W 2024 roku bilet normalny kosztuje 22 złote. Bilet ulgowy to koszt 12 złotych.
Na bilecie ulgowym wejść mogą studenci do 26. roku życia, dla dzieci oraz dla seniorów z legitymacją emeryta-rencisty. Istnieją tu też bilety rodzinne za 45 złotych, a także sezonowy za 120 i roczny za 180 złotych.
Ogród Botaniczny w Krakowie zajmuje dużą powierzchnie ale wejście znajduje się w jednym miejscu. Wejście do ogrodu od ul. Mikołaja Kopernika 27.
Czy da się za darmo? Można o ile mamy mniej niż 4 lata ponieważ wstęp do Ogrodu Botanicznego w Krakowie jest darmowy tylko do 4. roku życia. Bezpłatny wstęp zdarza się czasem przy okazji niektórych organizowanych tu wyjątkowych wydarzeń. W przeciwieństwie do wielu muzeów w Krakowie nie ma tu dnia darmowego zwiedzania.
Ogród Botaniczny w Krakowie gdzie zaparkować?
Gdzie zaparkować jadąc do Ogrodu Botanicznego w Krakowie? Do wyboru nie mamy zbyt wielu opcji. Ogród nie dysponuje parkingiem dla odwiedzających. Możemy parkować na ulicach położonych w pobliżu ogrodu czyli w ciągu ul. Kopernika, a także na Botanicznej czy też nieco dalej na Strzeleckiej lub Lubicz. Niestety miejsc parkingowych jest bardzo mało i są bardzo drogie ponieważ obszar ogrodu i okolica znajduje się w bardzo drogiej strefie płatnego parkowania, która nie obowiązuje właściwie tylko w niedziele.
Jak dojechać do Ogrodu Botanicznego? Jeśli nie posiadamy samochodu możemy dojechać w pobliże ogrodu komunikacją miejską, najlepiej tramwajem. Albo na przystanek Rondo Mogilskie i albo na przystanek Lubicz. Wymaga to kilku minut podejścia do samego ogrodu ponieważ bezpośrednich połączeń zatrzymujących się przed wejściem nie ma. Na teren ogrodu nie można wprowadzać rowerów. Tutaj przeczytacie jak dojechać do Ogrodu Botanicznego w Krakowie.
Czy można z psem? Zwiedzanie krakowskiego ogrodu botanicznego z czworonogiem jest zakazane. Ile trwa zwiedzanie ogrodu botanicznego w Krakowie? To zależy od tego ile chcemy na nie poświęcić. Przeciętnie ludzie spędzają w ogrodzie nawet do 2 godzin ale jeśli nie mamy zamiaru oglądać każdego z krzaczków z osobna to wyrobimy się zdecydowanie szybciej.
Kiedy najlepiej zwiedzać ogród botaniczny? W ogrodzie botanicznym najładniej jest na wiosnę w okolicach maja lub wczesnym latem, a później jesienią gdy kolory liści zaczną przybierać barwy inne od zielonej. Jeśli zależy nam na zwiedzaniu to lepiej wybrać się tu albo w godzinach porannych albo niedługo przed zamknięciem w dni powszednie. W weekendy, zwłaszcza ciepłe i letnie, ruch bywa spory.
Ogród Botaniczny w Krakowie godziny otwarcia
Godziny otwarcia krakowskiego ogrodu botanicznego różnią się w zależności od sezonu. Obecnie ogród jest czynny przez cały rok.
Od kwietnia do sierpnia ogród jest otwarty od 9:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:15). Szklarnie otwarte od 10:00 do 18:30, a muzeum od 10:00 do 14:45.
Po sezonie we wrześniu godziny otwarcia to odpowiednio od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:15), szklarnie 10:00 – 17:45, a muzeum 10:00 – 14:45. W październiku otwarty jest do 17:00, szklarnie do 16:45, a w listopadzie i grudniu od 9:00 do 15:00, szklarnie do 14:45.
W okresie od stycznia do lutego otwarte od 9:00 do 15:00, ostatnie wejście o 14:15, szklarnie do 14:45, muzeum do 14:45. W marcu od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:15, szklarnie do 14:45 i muzeum do 14:¤5.
Ogród i kasa biletowa otwarte są codziennie, przez cały tydzień. Szklarnie i muzeum są nieczynne w poniedziałki niezależnie od sezonu. Atrakcją ogrodu botanicznego w Krakowie jest działająca wewnątrz kawiarnia z tarasem.
Krótka historia ogrodu w Krakowie
Krótka historia ogrodu prezentuje się następująco. Ogród założono w 1783 roku co czyni go najstarszą tego typu placówką w Polsce. Początkowo ogród miał niewielką powierzchnię. Ostatecznie rozszerzono ją do około 10 hektarów, które zajmuje do dziś. Ważnymi wydarzeniami w historii krakowskiego ogrodu botanicznego była budowa obserwatorium astronomicznego w latach 1788-92, a także szklarni z lat 1826-27, pałacyku w 1859 roku oraz palmiarni w 1882 roku.
Po II wojnie i odebraniu Polsce Lwowa i Wilna krakowski ogród botaniczny był jedynym tego typu ogrodem w kraju. Dziś w kolekcji Ogrodu Botanicznego UJ znajduje się około 500 gatunków i odmian roślin. Ciekawostką jest staw znajdujący się w ogrodzie, a także przylatujące tu ptactwo wodne.
Znajduje się tu Dąb Jagielloński mający około 230 lat. Poza nim rośnie tu jeszcze 10 pomników przyrody. Sam Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego został wpisany do rejestru zabytków 28 maja 1976 roku.
Znajdują się tu kolekcje roślin tropikalnych, szklarnie, palmiarnia, a także trzy popiersia – Józefa Warszawicza, Mariana Raciborskiego oraz Władysława Szafera.