Przechadzając się obok Parku Bednarskiego w Podgórzu w Krakowie nie sposób nie zauważyć dwóch charakterystycznych willi. Przy pl. Lasoty 2 znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych willi Krakowa Willa Julia wzniesiona dla Wojciecha Bednarskiego w Podgórzu. Co o niej wiadomo? Jak wygląda? Oto zdjęcia i historia Willi Julia.
Willa Julia została wzniesiona w stylu historyzmu w 1903 roku. W przeciwieństwie do mieszczącej się obok Willi Mira ta nie zwraca uwagi wieżyczką przypominającą zamek, a fasadą z charakterystycznym zegarem i płaskorzeźbą sowy (w okresie letnim ukrytą w liściach pnączy) oraz piorunochronie. Uwagę zwraca duże okno mieszczące się po lewej stronie.
Niektóre źródła podają, że inicjatorami budowy willi byli synowie Bednarskiego, w tym lekarz okulista Adam Bednarski, późniejszy szef Katedry Okulistyki Uniwersytetu Lwowskiego.
W czasie II wojny willa miała być zamieszkana przez kilka rodzin, które zamieszkiwały poszczególne pokoje w willi należącej wówczas do rodziny Gatty-Kostyal (być może właścicielem był znany polski chemik farmaceuta, profesor UJ, prof. dr M. Gatty Kostyal, ale to tylko domysł autora).
Willa, wraz z towarzyszącym jej ogrodem, wpisana jest od 28 marca 1896 roku do rejestru zabytków pod numerem A-694. Wiadome jest pochodzenie nazwy willi. Willa Julia nazywa się tak na cześć żony Wojciecha Bednarskiego Julii z Adamskich. (zm. 28.03.1918).
O Willi Julia w Podgórzu w publicznie dostępnych źródłach można dowiedzieć się jeszcze mniej, niż o sąsiadującym domu Dyonizego Matuli. Ze względu na to, że obiekt znajduje się w rejestrze zabytków można zakładać, że zachowane są detale wnętrza takie jak stolarka czy posadzki. Niestety, nigdzie nie są dostępne ani zdjęcia archiwalne, szczegółowe plany budynku, ani tym bardziej zdjęcia prezentujące stan obecny wnętrz. Z ulicy można dostrzec popiersie Edwarda Dembowskiego w ogrodzie willi.
Willa Julia pozostaje własnością prywatną i nie da się jej zwiedzać.