Skandaliczne pamiątki z Auschwitz? Ile kosztuje magnes? Ceny 2024

Auschwitz-Birkenau to miejsce, które na zawsze wpisało się w historię ludzkości jako symbol ogromnego cierpienia, tragedii i ludobójstwa. Nie da się jednak ukryć, że muzeum stało się ogromną atrakcją turystyczną, Tysiące ludzi odwiedzają muzeum w Oświęcimiu. W cieniu misji edukacyjnej rozwija się też handel pamiątkami, które wielu wydają się skandaliczne i nieodpowiednie, a innym wręcz przeciwnie. W Oświęcimiu można kupić magnesy przedstawiające Auschwitz I czy Auschwitz II. Ile kosztują? Jakie są ceny magnesów w 2024 roku?

Magnesy na lodówkę sprzedawane są praktycznie w każdej destynacji turystycznej. Przedstawiają atrakcje, napisy albo postaci historyczne danego regionu, często nawet tych kontrowersyjnych jak we Lwowie czy w Serbii. Siłą rzeczy magnesy na lodówkę stały się pamiątką popularną wśród turystów w każdym miejscu.

Również w okolicy muzeum w Oświęcimiu można znaleźć je na straganach. Sprzedawane w okolicach zarówno Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Małe gadżety można kupić na przykład w budce z lodami, która znajdują się w okolicy.

Ile kosztują magnesy? Cena jednego magnesu wynosi 20 złotych. Często są to proste produkty, przedstawiające fragmenty obozu, takie jak słynna brama z napisem “Arbeit macht frei” lub inne motywy związane z miejscem.

Dla wielu turystów sprzedaż takich pamiątek w miejscu tak naznaczonym cierpieniem i śmiercią wydaje się niestosowna. Magnesy z symbolem Auschwitz budzą oburzenie nie tylko ze względu na ich obecność w tym kontekście, ale również na to, co symbolizują. Krytycy tego zjawiska podkreślają, że produkcja i sprzedaż takich gadżetów w pewien sposób trywializuje tragedię milionów ludzi.

Z drugiej strony, są osoby, które traktują takie przedmioty jako formę pamięci, jako pamiątkę ze zwiedzania Auschwitz czyli odwiedzin w miejscu, które wywarło na nich ogromne wrażenie. Dla nich magnes to nie tylko turystyczny gadżet, ale sposób na zachowanie w pamięci refleksji z odwiedzin w Auschwitz. Entuzjaści magnesów po prostu je kupują, a ilość oferowanych wzorów świadczy o tym, że muszą być popularne.

Dyskusja na temat magnesów z Auschwitz trwa i z pewnością będzie kontynuowana, gdyż granica między upamiętnieniem a komercjalizacją może być w takich przypadkach wyjątkowo cienka.

Czy pamiątki takie jak magnesy powinny być dostępne w pobliżu Muzeum Auschwitz-Birkenau? Czy jest to forma trywializacji tragedii, czy może sposób na zachowanie w pamięci tych strasznych wydarzeń? Na te pytania każdy odwiedzający musi odpowiedzieć sobie sam. Jedno jest pewne w 2024 roku cena magnesu z Auschwitz wynosi 20 złotych co jest dość wysoką ceną.

Magnesy z Krakowa na przykład z Fabryką Schindlera w Krakowie bywają zdecydowanie tańsze.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl