Podwórko z Listy Schindlera. Gdzie w Krakowie jest?

Kazimierz, historyczna dzielnica Krakowa, skrywa wiele tajemniczych i klimatycznych miejsc. Jednym z nich jest słynne podwórko przy ulicy Józefa, które stało się znane dzięki filmowi “Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Gdzie w Krakowie jest podwórko z Listy Schindlera zwane czasem Podwórkiem Spielberga?

Podwórko przy ulicy Józefa

Podwórko przy ulicy Józefa jest jednym z wielu malowniczych zakątków Kazimierza i stanowi jedną z jego atrakcji. Z pozoru zwykłe, stare podwórko, ukryte między kamienicami, nabrało szczególnego znaczenia dzięki kinematografii.

To tutaj Spielberg kręcił sceny, które ukazywały życie Żydów w krakowskim getcie oraz dramatyczne momenty przesiedleń i walki o przetrwanie. Filmowcy odtworzyli autentyczną atmosferę czasów okupacji, co sprawia, że miejsce to do dziś przyciąga zarówno turystów, miłośników kina jak i spacerowiczów ponieważ po prostu jest ładne.

Fabryka Emalia Schindlera
Fabryka Emalia Schindlera, znana także jako Deutsche Emailwarenfabrik (DEF), znajduje się na Zabłociu, niedaleko Podgórza i Kazimierza. To tu Oskar Schindler prowadził swoją działalność i organizował pomoc dla Żydów. Dziś w budynku fabryki mieści się muzeum, które jest częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

Wejście do charakterystycznego podwórka znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Józefa z ul. Bożego Ciała w niskim narożnym budynku dawnego zajazdu i synagogi Etz Chaim. Adres to ul. Józefa 12. Podwórko to pasaż między ul. Meiselsa i Józefa.

W miejscu tym nakręcono dwie charakterystyczne sceny filmowe. Pierwsza przedstawia moment wypędzenia mieszkańców z domów. W scenie widać schodzącego po schodach rabina Menasze Lewartowa podnoszącego z ziemi ausweis czyli przepustkę.

Druga scena przedstawia Dankę Dresner (w tej roli Anna Mucha) i Chaję Dresner (w tej roli Miri Fabian) w towarzystwie chłopca z żydowskiej służby porządkowej, który ratuje je ukrywając Chaje pod schodami znajdującymi się po lewej stronie podwórka.

Oskar Schindler, członek NSDAP, początkowo wykorzystywał tanią żydowską siłę roboczą do produkcji w przejętej Pierwszej Małopolskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych Rekord działającej w czasie wojny jako Deutsche Emailwarenfabrik.

Podwórko przy ul. Józefa w okresie międzywojennym. Fot. Domena Publiczna; NAC; IKC; syg. 1-U-2536-2

Z czasem postanowił ratować swoich pracowników. Ryzykując własnym życiem, przekupywał niemieckich oficerów, by chronić swoich pracowników przed deportacją do obozów śmierci.

“Lista Schindlera” to film oparty na prawdziwej historii niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który uratował ponad tysiąc Żydów przed śmiercią w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Produkcja zdobyła siedem Oscarów, w tym za najlepszy film i reżyserię.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl