Pomnik papieża na Wawelu. Pomnik Jana Pawła II

W Krakowie wiele jest pomników Jana Pawła II ale nie każdy stoi w tak ważnym dla Polski i Polaków miejscu jak ten zlokalizowany na Wzgórzu Wawelskim. Oto pomnik Jana Pawła II na Wawelu. Skąd pochodzi pomnik? Kto go wykonał? Od kiedy stoi pomnik papieża na Wawelu? Oto informacje.

Pomników Jana Pawła II w Polsce jest naprawdę wiele. Ten stoi w jednym z najsłynniejszych miejsc w kraju – na Wawelu bezpośrednio przed wejściem do katedry Wawelskiej.

Pomnik papieża stojący na Wawelu to inicjatywa kardynała Stanisława Dziwisza przez niego ufundowana. Początkowo projektem miał zająć się Igor Mitoraj ale jego dwa modele zostały odrzucone. Ostatecznie wykonawcą okazał się Kazimierz Gustaw Zemła, autor pomnika Jana Pawła II stojącego już wówczas koło kościoła w Mistrzejowicach.

Ufundowany przez Dziwisza pomnik budził kontrowersje bowiem nie ogłoszono konkursu na jego projekt. Został oficjalnie odsłonięty i poświęcony 12 października 2008 roku na krótko przed 30. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża. Na uroczystościach przemawiał pochowany niedaleko Lech Kaczyński. Wcześniej w miejscu pomnika od maja 2008 roku stał gipsowy prototyp.

W duchu wierności nauczaniu i dziedzictwu Jana Pawła II, pomnik postawiony tu, na Wawelu, będzie wzywał do narodowej jedności, której nam ciągle potrzeba, do solidarności, do wspólnej i odpowiedzialnej troski o dobro wspólne, któremu na imię Polska, któremu na imię rodzina, życie i godność człowieka – mówił Dziwisz w dniu odsłonięcia

Trzymetrowy pomnik na Wawelu przedstawia postać papieża w pełnym liturgicznym stroju, z pastorałem w lewej ręce i prawą ręką uniesioną w geście błogosławieństwa. W chwili odsłonięcia podstawa monumentu nie była przytwierdzona do podłoża ponieważ ustawiono go bez spełnienia wszystkich formalności i zgód.

Na podstawie wawelskiego pomnika znajduje się herb papieski Jana Pawła II, który składa się z kluczy św. Piotra oraz mitry. Pomnik ustawiony jest na placyku pomiędzy wejściem do katedry a Muzeum Katedralnym zaraz po prawej stronie od Bramy Wazów, stanowi jedną z darmowych atrakcji na Wawelu.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl