Willa Mira Kraków. Najładniejsza willa w Podgórzu?

Spacerując ulicą Parkową w Podgórzu obok Parku Bednarskiego zobaczyć można jedne z dwóch najbardziej charakterystycznych willi dzielnicy Podgórze. Pierwszą z willi jest Willa Mira ul. Parkowej w pobliżu Placu Lasoty w Krakowie w dzielnicy Podgórze. Oto jej historia i krótki opis.

Przy ul. Parkowej w Krakowie, w bezpośrednim pobliżu Parku Bednarskiego, znajduje się wiele domów niegdysiejszych najznamienitszych mieszkańców dawnego miasta Podgórze. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest Willa Mira zbudowana według planów Józefa Kryłowskiego dla Dyonizego Matuli (ur. 09.10.1859, zm. 25.03.1939) w styli historycyzmu, często zaliczana do atrakcji Podgórza.

Budowa willi, dla znanego podgórskiego aptekarza, radnego miasta Podgórze ostatniej kadencji przed włączeniem do Krakowa, została zakończona w 1896-97 roku. Skąd nazwa Willa Mira? Tego nie wiemy. Podobnie jak większości osób nigdy nie dane było nam zwiedzać wnętrza willi.

Kim był Józef Kryłowski
Józef Kryłowski pracował na posadzie Architekta Miejskiego Podgórza i działał również jako niezależny architekt. Odpowiada nie tylko za projekt Willi Mira ale również na przykład za projekt Domu Sokoła w Podgórzu, kościoła w Zabierzowie, planów wiaduktu nad ul. Grzegórzecką, kamienicy przy ul. Długiej 62, willi przy Parkowej 7 czy też jednym z restauratorów kościoła św. Floriana przy pl. Matejki w Krakowie

 

Rzut willi projektu Józefa Kryłowskiego został opublikowany w prestiżowym kwartalniku architektonicznym Allgemeine Bauzeitung (wydanie 1898) założonym w 1836 roku przez Ludwiga Forstera. Wszystkie wydania Allgemeine Bauzeitung udostępniono w Domenie Publicznej i można je zobaczyć w zbiorach Austriackiej Biblioteki Narodowej.

Dyonizy Matula był właścicielem apteki Pod Opatrznością w Podgórzu znajdującej się najpierw przy Staromostowej, a następnie przy Limanowskiego, jednym z działaczy i sponsorów podgórskiego Sokoła (podobno na strychu willi znaleziono drzewiec sztandaru Sokoła). W archiwach można odnaleźć również wzmianki o aptece w Zabłociu przy Żywcu, obecnej dzielnicy Żywca. W 1939 roku krakowską aptekę zagarnęły władze okupacyjne, a po wojnie ostatecznie władze komunistyczne.

Na drzwiach willi przynajmniej jeszcze do niedawna zachowana była tabliczka z imieniem i nazwiskiem pierwszego właściciela, być może wciąż jest zachowana. We wnętrzu willi przynajmniej do 2024 roku zachowane były oryginalne kute balustrady i poręcze, a także posadzki i stolarka drzwiowa. Według dostępnych w internecie materiałów z początkiem maja 2024 roku willa zmieniła właściciela.

Niektóre źródła podają , że w ogrodzie znajduje się około 30 metrowa studnia. Pomieszczenia w willi mają sięgać około 3,6 metra wysokości, na piętrze zachował się podobno natrysk pochodzący z oryginalnego wyposażenia Willi Mira.

Grób pierwszego właściciela willi na nowy Cmentarzu Podgórskim

W internecie odszukać można wiele wspomnień osób, które znały rodzinę oryginalnych właścicieli w tym Józefę Matule (ur. 01.01.1863; zm 03.07.1944). oraz dzieci pierwszych właścicieli – Janinę (zm. 1977) i Edwarda (zm 1956). Zaraz obok Willi Mira znajduje się willa ówczesnego sąsiada Matuli czyli Willa Julia Wojciecha Bednarskiego, twórcy pobliskiego parku.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl