Rynek Główny Kraków atrakcje. Co zobaczyć?

Położony w centrum Krakowa Rynek Główny jest właściwie atrakcją samą w sobie. Największy średniowieczny miejski plac w Europie każdego dnia odwiedzają tysiące turystów. Jakie atrakcje, poza samym istnieniem, są na Rynku Głównym w Krakowie? Co można robić w Krakowie na Rynku? Co zobaczyć na Rynku w Krakowie?

W artykule mogłaby być przedstawiona historia każdej kamienicy znajdującej się na Rynku w Krakowie ale tak naprawdę osoby szukające atrakcji na Rynku w Krakowie szukają czegoś innego. Na wstępie dodamy tylko, że na Rynku w Krakowie znajduje się wiele lokali gastronomicznych będących pułapkami na turystów. Ceny są wysokie, a jakość nie zawsze. Jeśli wybieracie się na obiad na Rynku zawsze czytajcie wcześniej opinie.

Sukiennice

Rynki wielu miast to miejsca w którym centralne miejsce zajmuje ratusz. W Krakowie ratusza nie ma. Są słynne na całą Polskę Sukiennice. Historia Sukiennic sięga XIII wieku, kiedy to na Rynku Głównym w Krakowie powstał pierwszy zadaszony kram. Początkowo były to po prostu drewniane budki, które z czasem zostały zastąpione bardziej trwałymi konstrukcjami. W XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, Sukiennice zostały przebudowane na styl gotycki i stały się ważnym centrum handlowym, gdzie kupcy z różnych stron świata sprzedawali swoje towary, w tym głównie sukno, od którego pochodzi nazwa budynku.

W XVI wieku, po pożarze, który poważnie uszkodził gotycką strukturę Sukiennice zostały przebudowane w stylu renesansowym przez włoskiego architekta Jana Marię Padovano. Obecnie Sukiennice pełnią wielorakie funkcje. Na parterze znajdują się liczne sklepiki i stoiska, gdzie turyści mogą kupić tradycyjne wyroby, biżuterię, pamiątki, a także artykuły rzemieślnicze. Ceny są tu wysokie. Na piętrze mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, a w budynku jest też wejście do trasy Rynek Podziemny.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku

Jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie, którego zwiedzanie nie zajmie nam zbyt wiele czasu więc jeśli przyjeżdżamy do Krakowa na jeden dzień lub na dłużej naprawdę warto tu wstąpić. Jest to największa stała wystawa polskiej sztuki XIX wieku. Posiada bogatą kolekcję dzieł polskich artystów, takich jak Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski i wielu innych.

Muzeum podzielone jest na cztery sale w których znajdują się obrazy i rzeźby. Dodatkowo wejście do galerii pozwala na wstęp na taras kawiarenki znajdującej się na dachu Sukiennic by popatrzeć stamtąd na widok na Rynek. Kawiarenki nie polecamy, widok owszem. Dzień darmowego zwiedzania galerii w Sukiennicach to wtorek. Tutaj przeczytacie więcej o Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach i poznacie jej cennik.

Rynek Podziemny

Drugim atrakcyjnym muzeum na Rynku w Krakowie, a właściwie pod nim, są Podziemia Rynku w Krakowie znane jako Rynek Podziemny. Muzeum otwarte w 2010 roku prezentuje relikty archeologiczne znajdujących się pod obecną płytą Rynku miejsc takich jak Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, stare XI wieczne cmentarzysko. Jest to muzeum ciekawe dla dzieci ze względu na wiele interaktywnych pokazów i hologramy, a także strefę zabaw teatrzykiem.

Muzeum Podziemia Rynku jest jednym z najpopularniejszych muzeów w Krakowie więc bilety warto zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. Koszt normalnego to 36 złotych, a ulgowy kosztuje 32 złote. Dniem darmowego zwiedzania jest wtorek i jeśli chcemy pobrać darmową wejściówkę to lepiej zrobić to krótko po otwarciu. Z dwóch muzeów na Rynku bardziej polecamy galerię sztuki.

Kościół św. Wojciecha

Wiele osób błędnie uważa, że w Krakowie na Rynku znajduje się kościół Mariacki. W Krakowie na Rynku zlokalizowany jest niewielki kościół św. Wojciecha. Jego historia sięga początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Według legend kazania miał w tym miejscu wygłaszać św. Wojciech. Później powstał drewniany kościół, a na przełomie X i XI wieku murowana świątynia.

Obecny murowany kościół został zbudowany na przełomie XI-XII wieku, a jego romańska bryła przetrwała do dziś, mimo licznych przebudów i zmian. Niewielki jednonawowy kościółek wyposażony jest w barokowy złocony ołtarz drewniany, są w niej figury św. Wojciecha i św. Stanisława, możemy zobaczyć tu też ślady romańskich murów. W kościele odbywa się najpóźniejsza msza w Krakowie o 21:37.

Wieża Ratuszowa

W Krakowie nie ma ratusza na Rynku Głównym. Jedyną po nim pamiątką jest wieża. Stanowi ona ostatni ocalały element dawnego ratusza, który zniszczono w 1820 roku oraz odwachu ratuszowego który zniszczono we wściekłym amoku w 1946 roku. Sama wieża została ukończona na początku XIV wieku.

Wieża Ratuszowa to doskonały przykład gotyckiej architektury, choć jej wygląd zmieniał się na przestrzeni wieków w wyniku licznych przebudów i renowacji. Wieża wznosi się na wysokość 70 metrów i jest dostępna do zwiedzania. Przed wejściem znajdują się dwa lwy przywiezione tu z pałacu Morstinów w Pławowicach. Lwy przywieziono tu w czasach komuny w 1964 roku, a sam pałac popada w ruinę.

Na wieżę ratuszową wejście jest dość trudne ponieważ 110 schodów prowadzących na górę ma różne rozmiary, a klatka schodowa jest wąska. Widok z Wieży Ratuszowej jest jednak ciekawy. Czy wart 18 złotych musicie już odpowiedzieć sobie sami. Dniem darmowego zwiedzania jest tu wyjątkowo nie wtorek, a poniedziałek.

Pomnik Adama Mickiewicza

Stojący na Rynku Głównym w Krakowie pomnik Adama Mickiewicza, określany pieszczotliwym mianem Adasia, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa. Stanowi ważny punkt na mapie miasta, zarówno z historycznego, jak i kulturowego punktu widzenia. Jest miejscem spotkań, miejscem w którym kwiaty składają krakowskie kwiaciarki czy też miejscem wokół którego skacze się na jednej nodze przed maturą.

Historia pomnika sięga końca XIX wieku. Inicjatywa jego powstania pojawiła się w 1882 roku, w 27. rocznicę śmierci poety. W wyniku ogólnopolskiego konkursu, zlecenie wykonania monumentu otrzymał wybitny rzeźbiarz Teodor Rygier. Po wielu latach prac i przygotowań, pomnik został odsłonięty 16 czerwca 1898 roku, dokładnie w setną rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. Tak jak w przypadku wielu pomników w Krakowie, na przykład Pomnika Grunwaldzkiego, oryginał został zniszczony w czasie okupacji, a dziś widzimy powojenną rekonstrukcję.

Hejnał z wieży mariackiej

Hejnał Mariacki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa, to melodia grana codziennie z wieży kościoła Mariackiego i stanowi ciekawą darmową atrakcję, którą można usłyszeć o równej godzinie stojąc na płycie Rynku Głównego w Krakowie.

Hejnał Mariacki wywodzi się ze średniowiecza, kiedy to pełnił funkcję sygnału alarmowego. Według legendy, hejnał miał ostrzec mieszkańców miasta przed nadciągającym najazdem tatarskim w 1241 roku. Legenda związana z hejnałem mówi, że trębacz, który zagrał hejnał, został trafiony strzałą tatarskiego łucznika, zanim zdążył dokończyć melodię. Dlatego hejnał nagle się urywa. Tradycja odgrywania hejnału kultywowana jest przez strażaków siedzących na wieży kościoła Mariackiego.

Stare reklamy

Warto wrócić jeszcze na chwilę do Sukiennic by dostrzec szczegóły świadczące o ich handlowej przeszłości. W Sukiennicach niegdyś znajdowały się butiki ekskluzywnych marek. Na murach Sukiennic od strony ul. św. Jana zobaczyć możemy reklamę “Łazienki Paryzkie” spod której wydobywają się jeszcze inne stare napisy. Od drugiej strony przy przeciwległym wejściu znajduje się reklama lwowskiej fabryki perfum i kosmetyków Jana Ihnatowicza produkującej znany na przełomie XIX i XX wieku krem ogórkowy i krem perłowy, a nad nią Parowej Fabryki Wyrobów Chemicznych Karola Rzący.

Krzysztofory

Kolejną atrakcją na Rynku Głównym w Krakowie jest kamienica o numerze 45 znajdująca się obok Restauracji Europejskiej znana jako Pałac Pod Krzysztofory lub jak mówi się w Krakowie po prostu Krzysztofory. Pałac, a de facto kamienica, to siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w której znajduje się popularna wystawa Kraków od początku, bez końca. W okresie okołoświątecznym organizowana jest tu również wystawa szopek krakowskich. Nie jest to jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie ale jeśli nie mamy co robić można się przejść. Bilet normalny 28 zł, darmowy dzień we wtorek.

Głowa Mitoraja

Kolejną atrakcją na Rynku w Krakowie jest rzeźba “Eros spętany” (znana również jako “Eros Bendato” lub po prostu “Głowa Mitoraja”) jest jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł Igora Mitoraja. Rzeźba przedstawiająca głowę boga Erosa umiejscowiona jest w Krakowie na Rynku Głównym w okolicy wieży ratuszowej.

Odlana z brązu głowa przyjechała do Krakowa w 2005 roku. Na świecie istnieją trzy kopie rzeźby, jedna z nich stoi na Rynku Głównym chociaż miała to być lokalizacja tymczasowa. Planowano ustawienie jej na placu przed dworcem lub przed Teatrem Słowackiego. Trafiła na Rynek Główny przy protestach wielu środowisk i raczej już stąd się nie ruszy. Rzeźba ma być symbolem miłosnego zniewolenia. Stała się często fotografowaną atrakcją turystyczną i atrakcją dla dzieci, które lubią do niej wchodzić.

Dorożki

Stały się ikoną miasta Krakowa symbolizując jego historyczne dziedzictwo i atmosferę. Widok dorożek na Rynku Głównym to już krakowska tradycja i o ile przejazd dorożką w Krakowie kosztuje sporo to popatrzeć na postój dorożek konnych na Rynku możemy za darmo.

Tablice pamiątkowe

Rynek Główny w Krakowie był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Na pamiątkę niektórych wydarzeń. Na wieży ratusza zobaczyć możemy tablicę pamiątkową dotyczącą rozbrojenia austriackiego garnizonu Krakowa. Najsłynniejsze są jednak tablica pamiątkowa przysięgi kościuszkowskiej z 24 marca 1794 roku oraz płyta upamiętniająca Hołd Pruski z 1525 roku.

Tablica poświęcona Kościuszce znajduje się też na Kamienicy Margrabskiej w której w 1792 roku mieszkał Kościuszko. Na budynku numer 38 znajduje się tablica poświęcona Józefowi Chłopickiemu, a na budynku numer 7 znajduje się tablica informująca o siedzibie pierwszej w Polsce placówki pocztowej. Nie są to oczywiście jedyne tablice pamiątkowe znajdujące się przy Rynku Głównym. Można ich znaleźć znacznie więcej.

Pomnik Piotra Skrzyneckiego

29 czerwca 2000 przed otwartym w epoce komuny barem Vis-a-Vis przy Rynku Głównym 29 pojawiła się ufundowana przez Zbigniewa Preisnera rzeźba Piotra Skrzyneckiego wykonana z brązu. Pomnik przedstawia Skrzyneckiego siedzącego przy stoliku z filiżanką kawy. W dłonie pomnika często wtykane są kwiaty. Skrzynecki był konferansjerem i liderem kabaretu Piwnica pod Baranami i częstym bywalcem lokalu potocznie nazywanego Zwisem.

Studzienka im. Walentego Badylaka

Atrakcja z tego średnia ale niewątpliwie Studzienka Badylaka znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie i opisując atrakcje Rynku Głównego można o niej wspomnieć. Studzienka Badylaka to pamiątka po samospaleniu, którego 21 marca 1980 roku dokonał tu Walenty Badylak po przywiązaniu się łańcuchem do hydrantu w ramach protestu w sprawie przemilczenia przez władze komunistyczne zbrodni katyńskiej. Badylak był piekarzem i żołnierzem AK, miał 76 lat.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl