Jednym z najbardziej rozpoznawalnych parków w Krakowie jest naturalnie Park im. Henryka Jordana usytuowany niedaleko Błoń. W Krakowie funkcjonuje wiele innych parków, a teraz skupimy się na parku, który wiele osób uważa za najładniejszy park w Krakowie czyli Parku Bednarskiego w Podgórzu. Jego malownicze położenie i bogata historia czynią go miejscem wartym odwiedzenia. Park Bednarskiego to jedna z największych atrakcji Podgórza. Jaka jest historia? Jakie place zabaw i atrakcje w parku? Gdzie parkować koło Parku Bednarskiego?
Historia Parku Bednarskiego w skrócie
Park Bednarskiego w dzielnicy Podgórze na terenie dawnego miasta jest jednym z najpiękniejszych parków Krakowa, a w naszej opinii – najpiękniejszym parkiem. Park położony między ul. Parkową i Krzemionki ma 8,46 hektara powierzchni. Park w pierwotnym kształcie otwarto w niedziele 19 lipca 1896 roku, a następnie poszerzano go i ukończono w 1900 roku. W 1907 roku Rada Miasta Podgórze nazwała drugi miejski park w Podgórzu imieniem jego twórcy, wciąż żyjącego, Wojciecha Bednarskiego. Wcześniej nazywano go po prostu Parkiem Miejskim.
Do atrakcji parku należała altana, podium dla orkiestry, boisko zamieniane zimą na ślizgawkę, a także popiersia Adama Mickiewicza, Jana III Sobieskiego oraz Tadeusza Kościuszki. W 1937 roku do trzech wspomnianych dołączyło również popiersie Wojciecha Bednarskiego. Jako jedyne z czterech przetrwało do dzisiejszych czasów. Dzieło z brązu wykonał Stanisław Popławski. Do dzisiejszych czasów nie przetrwał oryginalny dom ogrodnika ale został niedawno odbudowany.
W latach powojennych park popadał w ruinę. Zabytkowe alejki zalano asfaltem, powycinano krzewy i żywopłoty, a także doprowadzono do niekontrolowanego rozrostu samosiejek. W lipcu 1976 roku park trafił do rejestru zabytków, a w 2022 roku rozpoczęła się, gorącą wówczas krytykowana, renowacja parku. Park po remoncie utracił nieco ze swojego dzikiego charakteru.
Park podzielony na trzy ogrody. Pierwszy wzniesiony na początku za kościołem św. Józefa, drugi w Szkole Twardowskiego, trzeci na południu parku w rejonie dawnego popiersia Jana II Sobieskiego z lat 1909-1914., czwarty park ludowy urządzony w latach międzywojennych na dnie kamieniołomu oraz piąty ogród naturalistyczny z lat 1902-1909.
Atrakcje w Parku Bednarskiego
Park Bednarskiego jest jednym z najbardziej atrakcyjnych parków z kilku powodów. Pierwszym jest jego bogata historia, drugim malownicze ukształtowanie. Położony na zboczu wzgórza i otoczony wapiennymi skałami jest unikatowym parkiem w Krakowie. W okresie zimowym z parku można podziwiać ładny widok na Most Piłsudskiego oraz okolice.
Po renowacji w parku otwarto dwa duże place zabaw, urządzono plenerową siłownię, odświeżono ławki czy stoliki. Odbudowano Domek Ogrodnika w którym obecnie znajduje się publiczna toaleta. Dokonano odbudowy zabytkowej altany.
Atrakcją parku są liczne gatunki kwiatów, a także stare drzewa z czasów budowy parku. W parku Bednarskiego można spotkać różne gatunki ptaków oraz na przykład wiewiórki, jeże czy nietoperze. Z parku można podziwiać interesujący widok na obecny budynek IV Liceum im. Tadeusza Kościuszki, czyli gmach budowany z myślą o Cesarsko-Królewskim Gimnazjum w Podgórzu z 1914 roku, zaprojektowany przez Jerzego Struszkiewicza, który po I wojnie stał się pierwszą siedzibą AGH.
Przed parkiem zobaczyć można dwie słynne wille przy pl. Lasoty czyli Willę Julia należącą do Wojciecha Bednarskiego oraz Willę Mira zbudowaną dla aptekarza Dyonizego Matuli. Stoi tam też jeden ze smoków w ramach Smoczego Szlaku.
Park Bednarskiego dojazd i parking
Dojazd i parkowanie pod Parkiem Bednarskiego w Krakowie są dość wygodne. Najbliżej można zaparkować przy ul. Parkowej lub na placu Lasoty. Alternatywnie, można skorzystać z miejsc parkingowych przy ulicy Jana Zamoyskiego lub na Rynku Podgórskim i jednocześnie zobaczyć piękny kościół św. Józefa położony poniżej parku. Inną opcją jest dojazd w górę ulicą Krzemionki i parkowanie na pobliskim parkingu niedaleko wieży telewizyjnej.
Najlepiej odwiedzić to miejsce w niedziele lub niektóre święta, ponieważ wtedy nie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedna z największych atrakcji Podgórza i w ciepłe dni znalezienie wolnego miejsca parkingowego jest trudne.