Muzeum Lotnictwa w Krakowie cennik zwiedzanie i porady

Muzea pełne rzeźb czy obrazów to miejsca, które spotkać można prawie wszędzie. Muzeów takich jak Muzeum Lotnictwa w Krakowie jest niewiele nie tyle w Polsce co nawet w Europie. Ile kosztuje zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie? Jaki jest cennik? Czy można zobaczyć je za darmo? Jak dojechać i gdzie zaparkować? Podpowiadamy jak zwiedzać krakowskie Muzeum Lotnictwa w 2025 roku.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to naszym zdaniem jedno z najciekawszych muzeów w mieście. Muzeum interesujące zarówno fanów lotnictwa jak i ciekawe dla osób, które nie interesują się lataniem.

Muzeum Lotnictwa w Krakowie cennik

Na początek warto spojrzeć na ceny biletów na zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Atrakcja nie jest przesadnie droga na tle muzeów takich jak zwiedzanie Wawelu czy Muzeum Czartoryskich.

W 2025 roku bilet normalny do Muzeum Lotnictwa to koszt 30 złotych. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości jest do dobra cena za zwiedzanie. Bilet ulgowy to koszt 18 złotych, a dzieci do 7. roku życia zwiedzają je bezpłatnie. Za 18 zł zwiedzają też studenci i posiadacze karty Euro26. Ceny są więc dość przystępne.

Czy da się zwiedzać Muzeum Lotnictwa w Krakowie za darmo? Da się, podobnie jak wiele innych muzeów w Krakowie dniem darmowego zwiedzania Muzeum Lotnictwa jest wtorek.

Z informacji praktycznych warto dodać, że parkowanie jest możliwe. Parking jest w okolicy samego głównego wejścia do muzeum. Jeśli tam nie ma wolnych miejsc to można próbować szczęścia nieco dalej przy ul. Ułanów i przejście piechotą do budynku muzeum. Parking przy muzeum jest darmowy. Wjazd do muzeum od ulicy Jana Pawła II skręcając w Markowskiego.

Jak dojechać do muzeum komunikacją publiczną? Przez al. Jana Pawła II wiedzie linia tramwajowa. W pobliżu muzeum znajduje się przystanek tramwajowy Muzeum Lotnictwa Polskiego na który dojeżdżają linie tramwajowe 4, 5, 9, 10, 44, 52, 64. Najprościej dojechać z centrum linią 10. Dojazd autobusem jest trudny i przystanki są nieco dalej niż tramwajowe bo na przykład przy Wieczystej.

Muzeum Lotnictwa zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie to ekspozycja podzielona na wystawę plenerową oraz hangary dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w których znajdują się wystawy stałe takie jak silniki i najcenniejsze samoloty.

Na wystawie plenerowej zobaczyć można na przykład śmigłowiec, w którym latał papież Jan Paweł II, ciekawa jest aleja MIG-ów, wystawa śmigłowców, samolot Tu-134A. W składzie jest 25 samolotów z kolekcji Hermanna Goringa, interesujący egzemplarz AJSF 37 Viggen, który przyleciał do Krakowa i wylądował w Balicach, samolot zespołu Biało-czerwony Iskry TS-11 Iskra, jedyny na świecie samolot P.11c, samolot Northrop F-5E Tiger II.

Na muzeum składa się w sumie około 240 maszyn, a także silniki czy nawet samochody i sprzęt wojskowy. W ramach wystaw zorganizowano tematyczne ekspozycje takie jak Skrzydła Wielkiej Wojny, Archeologia Lotnicza czy Skrzydła i ludzie XX wieku.

Ile trwa zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie? Na niektórych blogach można przeczytać, że czas zwiedzania to 30 minut ale ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jeśli naprawdę dobrze chcemy zapoznać się z ekspozycją to możemy tu poświecić około 1h lub z powodzeniem nawet dłużej – do 2 lub nawet 3 godzin.

Warto zaplanować zwiedzanie muzeum na dzień pogodny ale niezbyt upalny ponieważ spora część ekspozycji to ekspozycja plenerowa. W upale lub deszczu ciężko ją zwiedzać.

W czasie zwiedzania z przewodnikiem można wejść do niektórych eksponatów. Zwiedzanie z przewodnikiem jest nieco droższe i kosztuje 120 zł za zwiedzanie w języku polskim.

Ceny zwiedzania Muzeum Lotnictwa w Krakowie podane we wpisie pochodzą z cennika dostępnego w 2024 roku.

autor

Witaj na moim blogu o Krakowie

Zapraszam Was na mojego bloga poświęconego Krakowowi i jego okolicom. Na tej stronie postaram się podzielić z Wami praktycznymi informacjami na temat atrakcji, zwiedzania czy transportu Krakowie oraz atrakcjom okolic Krakowa i Małopolski. Dziękuje, że tutaj jesteście! Zapraszam do współpracy pod adresem kontakt@wielkikrakow.pl