Ile kopców jest w Krakowie? Czy rzeczywiście jest ich 5?

Jedną z charakterystycznych cech krakowskiego krajobrazu są kopce. Niektóre z nich stanowią duże atrakcje turystyczne, inne zaś pozostają nieznane. Wielu turystów często zastanawia się ile kopców jest w Krakowie. Jakie kopce są w Krakowie? Który z krakowskich kopców jest najwyższy? Dziś zapraszamy na wycieczkę po krakowskich kopcach.

Ile kopców jest w Krakowie? Zależy czy mówimy o kopcach istniejących do dziś czy bierzemy też pod uwagę kopce, które kiedyś znajdowały się na obecnym terenie Krakowa.

Dziś w Krakowie pięć kopców, jeśli weźmiemy pod uwagę konstrukcje o których w pierwszej kolejności gdy myślimy o kopcach. Poza pięcioma słynnymi kopcami w Krakowie jest kilka miejsc, które są kopcami nagrobnymi. Do tej liczby doliczyć można jeszcze nieistniejący Kopiec Esterki oraz Kopiec rzeczypospolitej Krakowskiej. Jakie kopce są w Krakowie i który jest najwyższy?

Kopiec Kościuszki

Najsłynniejszy z krakowskich kopców to kopiec na Górze św. Bronisławy wzniesiony w latach 1820-1823 czyli Kopiec Tadeusza Kościuszki. Jest to najsłynniejszy kopiec w Krakowie o wysokości 34,1 metra. U podnóża kopca znajduje się kaplica św. Bronisławy. Kopiec Kościuszki w Krakowie jest jedynym z krakowskich kopców na który wstęp jest biletowany. U stóp kopca rozciągają się też budynki fortu Kościuszko.

Kopiec Krakusa

Drugi ważny kopiec w Krakowie to położony w Podgórzu Kopiec Krakusa będący jednym z najciekawszych punktów widokowych w Krakowie. Kopiec wznoszący się na wysokości 16 metrów ma nieustaloną historię. Nie wiadomo dokładnie kiedy i dlaczego powstał. Tutaj szerzej opisujemy Kopiec Krakusa.

Kopiec Piłsudskiego

Który kopiec w Krakowie jest najwyższy? Który kopiec jest najwyższy w Polsce? Najwyższym kopcem w Polsce jest Kopiec Piłsudskiego wzniesiony na wzgórzu Sowiniec początkowo jako Kopiec Niepodległości, a następnie, po śmierci przywódcy zamachu stanu z 1926 roku, już jako Kopiec dyktatora Józefa Piłsudskiego. Kopiec wznoszono w dniach od 6 sierpnia 1934 i otwarto go 9 lipca 1937 roku. Kopiec ma wysokość 35 metrów. Tutaj szerzej opisujemy Kopiec Piłsudskiego ale generalnie odradzamy wycieczkę w to miejsce.

Kopiec Wandy

Naszym zdaniem najbrzydszy kopiec w Krakowie to Kopiec Wandy znajdujący się w Nowej Hucie blisko terenów kombinatu. Kopiec ma wysokość 14 metrów. Powstał prawdopodobnie w okresie od VII do VIII wieku. Po co? Tego nie wiadomo. Na szczycie kopca znajduje się pomnik autorstwa Jana Matejki. W okolicę trudno dojechać, nie ma gdzie parkować, a widok z kopca jest delikatnie mówiąc słaby.

Kopiec Jana Pawła II

Najmłodszy kopiec w Krakowie to kopiec o wysokości 7 metrów znajdujący się na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Dębnikach przy ul. Ks. Stefana Pawlickiego. Kopiec usypany od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku jako pamiątka VI pielgrzymki papieża do Polski.

Kopiec Arian

Mało znany kopiec w Krakowie znajduje się na terenie dawnej wsi Łuczanowice w Krakowie przy ul. Orłowskiego na cmentarzu ewangelickim. To wysoki na 4 metry kopiec grobowy znany jako Kopiec Arian lub Kopiec Lutrów wzniesiony w 1787 roku na zlecenie Marcjana Żeleńskiego. W kopcu znajduje się mogiła rodziny Żeleńskich.

Nieistniejące i inne kopce

Wśród nieistniejących już kopców w Krakowie można zaliczyć nieistniejący Kopiec Esterki z XIV wieku znajdujący się w okolicach obecnych okolicach stadionu Wawelu przy ul. Głowackiego.

Do nieistniejących kopców w Krakowie zaliczyć można również Kopiec Rzeczpospolitej Krakowskiej znajdujący się w centrum Krakowa usypany w 1822 roku na powstających wówczas Plantach i zniwelowany w 1874 roku. Kopiec stał w miejscu w którym znajduje się pomnik Floriana Straszewskiego.

Żartobliwie do grona kopców w Krakowie zaliczyć można 2,5 metrowy kopczyk na Cmentarzu Rakowickim znajdujący się w pasie 73. Przy skrzyżowaniu ul Kobierzyńskiej z Lubsostroń znajduje się kopiec-mogiła ofiar epidemii cholery z 1873 roku

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl